H5N2 virüsü nedir, tehlikeli mi, belirtileri neler?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Meksika'da kuş gribinin bir alt türü olan A(H5N2) virüsü nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiğini duyurdu. Bu, dünya çapında laboratuvar tarafından doğrulanmış ilk insan A(H5N2) vakası olarak kayıtlara geçti, Bu gelişmenin ardından H5N2 virüsü nedir, tehlikeli mi, belirtileri neler? İşte, H5N2 virüsü hakkında merak edilenler...

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yaptığı açıklama tüm dünyayı ayağa kaldırdı: Meksika'da, kuş gribinin bir alt türü olan A(H5N2) virüsü nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti. Bu, dünya çapında laboratuvar tarafından doğrulanmış ilk insan A(H5N2) vakası olarak tarihe geçti. Bu gelişmeyle birlikte, akıllarda birçok soru beliriyor: H5N2 virüsü nedir, ne kadar tehlikeli ve belirtileri neler? İşte detaylar...

H5N2 virüsü nedir, tehlikeli mi, belirtileri neler?

H5N2 VİRÜSÜ NEDİR?

H5N2, Influenza A virüsünün bir alt türüdür. Bu virüs, kuş gribi olarak da bilinir ve tavuklar, ördekler, hindiler, şahinler ve devekuşları dahil olmak üzere birçok kuş türünü enfekte edebilir.

Etkilenen kuşlar genellikle hasta görünmezler ve H5N2 alt tipiyle kuş gribi vakaları genellikle hafif seyreder. Ancak, nadir durumlarda, H5N2 insanları da enfekte edebilir.

H5N2 BELİRTİLERİ NELER?

  • Ateş
  • Öksürük
  • Boğaz ağrısı
  • Vücut ağrıları
  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk
  • Bazen ishal ve kusma

 

H5N2, bazı insanlarda ciddi pnömoni ve solunum yetmezliğine yol açabilir. Bu durum özellikle yaşlılar, küçük çocuklar ve altta yatan sağlık sorunları olan kişiler için risk oluşturabilir.

H5N2 TEHLİKELİ Mİ?

H5N2'nin ne kadar tehlikeli olduğu, virüsün türüne ve enfekte olan kişinin yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak değişir.

Genel olarak, H5N2 insanlar için diğer grip virüslerinden daha tehlikelidir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), H5N2'yi "endişe verici bir insan patojeni" olarak sınıflandırmıştır.

Ancak, H5N2'den insandan insana bulaşma nadirdir.

H5N2'DEN KORUNMA YOLLARI NELER?

H5N2'den korunmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

Hasta kuşlarla veya kuş ölüleriyle temas****dan kaçının.

Pişmiş kümes hayvanlarını iyice pişirin.

Yumurtaları iyice pişirin.

Ellerinizi sık sık yıkayın.

Hastaysanız evde kalın.

H5N2 ile ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, doktorunuza danışmanız önemlidir.

H5N2 virüsü nedir, tehlikeli mi, belirtileri neler? ile ilgili etiketler Virüs
GÜNÜN VİDEOSU

Terastan düşen ve cama tutunarak kurtulan genç yaşananları anlattı

Artvin'de terasta fotoğraf çekilmek isterken dengesini kaybedip düşerken son anda tuvaletin penceresine tutunarak hayatta kalan genç, yaşadığı korku dolu anları anlattı.