Yol filmi konusu ne, oyuncuları kimler, yönetmeni kim, neden yasaklandı?

1982 yılında yayınlanan ve dram türünde bir yapım olan Yol filminin neden yasaklandığı soruları sosyal medyada gündeme geldi. Bu bağlamda 'Yol filmi neden yasaklandı?' veya 'Yol filmi neden yasak?' gibi sorular arama motorlarında araştırılıyor. Peki, Yol filmi konusu ne, oyuncuları kimler, yönetmeni kim, neden yasaklandı? İşte, Yol filmi konusu ve oyuncuları hakkında merak edilenler...

Yol filmi, yasaklanma sebebiyle yeniden gündeme geldi. İnternet aramalarında 'Yol filminin neden yasaklandığı' gibi sorular sıklıkla karşılaşılan konular arasında yer alıyor. Yol filminin konusu nedir, hangi oyuncular yer alıyor, kim yönetmiştir ve neden yasaklandı? İşte, Yol filminin merak edilenleri...

YOL FİLMİ KONUSU NE?

Film, 1980 yılında, Sıkıyönetim döneminde, 5 mahkumun cezaevinden izinli olarak çıkışlarını ve 5 gün boyunca yaşadıklarını konu alır. Farklı suçlardan mahkum olan bu 5 adam, izin süresince aileleriyle ve sevdikleriyle buluşur, geçmişleriyle yüzleşir ve geleceğe dair umutlar ve endişeler taşır. Film, bu 5 karakterin hikayesi aracılığıyla, dönemin siyasi ve sosyal atmosferini, insanların yaşadığı zorlukları ve umutlarını etkileyici bir şekilde anlatır.

YOL FİLMİ OYUNCULARI KİMLER?

Yol filminin oyuncu kadrosu oldukça zengindir. Filmin başrollerinde Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün, Necmettin Çobanoğlu ve Meral Orhonsay yer alıyor. Ayrıca, Hikmet Çelik, Tuncay Akça, Semra Uçar, Sevda Aktolga, Hale Akınlı ve Turgut Savaş gibi önemli oyuncular da filmde rol alıyor.

Yol filmi konusu ne, oyuncuları kimler, yönetmeni kim, neden yasaklandı?

 

YOL FİLMİ NEDEN YASAKLANDI?

 Yılmaz Güney'in 1982 yapımı Yol filmi, Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü kazandıktan sonra Türkiye'de yasaklanmıştır. Filmin yasaklanmasının birkaç sebebi vardır.

Film, 1980 yılında Sıkıyönetim döneminde geçiyor ve dönemin siyasi atmosferine dair eleştiriler içeriyor. Özellikle, filmin mahkumların yaşadığı zorlukları ve adaletsizlikleri tasvir etmesi ve siyasi baskılara değinmesi dönemin yönetim tarafından hoş karşılanmamıştır.

Filmin bir karakteri Kürt'tür ve filmde Kürt sorununun varlığına dair diyaloglar yer alır. 1980'lerde Türkiye'de Kürt sorunu oldukça hassas bir konu olduğu için filmin bu konuya değinmesi yasaklanma gerekçesi olarak gösterilmiştir.

Bunların yanı sıra Yılmaz Güney, sol görüşlü bir siyasi aktivist ve yönetmendi. 1970'lerde siyasi nedenlerden dolayı hapse girmiş ve filmleri yasaklanmıştır. Yol filmi de Güney'in siyasi görüşlerini yansıttığı gerekçesiyle yasaklanmıştır.

Yol filmi konusu ne, oyuncuları kimler, yönetmeni kim, neden yasaklandı? ile ilgili etiketler Yılmaz Güney Cannes Film Festivali
GÜNÜN VİDEOSU

TBMM'de 'sokak hayvanları yasası' gerginliği! Çocuğunu kaybeden annenin üzerine yürüdüler

Sahipsiz hayvanlara yönelik yasa teklifinin komisyon görüşmelerine katılmak isteyen dernek temsilcileri ile meclis personeli arasında gerginlik yaşandı. Sokak hayvanlarının saldırısıyla çocuğunu kaybeden anne muhalefete tepki gösterirdi. Muhalif milletvekilleri acılı annenin üzerine yürüdü