FED faizi sabit bıraktı kripto paralara ne oldu?

“Haftanın en önemli gelişmelerinden biri olan FED’in faiz kararı beklentilere paralel olarak sabit kaldı. Ardından FED Başkanı Powell’ın konuşmasında “Uygun olması halinde faiz oranlarını daha da artırmaya hazırız" demesi ABD borsalarıyla birlikte kripto piyasasında da geri çekilmelere neden oldu. İşte detaylar...

İbrahim Acar
İbrahim Acar

Bitcoin 26.800$ seviyelerini test ederken, Ethereum 1.604$’ı gördü. Faiz kararının sabit bırakılması 12 Eylül’den beri fiyatlanırken, karar ardından kar satışları beraberinde geldi. Yeni günde ise ufak toparlanmalar var.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz piyasa gelişmelerini değerlendirdi.

FED faizi sabit bıraktı kripto paralara ne oldu?

FED yaptığı açıklamada, "Son göstergeler ekonomik aktivitenin sağlam bir hızla genişlediğini gösteriyor. İstihdam kazanımları son aylarda yavaşladı ancak güçlü kalmayı sürdürüyor. İşsizlik oranı düşük kalırken, enflasyon ise hala yüksek." derken FED Başkanı Powell ise “Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefimize doğru indiğinden emin olana kadar politikayı kısıtlayıcı bir seviyede tutmayı planlıyoruz." sözleri ile karar hakkında görüşlerini dile getirdi.

Ardından piyasadan, mevcut %5,5’lik hedef oranın henüz fiyatlanmadığını ve mevcut oranın en az birkaç ay daha piyasayı olumsuz etkileyebileceğini yönünde yorumlar geldi. İlerleyen süreçte yüksek faiz oranları ekonomiye baskı yaptıkça faiz artırım ihtimali azalmasının Bitcoin’i desteklemesi bekleniyor. Piyasalar 1 Kasım’da gelecek olan faiz kararının sabit bırakılmasını %70 oranında bekliyor.

Bitcoin, 26.820$ üzerinde kalıcılık sağlaması şimdilik pozitif gözüküyor. Anlık 27.000$ olarak fiyatlanan Bitcoin için 26.800$ desteği hala kritik bir konumda. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece hedef seviye olarak 27.470$ karşımıza çıkıyor. Ethereum ise anlık 1618$ seviyesinden alıcı bulurken 1.600$ üzerinde tutunması halinde yukarı yönlü hareketle 1654$ çıkabilir.

Kripto para haberlerinde bugün medyaya düşen önemli bir gelişme vardı. 2014 yılında Mt.Gox’un yaşadığı siber saldırı sonucunda 850 bin adet Bitcoin’i kaybolmuştu. Şirketin daha önce 31 Ekim 2023'te yapacağını açıkladığı ödemelerin süresi uzatılarak, 31 Ekim 2024'e ertelendiği açıklandı. Bu açıklamanın ardından (ödemelerinin yapılmasıyla beraber) piyasada oluşacak satış baskısı korkusu azaldı. 

Son olarak yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde kısmi negatif bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan AUCTION %32’lük yükselişle liderliği alırken, %28 artışla IMX ikinci ve %8’lik hareketiyle onu takip eden 1INCH ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar

FED faizi sabit bıraktı kripto paralara ne oldu? ile ilgili etiketler ekonomi FED faiz
GÜNÜN VİDEOSU

Tekirdağ'da pitbull dehşeti! Kadını ve köpeğini vatandaşlar zor kurtardı: Korku dolu anlar

Tekirdağ'da köpeği ile birlikte yürüyüşe çıkan kadın, ağızlıksız ve tasmalı bir pitbullun saldırısına uğradı. Vatandaşlar kadın ve köpeğini pitbullun elinden zor kurtardı.