Türkiye'de 'maymun çiçeği' vakası var mı? Sağlık Bakanlığı açıkladı!

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, dünyada hızla yayılmaya başlayan 'maymun çiçeği' virüsü ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açılamada "Ülkemizde bugüne kadar "maymun çiçeği" vakası görülmemiştir" denildi.

Maymun çiçeği hastalığına ilişkin Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden açıklama yapıldı.

"ÜLKEMİZDE BUGÜNE KADAR MAYMUN ÇİÇEĞİ VAKASI GÖRÜLMEMİŞTİR"

Yapılan açıklamada, “Monkeypox, kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara bulaşan zoonotik bir hastalıktır. Ortopoksvirüs ailesine ait olan maymun çiçeği virüsünden kaynaklanır. İnsan vakalarının çoğu, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika'da görülmüştür. Monkeypox, temas ve solunan büyük damlacıklar yoluyla damlacık maruziyeti ile bulaşabilir. Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar ve semptomlar genellikle 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden düzelir. Monkeypox hastalığı ile ilgili gelişmeler DSÖ, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) bildirimleri ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü (2005) çerçevesinde diğer ülkelerin uluslararası odak noktaları ile bilgi alışverişinde bulunularak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

Türkiye'de 'maymun çiçeği' vakası var mı? Sağlık Bakanlığı açıkladı! ile ilgili etiketler Sağlık Bakanlığı Türkiye maymun çiçeği vaka
GÜNÜN VİDEOSU

Ermeni spiker, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin dağıldığını gözyaşlarıyla duyurdu

Ermeni spiker, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin feshedildiğini bildirirken, gözyaşlarını tutamadı. O anlar sosyal medyada gündem oldu.