helikopter

Helikopterler dikey olarak kalkış ve iniş yapabilir ve havada sabit olarak tutunabilirler. Helikopter ve uçakların uçma prensipleri aslında aynıdır. Uçaklarda tutunma kuvveti elde edebilmek için uçak hava içinde hareket ettirilir. Ancak kanat, uçak gövdesine bağlı olduğu için sabit bir yapıdadır. Fakat helikopterlerde kanat sabit değil, hareketlidir. Yani helikopterlerde taşıma kuvveti elde edebilmek için döner kanat yani pervane kullanılır.Pervane iki ya da daha fazla palden meydana gelir.Pervane palinin profili uçak kanadının profili ile aynıdır. Helikopterin motoru palleri döndürür. Paller hava içinde hareket ettikleri için üst yüzeylerinde alçak basınç, alt yüzeylerinde ise, yüksek basınç oluşur. Bu basınç farkı taşıma kuvvetini meydana getirir. Pallerin devir sayısının ve hücum açısının (pallerin havayı karşılama açısı) artması ile bu taşıma kuvvetinin büyüklüğü de artar. Tersi bir durumda ise azalır. Taşıma kuvveti helikopterin ağırlığına eşit olduğunda helikopter havada sabit olarak tutunur. Büyük olduğunda dikey olarak yükselir. Daha az olduğunda ise, dikey olarak alçalır.

Pervanenin dönme düzlemi eğildiğinde, yani pervanenin oluşturduğu taşıma kuvvetinin yönü değiştirildiğinde, helikopter ileri - geri ve sağa - sola doğru hareket eder. Böylece helikopterin hava içinde hareket etmesi sağlanır. Pervane sürekli döndüğü için (gövde üzerinde yarattığı moment nedeniyle) helikopterin gövdesini de döndürmeye çalışır. Bunu engellemek için helikopterin kuyruğunda daha küçük olan bir pervane daha kullanılır. Kuyruktaki pervane gövde üzerindeki dönme momentini sönümler. Ayrıca sönümleme miktarı değiştirilerek gövdenin dönüşü de sağlanabilir.

7 Ekim'de İsrail helikopterleri festivaldeki sivilleri vurdu
Türk mühendisler başardı! ATAK-2'de bor mucizesi Afyonkarahisar'da helikopter düştü
Sel sularında mahsur kalan iki kişi helikopterle kurtarıldı ATAK 2'nin teknik özellikleri neler? T929 kaç ton taşıyabiliyor? Yerli ve milli helikopter motoru TS1400, GÖKBEY'i böyle uçurdu! Köyde mahsur kalan aile kara yazdıkları 'YARDIMET' mesajı ile kurtuldu Yardım taşıyan helikopterler İncirlik’ten havalandı 17 askeri helikopter deprem bölgesine hareket etti Helikopter kazasında hayatını kaybedenlerin kimlikleri belli oldu! Marmaris'teki orman yangınını söndürmeye çalışan helikopter düştü: Can kaybı ve yaralılar var Pençe-Kilit bölgesinde helikopter kırıma uğradı: 8 personelden 7'si kurtarıldı Dağlık alana düşen yamaç paraşütçülerini arayan helikopter de düştü: 8 ölü Yunanistan'da korkunç kaza: Genç turist selfie çekerken mi hayatını kaybetti? Datça'daki yangına müdahale sürüyor: Gece görüşlü helikopterler ilk defa burada sahaya çıkıyor Yazıcıoğlu'nun yakın korumasından dikkat çeken ifade: Son zamanlarında yanında taşırdı! İnebolu'daki selde mahsur kalan vatandaşlar helikopterle kurtarıldı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na helikopter göndermesi: Ben sizi yukarıya baktırmayacağım! Gece görüşlü helikopterlerle ilgili flaş iddia: Marmaris yanarken Çorlu’da bekletiliyorlar mı? Marmaris'teki yangından umut veren görüntüler: Jandarmanın sevinci kameraya böyle yansıdı 'Verin görevi helikopterleri biz alalım' derken, helikopterlerin sesi yankılandı Marmaris'te çıkan yangına helikopterler böyle müdahale etmiş: Görüntüler geldi Marmaris Belediye Başkanı duyurdu: Gece görüşlü helikopterlerin müdahalesi gerekiyor İstanbul'da uyuşturucu tacirlerine dev operasyon! İtalyan basını "Son gülüş" başlığı ile paylaştı: İşte İtalya'daki kaza öncesi son fotoğraf Helikopter kazasında şok detaylar: Karakutu yok, pilot alarm vermemiş! İtalya'daki helikopter kazası sonrası yürek burkan mesaj: 8 kişi gittik, 4'ümüz kaldık İtalya'daki helikopter kazası ile ilgili yeni gelişme! Soruşturma başlatıldı İtalya'da düşen helikopterde 4 Türk hayatını kaybetmişti: Son görüntüsü ortaya çıktı İtalya'daki helikopter kazasında kaybolan 4'ü Türk 7 kişinin cansız bedeni bulundu!