Windows'lu telefonlar tutunamadı

Microsoft'un son çeyrek verileri iyi görünse de, Windows'lu telefonlar tek kelimeyle 'batıyor'

Microsoft bugün yayınladığı finansal raporlarıyla genel olarak tüm bölümlerinin iyi bir performans sergilediğini gösterdi. Başarılı bölümler arasında öne çıkan Surfaceserisi, yüzde 61 artışla gelirlerini 1,1 milyar dolara yükseltti. Ancak veriler, pek de sürpriz olmayan bir gerçeği ortaya çıkardı: Microsoft'un telefon gelirleri, yüzde 47 geriledi.

Firmanın SEC'e bildirdiği Q-10 verilerinde son çeyrekte sadece 2,3 milyon Lumiasatıldığı bilgisi yer aldı. Önceki sene aynı çeyrekte bu miktar 8,6 milyon idi. Buradan Lumia satışlarının önceki seneye göre yüzde 73 gerilediği, son çeyrekteki 4,5 milyon satışa göre yüzde 49 düştüğü sonucu ortaya çıktı.Microsoft'un Lumia olmayan telefon satışları (akıllı olmayan Nokia telefonlar gibi) da bir sene öncesindeki 24,7 milyondan 15,7 milyona geriledi.

Eski Windows Phone 8.1 cihazlarının satışının durdurulup, şu an sadece dört telefondan oluşan Windows 10 Mobile'lı telefonlara yapılacak geçişin, Lumiasatışlarını daha da düşürmesi bekleniyor.

Özetle Microsoft'un mobil platformu için işler pek iyi görünmüyor. Gartner'ın verilerine göre bugün Windows'lu telefonlar, tüm telefon satışlarının sadece yüzde 1,1'ini oluşturuyor. Son zamanlarda Windows Phone'dan çok Android'e çalıştığını gözlemlediğimiz Microsoft'un Windows 10 Mobile'ı yüzeye çıkarmak için ne yapacağı merak konusu.

Windows'lu telefonlar tutunamadı ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dev posteri 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne asıldı! "Yine Reis, Yeniden Reis"

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanmasının ardından bir grup, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterini astı. O anları kameraya alan bir vatandaşın "Yine Reis, Yeniden Reis" sloganları attığı görüldü.