Diyetin modası olmaz! Sağlıksız diyetlerle verdiğiniz kiloları geri almayın

Kilo vermek isteyenler tarafından sıkça yeni moda olan ve hızlı kilo verdiren diyetler seçilir. Bu diyetler kısa vadede hedefinize yaklaşmanızı sağlasa da hem sağlığınız bozar hem de 6 ay içinde verilen kiloların çoğu geri alınır. İşte diyet yaparken düşmemeniz gereken hatalar…

Fazla kilolarından kurtulmak amacıyla birçok yol denenirken daha çok yeni moda olan ve hızlı kilo verdiren diyetler uygulanır. Yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyetler kısa sürede kilo verdirse de yaklaşık 6 ay içinde uygulayanların yüzde 80’i verdikleri kiloları geri alır. Diyette kiloyu korumak en az kilo vermek kadar önemli. Bu nedenle beslenmede trendlerin değil, dengeli beslenme reçetelerinin takip edilmesi gereklidir. 

DİYET LİSTELERİNE TAKILI KALMAYIN 

Diyet denince akla kısıtlanan öğünler, sınırlama ve yasak getirilen yiyecekler gelir. Oysa listelere gerek kalmadan yapılacak basit düzenlemelerle ideal kiloya ulaşmak, üstelik bu kiloyu korumak mümkün. Yazla birlikte herkesi kilo verme telaşı alır. Bunun için yiyecek listeleri elden ele dolaşır, kalori hesapları yapılır. Oysa diyet listelerine hapsolmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için bunları uygulayın;

-Günde 4-6 öğün beslenin.

-Her besin gurubundan tüketin.

-Karbonhidrat kaynağını değiştirin, sağlıklı olanları seçin.

-Bol bol su için ve hareket edin.

Diyetin modası olmaz! Sağlıksız diyetlerle verdiğiniz kiloları geri almayın

PROTEİN DİYETİ TUZAĞI 

Popüler olan diyetlerinin başında, protein ağırlıklı diyetler gelir. Bu diyet sisteminde protein fazlaca tüketilirken, karbonhidrat içeren gıdalar daha az tüketilir. Protein diyeti kilo vermeyi sağlar ama uzun dönemde yararlı değil. Böbrekler, karaciğer ve kalp bu diyeti sevmez. Proteinlerin sindirimiyle açığa çıkan maddeler böbreklerin yükünü artırır. Uzun dönemde böbrekler ve karaciğer yorulabilir. Ayrıca hayvansal proteinler aynı zamanda yağ da içerdiği için kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski yükselebilir.

Diyetin modası olmaz! Sağlıksız diyetlerle verdiğiniz kiloları geri almayın - Resim : 2

SARKMAMAK İÇİN KİLONUZU KASTAN DEĞİL YAĞDAN VERİN 

Tartı kilo kaybettiğinizi göstermesine rağmen halen bir beden daralma olmamış, hatta aksine vücudunuzda sarkma veya genişleme varsa, dikkatli olun! Bu durum kaliteli bir şekilde kilo vermediğiniz anlamına gelir. Kaliteli kilo kaybı; az kilo kaybetmek, daha çok sıkılaşmak ve beden daralması demektir. Özellikle ideal kiloya yakın olanların, estetik amaçla zayıflama diyetleri uygularken kas sıkılıkları için de egzersiz yapmaları gerekir. Her vücudun alması gereken belli bir kalori değeri, karbonhidrat-protein-yağ dengesi, vitamin ve mineral dengesi vardır. Bunlar yeterli alınmadığında çeşitli sağlık sorunlarının yanı sıra kas kayıpları oluşur. Kas kayıpları da vücutta ciddi sarkmalara neden olur. Dolayısıyla sıkı bir vücut ve çökmemiş bir yüz için diyet yaparken kas oranlarının korunması şart.

MODA OLAN KALIPLAR DEĞİL İDAL KİLONUZ HEDEFİNİZ OLSUN  

Her vücut belli bir yağ, kas ve su oranına sahiptir. Ayrıca her vücudun belli bir kilo verebilme kapasitesi vardır. İdeal kiloya yakınsanız, sadece estetik amaçlı diyet yaparken çok dikkatli olun! Çünkü “Fazla kilo vereyim”, veya “34-36 bedene gireyim” düşüncesiyle yaptığınız düşük kalorili veya gelişigüzel diyetler kaslarınızda fazla kayba yol açabilir. Bunun nedeni ideal kiloya yakın bünyelerin ve ideal oranda kas ağırlığı olanların yağ oranlarının düşük olmasıdır. Israrla fazla kilo vermek istediğinizde yağ oranlarınız çok olmadığı için doğal olarak kaslardan ve vücudunuzdaki sudan kaybedersiniz. Kas kaybının sonuçları şunlardır:

-Gevşek bir deri veya sarkmış bir vücut

-Zaman içinde tekrar alınan kilolar

-Yıpranmış organlar ve değişmiş kan değerleri (yüksek kolesterol, düşük şeker gibi)

-Vücutta ağrı ve ciddi hastalıklar

Diyetin modası olmaz! Sağlıksız diyetlerle verdiğiniz kiloları geri almayın - Resim : 3

YANLIŞ DİYETLERİN VÜCUTTA YARATTIĞI ZARARLAR 

-Bağışıklık sisteminin bozulması

-Hastalıklara sık yakalanma

-Depresyon

-Beyin fonksiyonlarında bozulma

-Demir eksikliği

-Osteoporoz (kemik erimesi)

-Bozulmuş kan şekerleri ve insülinleri

-Düşük tansiyon

-Sağlıksız cilt, saç, tırnak

-Genel olarak sağlıksız bir görünüm

-Adet düzeninin bozulması

-Tiroit hormonlarının aktifliğini yitirmesi

-Yüksek kolesterol

-Böbrek ve karaciğerdeki yüklerin artması

 

 

Diyetin modası olmaz! Sağlıksız diyetlerle verdiğiniz kiloları geri almayın ile ilgili etiketler Diyet sağlıklı beslenme protein diyeti kilo vermek
GÜNÜN VİDEOSU

Virajı alamadı yoldan düştü... Of’taki kaza sabah ortaya çıktı

Trabzon'un Of ilçesine bağlı Kıyıboyu Mahallesi’nde Harun Şengül’ün (68) kullandığı araç şarampole yuvarlandı. Gece saatlerinde meydana gelen kazada şengül'ün yokuşu çıkarken viraja yaklaşınca direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu meydana geldiği öğrenildi. Sabah havanın aydınlanması ile ortaya çıkan kazada araç sürücüsü hayatını kaybetti.