Doğal sit alanı olan Otlukbeli travertenli gölü turizme kazandırılıyor

Erzincan'ın Otlukbeli ilçesinde bulunan ve 1994 yılında 612 sayılı Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Otlukbeli Gölü, turizme kazandırılıyor.

2021 Yılı Sektörel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Altyapı Programı-2 çerçevesinde onaylanan ve Otlukbeli Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından uygulanan "Siz Hiç Kırmızı Göl Gördünüz mü?" projesiyle dünyanın tek traverten set gölü olan Otlukbeli Gölü turizme kazandırılıyor.

Doğal sit alanı olan Otlukbeli travertenli gölü turizme kazandırılıyor

HİZMET ÇEİŞTLİLİĞİ VE TURİZM PORTANSİYELİNİN ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Erzincan İl Genel Meclis Başkan Yardımcısı Recep Gündüz’ün özellikle üzerinde durduğu projeyle Otlukbeli'nin mevcut turizm altyapı ve üstyapısının iyileştirilmesi, yerel turizm değerlerinin tanıtılmasıyla bölgedeki hizmet çeşitliliği ve turizm potansiyelinin arttırılması hedefleniyor.

Doğal sit alanı olan Otlukbeli travertenli gölü turizme kazandırılıyor - Resim : 2

TURİZM DEĞERLERİNE YÖNELİK TANITIM FAALİYETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ PLALANIYOR

KUDAKA'nın desteklediği projeyle, bölgede turizm üstyapı çalışmalarının tamamlanması, proje alanında çevre düzenlemesi yapılması, Otlukbeli'nin turizm değerlerine yönelik tanıtım faaliyetlerinin yürütülmesi planlanıyor.

Doğal sit alanı olan Otlukbeli travertenli gölü turizme kazandırılıyor - Resim : 3

DOĞAL SİT ALANI İLAN EDİLEREK KORUMA ALTINA ALINMIŞTI

Travertenli Otlukbeli Gölü, 1994 yılında 612 sayılı Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştı.

Doğal sit alanı olan Otlukbeli travertenli gölü turizme kazandırılıyor - Resim : 4

ANA AMAÇ, TARİHİ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİN TURİSME HİZMET EDECEK SEVİYEYE GETİRİLMESİ

Dünyadaki tek traverten set gölü olan Otlukbeli Kırmızı Göl, oluşumu bakımından hiçbir göle benzemeyen ve senede yüzlerce turistin uğrak noktası olan bir turizm alanı. Otlukbeli Gölü’nün tahribattan kurtarılıp turizme kazandırılması, Otlukbeli savaş alanının düzenlemesi, ilçede bulunan doğal güzelliklerin, tarihi ve kültürel zenginliklerin turizme hizmet edecek seviyeye getirilmesi projenin ana amaçları arasında yer almakta.

Doğal sit alanı olan Otlukbeli travertenli gölü turizme kazandırılıyor - Resim : 5

İLÇENİN YAŞANABİLİRLİK VE SOSYAL GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNİN ARTIRILMASI ÖNGÖRÜLMEKTE

Sona doğru gelinen projenin tamamlanmasıyla turizm değerlerinin etkin bir şekilde tanıtılması, sektörde kaynak verimliliğinin sağlanması, insan kaynağının geliştirilmesi, istihdamın arttırılması, ilçenin yaşanabilirlik ve sosyal gelişmişlik düzeyinin arttırılarak yıllardır süren göçün önüne geçilmesi öngörülmekte.

İHA

Doğal sit alanı olan Otlukbeli travertenli gölü turizme kazandırılıyor ile ilgili etiketler Erzincan Otlukbeli turizm Otlukbeli Gölü
GÜNÜN VİDEOSU

Yavuz Ağıralioğlu "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor" diyen Öztrak'ı ti'ye aldı!

İYİ Partili eski vekil Yavuz Ağıralioğlu katıldığı bir canlı yayında muhalefeti ti'ye aldı. Faik Öztrak'ın "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor." sözlerini değerlendiren Ağıralioğlu, "Olağanüstü bir tespit. Demek ki siyasi zeka yenildikçe açılıyor" dedi.