Türk ve Afrikalı iş insanları Kıtalararası İşbirliği Zirvesi’nde buluşacak

HBS Organizasyon tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ‘’Kıtalararası İşbirliği Zirvesi’’ 24 Eylül’de İstanbul Yenikapı etkinlik alanındaki Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde Türk ve Afrikalı iş insanlarını buluşturacak.

Yüksek enflasyon ortamında iş yapmakta zorlanan esnaflar rotayı Afrika’ya çevirdi.

24 Eylül’de İstanbul Yenikapı’da düzenlenecek olan ‘Kıtalararası İşbirliği Zirvesi’ kendilerini ‘uluslararası esnaf’ olarak tanımlayan Türk ve Afrikalı iş insanlarını bir araya getirecek. Etkinliğin onur konuğu Kamerun Batı Bölge (Bamena) Kralı Alexandre Joukwe Nietcho olacak.

''KOBİ'LERİMİZ İÇİN AFRİKA ÇOK BÜYÜK POTANSİYEL BARINDIRIYOR''

Organizasyonu düzenleyen HBS Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Sıraç Tanır, Avrupa’ya ihracat yapmanın hem mevzuat hem de yüksek standartlar nedeniyle birçok şirket için hiç de kolay olmadığına dikkat çekti. Bu noktada Afrikalı iş insanlarının iş yapma modelinin Türklere oldukça benzediğine işaret ederen Tanır, “Yani ihracat yapmak oldukça kolay ve basit. Bu yüzden KOBİ’lerimiz için Afrika’nın çok büyük bir potansiyel barındırdığına inanıyorum. Afrikalı iş insanları, esnaf mantığıyla çalıştığı için Türk şirketlerinin Afrika’da çok başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

Kıtalararası İşbirliği Zirvesi

HEDEF, 2023 SONUNA KADAR 15 ÜLKEYE ULAŞMAK

Tanır, “Kamerun’dan sonraki hedef ülkemiz Senegal. 2023 sonuna kadar toplam 15 ülke ile daha bu tarz organizasyonlar düzenlemek istiyoruz.” diye konuştu.

Organizasyon Danışmanı Zorman Ltd. sahibi Zorman Bayramoğlu ise “Normalde metrekaresi Euro ile satılan stantlar 5-6 bin TL gibi neredeyse bir aylık çay parası kadar bir ücretle esnaflarımıza tahsis edildi. Hiper enflasyon ortamında esnafın sırtına bir de yüksek organizasyon bedeli yüklemek istemedik. Kısa süreli ve sonuç odaklı bir organizasyon için gereken her şeyi yaptık” bilgisini verdi. 

Oco Group Kurucu Başkanı Ömer Coşkun ise Afrikalı yatırımcılarla ilk kez iş yapacak yatırımcılara çok önemli bir tavsiyede bulundu: “Afrikalılar doğrudan firma sahibi ile görüşüp kısa yoldan sonuca ulaşmak ister. Profesyonellerle konuşmak yerine buranın patronu kim diye sorar, parayı masaya koyar; benim malımı şu tarihte şu limana gönder der ve mevzu biter. Yani herhangi bir mevzuat söz konusu değildir. İşte bu, Afrika’nın gerçeğidir…”

 

Türk ve Afrikalı iş insanları Kıtalararası İşbirliği Zirvesi’nde buluşacak ile ilgili etiketler kıtalararası işbirliği zirvesi
GÜNÜN VİDEOSU

Diyarbakır ve Mardin'de feci yangın! Ölü ve yaralılar var

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan büyük yangına müdahale ediliyor. Yangın sebebiyle 2 vatandaş hayatını kaybederken çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.