İzmir'de gezilecek tatil yerleri nelerdir? İzmir'de tatilde nereye gidilmelidir?

İzmir, insanlık tarihinin 8,500 yıllık tarihine tanıklık ederken çok sayıda kutsal yere de ev sahipliği yapıyor. Vatandaşlar tatil için geldikleri İzmir çevresi gezilecek yerlerini gezmek için araştırmaya başladı. Peki İzmir'de gezilecek tatil yerleri nelerdir? İzmir'de tatilde nereye gidilmelidir? İşte detaylar...

Anadolu topraklarının en batısında konumlanan İzmir, tarih boyunca farklı medeniyetlerin yerleştiği, her bir medeniyetin kendi kültürünü ve izlerini kentin hoşgörü atmosferi ile birleştirdiği muhteşem bir coğrafya. İzmir’de tarih boyunca yaşayan toplumların izlerini kentin dört bir yanında görmek mümkün. Tatilciler, tatil için geldikleri İzmir'i gezmek için araştırmaya başladı. Peki İzmir'de gezilecek tatil yerleri nelerdir? İzmir'de tatilde nereye gidilmelidir? İşte detaylar...

İzmir'de gezilecek tatil yerleri nelerdir? İzmir'de tatilde nereye gidilmelidir?

1. ALAÇATI
Begonvil, sardunya ve hanımelilerin süslediği iki katlı cumbalı taş evleriyle Alaçatı, Avrupa kasabası görünümüyle insanda hayranlık uyandıran bir yer. Alaçatı’ya özgü kesme taşlardan yapılmış evlerin mimari dokusu kasabaya harika bir karakter veriyor. Son birkaç yılda yaratılan tüm güzellikler nedeniyle Alaçatı’nın kışın sekiz bin olan nüfusu yaz döneminde elli bine ulaşıyor.

Arnavut kaldırımlı dar sokakların iki yanına göz alıcı şık butikler, yerel zenginliği gözler önüne seren antikacılar, Ege’nin en nadide yemeklerini sunan restoranlar ve sıra dışı cafeler sıralanıyor. Alaçatı’nın her köşesi farklı bir renkte. Sokaklarında dolaşıp kaybolmak iyi fikir. Türkiye’nin en güzel sokaklarından Hacı Memiş, Alaçatı’nın en gözde sokağı. Her gittiğimde eski ve yıkık binaların restore edilip, yeni mekanlara dönüştürülmesiyle burası büyümeye güzelleşmeye devam ediyor.

Eski köy evlerinden dönüştürülen butikler otellerin her birinin ayrı bir karakteri, tarzı ve dokuzu var. Türkiye’nin en iyi butik otellerinin birçoğu da burada. Salbakos Heraklia Otel benim tavsiyem.


Alaçatı deniz kenarında değil, ancak aracınızla 15 dakika yol aldığınızda nefis koylar sizi bekliyor. Alaçatı çark Plajı, Delikli Koy, Çeşme Ilıca Plajı gidebileceğiniz en iyi plajlar.

Alaçatı, doğal zenginliklerini tanıtma amacıyla her yıl nisan ayında Ot Festivali düzenliyor. Alaçatı’ya özgü otlarla yapılacak birbirinden leziz yemeklerin yanı sıra ödüllü ve eğlenceli yarışmalar düzenleniyor. Denk gelirseniz bu tarihte her yerin çok kalabalık olacağını aklınızda bulundurun.

Alaçatı gastronomi açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Deniz ürünlerinin ayrı bir yeri var. Lagos, çupra, kalamar, ahtapot zevkinize göre tadabileceğiniz ürünler. Alaçatı’da sakızlı dondurma yiyerek serinlemenin keyfi ise bir başka. Damla sakızlı macun, sakız reçeli, el emeği göz nuru takılar, kurutulmuş çiçekler, kokulu sabunlar ve bitki çayları alınabilir.

İzmir'de gezilecek tatil yerleri nelerdir? İzmir'de tatilde nereye gidilmelidir? - Resim : 2

2. ÇEŞME

İzmir gezilecek yerler listesinin gözdesi Çeşme, sadece İzmir’in değil Türkiye’nin en popüler tatil noktalarından biri. Her yaz Çeşme kıpır kıpır. Pırlanta tanecikleri gibi ışıldayan tertemiz denizi, altın sarısı kumsalları, sayısız koyları, termal kaynakları, lüks plaj kulüpleri ve çılgın su sporlarıyla Ege’nin yükselen yıldızı Çeşme, Bodrum ve Antalya’nın en ciddi rakibi. Alaçatı, Ilıca, Dalyan, Çiftlik, Paşalimanı, Şifne ve Ildırı gibi turistik beldelerin hepsi Çeşme’ye bağlı.

29 kilometrelik sahil şeridi boyunca birbirinden güzel plajlara ev sahipliği yapan Çeşme, Ege’nin yüzmek için en güzel denizine ve plajlarına ev sahipliği yapıyor. Şifne, Küçük Liman, Pırlanta Plajı, Boyalık Koyu, Paşa Limanı, Ilıca Plajı, Çiftlik, Altınkum, Çatalazmak, Sakızlı Koyu, Tekke Plajı, Ayayorgi’yle birlikte yirmiye yakın kumsalda misafirlerini ağırlıyor. Her biri ayrı güzel.


İnce beyaz kumuyla, uzunluğu 2 km’yi bulan Ilıca Plajı, Çeşme’nin en ünlü plajlarından biri. Yüzmeye yeni başlayanlar ve çocuklar için son derece elverişli. Plaja ismini veren sıcak su kaynağının olduğu Yıldız Burnu’na gidin. 500 yıllık Çeşme Kalesi’ni gezin. Ege denizine bakan yamacı tarihi evlerin arasında dolaşın. Ildırı Köyü’nde ortaya çıkarılan Erythrai Antik Kenti’ni ziyaret edin.

Nohut mayalı simit hamurundan yapılan Çeşme kumrusu yöreye özgü meşhur bir lezzet. Çeşme’de deniz ürünleri çok iyi, özellikle çipura, levrek, ahtapot ve midye. Alaçatı köftesi, sakız reçeli ve sakız dondurması da Çeşme’de tatmadan dönülmeyecek lezzetler.

İzmir'de gezilecek tatil yerleri nelerdir? İzmir'de tatilde nereye gidilmelidir? - Resim : 3
3. SEFERİHİSAR

Eski zamanların balıkçı köyü Seferihisar, İzmir’in en bakir mütevazı güzellikler sunan kasabalarından biri. Pırıl pırıl sahili, doğası, yöresel evleri, üzüm bağları, zeytin bahçeleri ile şehirlerin gürültüsünden ve kalabalıktan uzak bir haftasonu kaçamağına yakışır bir belde.

İzmir çevresinde gezilecek güzel yerler bakıyorsanız, Türkiye’nin ilk sakin şehri (Cittaslow) Seferihisar’a bağlı liman kasabası Sığacık‘a gitmeniz şart. Seferihisar’ın deniz kokan mahallesi Sığacık, tarihi kalesi, el emeği ürünlerin satıldığı yerel üretici pazarı, kale içindeki şirin ev pansiyonları ile adını Seferihisar’dan daha çok duyurmayı başarmış bir yer. Her pazar günü Selçuklulardan kalma Sığacık Kalesi’nde kurulan Sığacık Pazarı düzenleniyor. Bölgede ne yetişiyorsa, evde ne pişiyorsa o satılıyor ve hepsi de kadınların ellerinden çıkıyor, onların eliyle satılıyor.

İzmir plajları içinde en temizlerinden Sığacık Plajı, beyaz kumsalı ile Akkum Plajı ile doğal bir koyda yer alan Ekmeksiz Plajı deniz severleri tatmin edecek güzellikte. Sığacık Limanı’ndan günübirlik kalkan motor turlarıyla Papaz Boğazı, Taş Ada, Azmak, Aktaşlı ve Çamağız bölgeleri gezilebiliyor. Seferihisar otelleri de uygun fiyatlı. Tarihte ilk kez Sanatçılar Birliği’nin kurulduğu 3 bin yıllık Teos Antik Kenti görmeniz gereken bir yer.

İzmir'de gezilecek tatil yerleri nelerdir? İzmir'de tatilde nereye gidilmelidir? - Resim : 4
4. ŞİRİNCE

Şirince bana göre Türkiye’nin en güzel köyü. Zeytin, şeftali ve incir ağaçlarının yeşile boyadığı tepelerin arasında geniş bir vadi çanağının içerisinde kurulmuş. Bahar aylarından o yüzden çok muhteşem bir atmosferi var. Köyün ana geçim kaynakları tütün, zeytin, şeftali ve üzüm. Son yıllarda adını daha çok duyurmasıyla birlikte turizm de önemli bir yere sahip.

İzmir çevresinde gezilecek en güzel yerlerden Şirince, 19. yüzyılı yansıtan mimari dokusunu koruyabilmiş ülkemizdeki ender köylerden. Vadinin yokuşlu ve taş döşeli dar sokaklarına sırlanan evlerin pencerelerinden sardunyalar sarkıyor. Sokaklar ise zakkum ağaçlarıyla renklenmiş. Köy mimarisine sadık kalınarak restore edilen tarihi evlerin birçoğu pansiyon ve butik otel bugün.

Köyün özellikle girişinde yer alan ve Artemis Restaurant olarak hizmet veren Şirince Taş Mektep; son yıllarda restore edilerek ziyarete açılan köyün hala ayakta kalmış iki kilisesinden biri olan St. John Kilisesi görmeniz gereken önemli yerler.

Köyün sokaklarındaki köylü kadınlarının göz nuru elişlerini satan dükkânlar ve tezgahlar sıralanıyor. Evlerde üretilen köye has sabunlar, el oyaları, renk renk giysiler, zeytinyağı ve ev yapımı şaraplar göze çarpıyor. Köyün çevresinde sayısız yürüyüş parkuru saklı. Konaklama için Nişanyan Otel tavsiyem. Şirince’de kalmasanız dahi otelin terasına çıkıp şahane manzarayı izleyin, kahvenizi için.

İzmir'de gezilecek tatil yerleri nelerdir? İzmir'de tatilde nereye gidilmelidir? - Resim : 5
5. SELÇUK

Selçuk, İzmir’de kıymeti henüz pek de anlaşılamamış bir yer. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük açık hava müzelerinden birisi burası. Antik çağın en önemli yerleşim yeri, ünlü Efes Antik Kenti, dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı, İncil yazarlarından St. Jean’ın mezarı burada. Hepsi de UNESCO listesinde bugün. Şirince Köyü ve Aydın’a bağlı Kuşadası’nı da eklediğimizde aceleye getirilmeyecek kadar değerli bir yer Selçuk.

Bir dönem benim de yaşadığım ilçe çok turist ziyareti alıyordu, sonra Pamucak sahilinde yapılan büyük oteller ve açılan Aydın otoyolu ilçenin kaderini değiştirdi. Şimdi daha sakin olsa da değerinden bir şey kaybetmiş değil. Dünya çapında değerli bir yere sahip Efes Antik Kenti, Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi, St. John Kilisesi, Bizans Su Kemerleri, Selçuk Kalesi ve İsabey Camii görülmesi gereken çok değerli yerler. Üstelik Ege’nin En güzel köyleri arasındaki Şirince Köyü de Selçuk’a bağlı.

Bana göre İzmir’den günübirlik gezebileceğiniz bir yerden çok bir tatil planı yapmanız gereken bir rota. Özellikle de tarih seviyorsanız. Hem doğa hem tarih hem kültür hem de deniz var bu şirin ilçede. Yeni Şirince yolu üzerinde, Selçuk’a yukarıdan bakan Nea Efessos Otel konaklama için tavsiyem.

İzmir'de gezilecek tatil yerleri nelerdir? İzmir'de tatilde nereye gidilmelidir? - Resim : 6

6. ÖDEMİŞ

Sırtını Bozdağ’ın görkemine yaslayan İzmir’in en büyük ilçesi Ödemiş, adını yavaş yavaş duyurmaya başlayan ilgi çekici yerlere sahip. Tarihi ve kültürel geçmişiyle oldukça zengin olan Aydınoğullarına başkentlik yapmış şirin Birgi Köyü, Ege’nin en güzel kayak merkezi Bozdağ, huzurlu atmosferiyle fotoğrafçıların duraklarından Gölcük Gölü bunlardan bazıları.

Tarihi 1800’lü yıllara kadar uzanan Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısı ve Ödemiş Ulu Camii, Ödemişli sanatçı Bedia Akartürk adına düzenlenen Bedia Akartürk Müzesi ve Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi görülmesi gereken önemli yerler.


Türkiye’nin en büyük açık alışveriş merkezi sayılan Ödemiş Pazarı ise Cumartesi günleri kuruluyor. Aynı Pazar içerisinde kurulan ve rengarenk danteller ve el dokumalarının her çeşidinin bulunabileceği Ödemiş Kadın El Sanatları Pazarı, İzmir’den yapılan Ödemiş turları programının ana cazibe sebeplerinden biri. İzmir çevresinde gezilecek yerler listesinde bulunan ilçe ayrıca Tongül pidesi ile de ünlü.

Çevresi çam ormanları ile kaplı yaylanın tam ortasında yer alan Gölcük Gölü ise temiz havası, konaklama tesisleri ile şirin bir sayfiye yeri. Sonbaharda renk değiştiren ağaçlar fotoğraf gezginleri için şahane görüntü sunuyor.

Ödemiş merkeze 7 km uzaklıkta ki Birgi, açık hava müzesi gibi. Ege’nin en güzel köylerinden Birgi asırlık çınar ve ceviz ağaçlarının arasından görülebilen yüksek taş duvarlı, alaturka kiremitli, ahşap pencereli evleri ile gidilesi, görülesi şirin bir köyümüz. Şirin köyde Çakırağa ve Sandıkoğlu konakları gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

İzmir’den erkenden yola çıkıp önce Torbalı ilçesindeki, Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi olan Key Museum’u ziyaret edip devamında Ödemiş’e geçin. Birgi’ye daha çok vakit ayırın. Gölcük’te fotoğrafınızı çekip Bozdağ’da kahvenizi için. Dönüşte Salihli ilçesindeki Sardes Antik Kenti’ni de görüp Turgutlu ve Bornova üzerinden İzmir’e dönün.

İzmir'de gezilecek tatil yerleri nelerdir? İzmir'de tatilde nereye gidilmelidir? - Resim : 7

7. FOÇA

İzmir’in en huzurlu yeri neresi diye sorarsanız alacağınız cevabın Foça olacağına eminim. Burası hala balıkçı köyü atmosferini korumuş İzmir çevresinde gezilecek en saklı kalmış köşelerden biri. İzmirlilerin akşamları bile 65 km’lik yolu tepip rakı balık yapmaya gittikleri Foça’ya siz de gidin.

Arkaik dönemde dünyanın en büyük kentlerinden Foça, adını kenti çevreleyen adalarda yaşayan foklardan alıyor. Foça’da, denizin hemen dibinde hatta biraz içinde gibi hissedeceğiniz masalarda kurulan meze tabakları, kalamar tava, karides güveç, ızgara balık, bulamaçlı balık kızartma, rokalı nar ekşili yeşil salata gibi lezzetler insanı baştan çıkarmaya yeter.


Homeros’un ünlü destanında anlattığı Siren Kayalıkları, irili ufaklı muhteşem adaları ve koyları, Antik Çağ’dan kalma kale ve tapınakları görmeye değer. Vaktiniz varsa 1 gece kalın. Çok şirin ve uygun fiyatlı butik oteller de boy göstermeye başladı.

Foça yerel pazarı, dünya çapında 8 ülkede 28 üyesi bulunan yeryüzü pazarı (earth market) ağının Türkiye’deki tek üyesi. Tezgahların başında gördüğünüz her pazarcı kendi ürettiği ürünü satıyor. Foça Pazarı, merkezi İtalya’da bulunan Slow Food’dan da onaylı. Sağlıklı ve hakkaniyetli beslenme kurallarını hayata geçirmek için kurulan bu pazarlar, iyi, adil ve temiz üretim yapan yerli üreticilerin tüketicilerle buluşmasını sağlıyor. Foça Yeryüzü Pazarı, her Pazar günü 08:30- 18:00 arasında Foça Pazaryeri’nde kuruluyor.

İzmir günübirlik gezilecek yerler listesindeki Foça’nın merkezinden dahi denize girebilirsiniz. Foça’ya 5 dakikalık bir mesafede, güzel bir koyda bulunan Bueno Beach Club gündüzleri su sporları ve plaj aktiviteleri ile ünlü. Geceleri ise ünlü sanatçıların katıldığı konserlerle renkli bir gece yaşamı sunuyor. Yeni Foça’da bulunan Mambo Beach de aklınızda bulunması gereken yerlerden. Foça, İzmir’de haftasonu gezilecek yerler listenizde dört mevsim güzel olması gereken bir yer.

İzmir'de gezilecek tatil yerleri nelerdir? İzmir'de tatilde nereye gidilmelidir? - Resim : 8

8. BERGAMA

İzmir merkeze 109 km uzaklıktaki Bergama nedense İzmir’in en çok ihmal edilen yerlerinden biriymiş gibi geliyor. Oysa sahip olduğu tarihi zenginlik bugün onun UNESCO Dünya Mirası olmasına sebep olacak kadar zengin. Deniz kenarında olmaması da buna etken olsa gerek.

Bergama’da attığınız her adımda tarihin değişik dönemlerine ait izler var. İzmir çevresinde görmeniz gereken tarihi yerlerden Pergamon Antik Kenti gibi çok önemli bir antik mirasa ev sahipliği yapıyor. Bergama Tiyatrosu dik bir yamaç üzerine yükselen etkileyici görünümüyle Helenistik dönemin en güzel mimari eserlerinden birisi. Asklepeion, Akropol, Selçuklu ve Osmanlılardan kalan cami, hamam, han, köprü gibi yapılar Bergama’da gezilecek yerler arasında.


İzmir’de gezilecek tarihi yerler listesinin önemli noktalarından Kızıl Avlu olarak bilinen, Mısır Tanrısı Serapis adına inşa edilen ve Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı dönemlerde içerisine yapılan eklemeyle Hıristiyanlığın ilk kiliselerinden birine dönüştürülen Bazilika çok değerli bir yer olarak listenizde olmalı. Bergama Müzesi’nde ise beş bin yıllık zenginlikten geriye kalmış antik kalıntılar sergileniyor

Uzaktan karnabaharı andıran görünümleriyle fıstık çamı ağaçlarının süslediği enfes yol manzarasını severim diyorsanız rotanızı Kozak Yaylası‘na ve köylerine çevirin. Kozak’ın kalbi, Yukarıbey, Aşağıbey, Kaplan Yörük köylerini ziyaret edin. Yaylada dinlenme, köy yaşamını gözleme, doğa yürüyüşleri, at gezileri, bisiklete binme, manzara seyretme ve fotoğraf çekme için sonsuz fırsatlar var. Bergama tulum peyniri, Bergama-kozak fıstığı, fıstık helvası, Kozak elma ve üzümü, el sanatları olarak Bergama gümüş takıları ve Türkmen bebekleri alınabilir.

Türkiye’deki ilk ve tek ada oteli olma özelliğini koruyan Kalem Adası Oliviera Resort tavsiyem. Tertemiz kıyları ve nefis atmosferi var.

İzmir etrafında gezilecek yerler arasındaki Bergama’ya gitmişken, Güneşin en güzel battığı yerlerden Dikili’ye de gidin. Masmavi denizi, 40 kilometrelik kumsalı ile Dikili ilçesi ağırlıklı olarak yazlıkçıların gözde tatil merkezlerinden biri. Mavi Bayraklı plajlarının keyfini çıkarın.

İzmir'de gezilecek tatil yerleri nelerdir? İzmir'de tatilde nereye gidilmelidir? ile ilgili etiketler İzmir tatil
GÜNÜN VİDEOSU

İtalya Başbakanı Meloni'nin Erdoğan'a bakışları gündem oldu!

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bakışları gündem oldu. O anların ardından Meloni'nin Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a olan bakışlarındaki hoşnutsuzluk akıllara geldi.