Prof. Dr. Zakir Avşar'ın Hatay Devleti Resmi Gazetesi kitabı tanıtıldı

Basın İlan Kurumu yayınlarından çıkan; Prof. Dr. Zakir Avşar ile Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz imzasıyla yayımlanan 'Hatay Devleti Resmi Gazetesi' kitabı Hatay’da gerçekleşen panelde tanıtıldı. BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, “Birilerine Hatay’ın siyaset malzemesi yapılmayacağını, fitne meselesi yapılmayacağını resmi evraklarla birlikte göstermiş olduk” dedi.

Basın İlan Kurumu, Fransız işgalinden sonra 2 Eylül 1938'de İskenderun sancağının bağımsızlığını ilan etmesi ile kurulan Hatay Devleti’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne katılma kararı aldığı 29 Haziran 1939 tarihine kadar olan sürede aldığı kararları bir kitapta topladı.

BİK yayınlarından çıkan ve Prof. Dr. Zakir Avşar ile Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz imzasıyla yayımlanan 'Hatay Devleti Resmi Gazetesi' kitabı Hatay’da gerçekleşen panelde tanıtıldı. Antakya’daki Meclis Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen panele, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel ve MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran ile kent protokolü ve öğrenciler katıldı.

"HATAY’IN FİTNE MESELESİ YAPILMAYACAĞINI GÖSTERMİŞ OLDUK"

Basın İlan Kurumu’nun 61 yıllık bir kurum olduğunu söyleyen BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, panelde yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Zakir ve Mücahit beyin emekleriyle hazırlanmış Hatay Devleti’nin resmi gazetelerinin tıpkıbasımı ve latinize edilmesini sağladık. Hocamızın değerli çalışmaları ile bunu kitap haline getirdik. Daha öncesinde de Ayasofya, 15 Temmuz gibi kitaplarımız oldu. Bunlar sadece gazetelerde kalmasın, biz bunları gün yüzüne çıkaralım, tarihe tanıklık etsinler istiyoruz. Hatay Devleti Resmi Gazetesi kitabının bu döneme gelmesi aslında iyi oldu. Bir takım fitne fesat tohumlarının ekildiği bir dönemde Hatay’ın bir Türk devleti olduğunu, istiklalini kazanmış insanların anayurda bağlanmasının dönemini anlatan ve o dönemde bu mecliste alınan kararların resmi gazetede yayınlanmasıyla ilgili somut belgeleri yayınlamış olduk. Birilerine Hatay’ın siyaset malzemesi yapılmayacağını, fitne meselesi yapılmayacağını resmi evraklarla birlikte göstermiş olduk, bu konuda çok önemli bir çalışma oldu.”

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN AKDENİZ BAĞLANTISI KURULAMAMIŞ İSE, BUNUN TEK SEBEBİ HATAY’IN STRATEJİK ÖNEMİDİR"

Hatay’ın çok stratejik bir coğrafya olduğunu söyleyen Hatay Valisi Rahmi Doğan da, “ Hatay, bugün Türkiye’nin güneyinde Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun önüne bir set gibi durmakta. Bugün eğer PKK terör örgütünün Akdeniz bağlantısı kurulamamış ise, bunun tek sebebi Hatay’ın stratejik önemidir. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, Tayfur Sökmen ve arkadaşları o gün bu durumu görerek Hatay’ın ne kadar önemli olduğunu ve Anavatan’a katılmasının ne kadar önemli olduğunu görmüşler ve bunun mücadelesini vermişler. Bu kapsamda Basın İlan Kurumu’nun yaptığı güzel bir çalışma, çok güzel bir eser ortaya çıktı. Bu eserde, o günkü Hatay ile ilgili, sosyal yapı, ekonomik, ticari yapıyla ilgili nelerin yapıldığı ne tür kararların alındığı ile ilgili güzel bilgiler veriyor. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Zakir Avşar'ın Hatay Devleti Resmi Gazetesi kitabı tanıtıldı

"HATAY'I ANAVATANA KAZANDIRAN RUH ‘BİZ’ RUHUDUR"

AK Parti Hatay Milletvekili ve TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman ise, Anavatan’a katılmadan önce kurulan Hatay Devleti Meclisi’nin 40 kişiden oluştuğunu anımsatarak şöyle konuştu:

“Bu mecliste, 22 Sünni Türk, 9 Arap Alevi’si, 2 tane Sünni Arap, 5 tane Ermeni ve 2 tane de Rum Ortodoks milletvekilimiz vardı. 40 kişiden oluşan bu milletvekilleri, Hatay Devleti'nin Meclisi’nde, Hatay anavatana katılsın mı, katılmasın mı? Oylamasında oybirliğiyle ‘Evet biz Türkiye’ye, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'e katılmak istiyoruz’ dedi. Hepsini minnetle ve Şükran'la anıyoruz. General Şükrü Kanatlı önderliğindeki kahraman Türk askerimiz, bizim Kurtuluş Caddesi'nden Antakya'ya girdiğinde Hataylılar, onları bir tane pankart karşıladılar. O pankartta ‘Sen ben yok, biz varız’ yazıyordu. İşte Hatay'ı Anavatana kazandıran ruh ‘biz’ ruhudur. Bugün de bu ruha her şeyden çok ihtiyaç var. Hatay'ın mesajı çok nettir bir ve beraber olduğumuzda her zaman büyüyeceğiz ve inşallah Cumhuriyetimizi çok daha ileri noktaya getireceğiz.”

Panel, Prof. Dr. Zakir Avşar ve Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz’ın sunumların ardından katılımcılara, Hatay Devleti Resmi Gazetesi kitabı takdimi ile son buldu.

Prof. Dr. Zakir Avşar'ın Hatay Devleti Resmi Gazetesi kitabı tanıtıldı ile ilgili etiketler Zakir Avşar Hatay Devleti Resmi Gazetesi basın ilan kurumu Mücahit Küçükyılmaz

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...