'Sadece MB'nin indirimiyle olmaz' diyen iş insanlarından bankalara çağrı: Pazartesiden itibaren...

Merkez Bankası'nın politika faizini 200 baz puan indirmesinin ardından iş dünyası kamu bankaları başta olmak üzere tüm bankalara faiz indirimi çağrısı yaptı. İş insanları "Sadece Merkez'in faiz indirmesiyle olmaz, pazartesiden itibaren tüm bankalardan aksiyon bekliyoruz" dedi.

Merkez Bankası'nın perşembe günü politika faizini yüzde 18'den yüzde 16'ya düşürmesinin ardından indirimin piyasalara yansıması için gözler hem kamu hem özel bankalara çevrildi. 

İSTİHDAM VE İHRACATI ÖNCELEYEN BİR KARAR

Eylüldeki 100 baz puanlık indirimin ardından faizde bu ay 200 baz puan daha indirim yapan Merkez Bankası; yatırım, üretim ve istihdam ile ihracatı önceleyen bir karar aldı. Türkiye'ye yönelen yoğun ürün talebinin karşılanması için Türk iş dünyasının yanın da olduğunu ortaya koyan Merkez Bankası'nın yaptığı hamlenin boşa çıkmaması için özellikle kamu bankalarına büyük iş düşüyor.

 

"FAİZ İNDİRİMLERİ PAZARTESİDEN İTİBAREN BAŞLAMALI"

Kredi faizlerini acilen aşağı çekme konusunda kamu bankalarının öncü olması gerektiğini belirten iş dünyası; hem ticari hem tüketici kredilerinde faizlerin aşağı çekilmesini istiyor. Merkez Bankası'nın yaptığı indirimin tek başına yeterli olmadığını belirten iş dünyası temsilcisi isimler, "Kaybedilecek zaman yok. Faiz indirimleri pazartesinden itibaren başlamalı" çağrısında bulundu.

'Sadece MB'nin indirimiyle olmaz' diyen iş insanlarından bankalara çağrı: Pazartesiden itibaren...

Mahmut Asmalı

"BÜTÜN BANKALAR ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI"

Merkez Bankası'nın yaptığı faiz indirimini iş dünyası olarak yadırgamadıklarını belirten MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, bu kararla yatırım ikliminin iyileşeceğini ve son iki çeyrekte GSYH'da kaydedilen büyümeye ciddi katkı veren yatırımların önümüzdeki dönemde de gelişmesini sürdüreceğine inandıklarını ifade etti. Merkez Bankası’nın aldığı indirim kararlarının aynı ölçüde piyasa faizlerine yansıtılmadığına dikkat çeken Asmalı, "Kamu bankalarının öncülüğünde bütün bankalarımızın elini taşın altına koyması gerektiğini ve ivedilikle kredi maliyetlerini azaltarak reel sektörün önünü açmaları gerekir. Mevcut kredi maliyetlerinin yüksek seviyesi, yatırımcılarımızı ve sanayicilerimizi zor durumda bırakmaktadır. Düşük faiz, artan yatırımlar, büyüme ve enflasyonla mücadeleyi birlikte gözeten bir politikayı destekliyoruz" dedi.

'Sadece MB'nin indirimiyle olmaz' diyen iş insanlarından bankalara çağrı: Pazartesiden itibaren... - Resim : 2

Orhan Aydın

 

"KAMU ADIM ATMAZSA ÖZEL BANKALAR KILINI KIPIRDATIR MI"

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, "Emek vermeden, alın teri dökmeden elde edilen kazanç, haksız kazançtır. Bu da adaletsizliği getirir. Faiz emeksizi şişirirken, emekçiyi öldürüyor" dedi.

Merkez Bankası’nın faiz lobisinin ablukasını kırarak yaptığı faiz indiriminin değerli bir adım olduğunu belirten Aydın, bu indirimin üretime, yatırıma ve istihdama katkı vermesi için kamu bankalarına büyük iş düştüğünü belirtti. Aydın, "Zaman yatırım ve üretim zamanı. Kamu bankaları ivedi bir şekilde faiz indirimine öncülük etmeli ve biran önce harekete geçmelidir. Bu adımı atacaklarını da düşünüyoruz. Kamu bankaları ne için var? Kamu adım atmazsa özel bankalar kılını kıpırdatır mı?" diye sordu.

'Sadece MB'nin indirimiyle olmaz' diyen iş insanlarından bankalara çağrı: Pazartesiden itibaren... - Resim : 3
Yaşar Doğan

"SADECE MERKEZ'İN FAİZ İNDİRMESİYLE OLMAZ, PAZARTESİDEN İTİBAREN AKSİYON BEKLİYORUZ"

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, "Taşın altına hepimizin elini koyması gerekiyor. Özellikle bankaların. Kamu bankalarının faiz indirimine öncülük etmesi şarttır. Kamu bankalarının pazartesinden itibaren aksiyon almalarını bekliyoruz. Devamında da özel bankaların bu konuda harekete geçmesini bekliyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz. Bu meselenin hep beraber birlik içerisinde çözüleceğini düşünüyoruz. Sadece Merkez Bankası'nın faiz indirmesiyle olmaz" diye konuştu.

'Sadece MB'nin indirimiyle olmaz' diyen iş insanlarından bankalara çağrı: Pazartesiden itibaren... - Resim : 4

Ayhan Karahan

"KAMU BANKALARININ ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASINI İSTİYORUZ"

Yatırım ve üretimin önündeki en büyük engelin faiz olduğunu belirten Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Genel Başkanı Ayhan Karahan, kamu bankalarına faiz indirimine öncülük etmesi çağrısında bulundu. Karahan, "Kamu bankalarından faiz indirimine uymalarını istiyoruz. Finansman maliyetleri düşsünki üretim ve yatırım devam edebilsin. Bu konuda yaşanan kısır döngüyü kırmak için kamu bankalarının elini taşın altına koymasını istiyoruz. Merkez Bankası'nın sözü kamu bankalarına geçmeyecekse piyasaya nasıl etki edecek" dedi.

Ayhan Karahan


"SEKTÖRÜN YÜZDE 45'İ KAMUDA"

Türk Bankacılık Sektöründe Haziran 2021 itibarıyla; 34 Mevduat, 14 Kalkınma ve Yatırım ve 6 Katılım Bankası olmak üzere toplam 54 banka faaliyet gösteriyor. Kamu bankalarının toplam bankacılık sektöründen aldığı pay yüzde 45'i buluyor. Yerli özel bankaların payı yüzde 30, yabancı bankaların payı ise yüzde 25 civarında. Büyüklük bakımından da Türkiye’nin en büyük üç bankası ise Ziraat, Halk ve Vakıf olarak sıralanıyor. Sektörün yüzde 45'ini oluşturan kamu bankalarının kredi maliyetlerini düşürmesinin diğer bankaları da indirime zorlayacağı belirtiliyor.

Kaynak: YENİ ŞAFAK GAZETESİ / MESUDE DEMİRHAN

 

'Sadece MB'nin indirimiyle olmaz' diyen iş insanlarından bankalara çağrı: Pazartesiden itibaren... ile ilgili etiketler Banka merkez kamu Özel
GÜNÜN VİDEOSU

Hindistan'da korkunç kaza! 3 tren birbirine girdi: 288 ölü, 900'den fazla yaralı

Hindistan'da iki yolcu ve bir yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen katliam gibi kazada son belirlemelere göre 288 kişi öldü 900'den fazla kişi de yaralandı.