Phoenix Suns Haberleri

NBA'de Batı Konferansı'nın Pasifik Grubu'nda mücadele etmektedir. Kendi bölümünde Kaliforniya merkezli olmayan ilk ve tek takımdır. Suns 1992 yılından bu yana iç saha karşılaşmalarını Phoenix şehir merkezinde yer alan Talking Stick Resort Arena'da oynamaktadır.

Phoenix Suns, 1968 yılında kurulan ve aynı yıl lige katılan Suns 2013-14 sezonu itibarıyla elde ettiği %55 galibiyet yüzdesiyle NBA'de tüm zamanlarda en iyi galibiyet yüzdesine sahip dördüncü takımı unvanını taşımaktadır. NBA'de mücadele ettiği 46 yılda toplam 29 kez play-off yapma başarısı gösterdi. Ayrıca toplam 9 kez Batı Konferansı Finali oynarken 1976 ve 1993 yıllarında olmak üzere iki kez NBA Finalleri'nde yer aldı. Ancak Suns takımı tarihi boyunca hiç şampyonluk yaşayamadı ve şu anda şampiyon olamayıp en yüksek galibiyet yüzdesine sahip takımdır.

KULÜP TARİHİ

Takım ilk kez 1968 yılında kuruldu. Yaptıkları kısa süreli hücumlarla rakibe savunma şansı tanımayan Suns, bu özelliğini Steve Nash'in takıma gelmesiyle kazandı. 2004 yılından sonra Nash ile birlikte hareketli ve koşan bir takım olarak öne çıktılar. Sıradan oyuncuları yıldız yapma özelliğine sahip olan Nash'in gelişiyle tüm takım farklı bir kimlik kazandı. Burada 2005 ve 2006 yıllarında iki kez üst üste MVP ödülünü kazanan Steve Nash'e özel bir parantez açmak gerekiyor. Şöyle ki Nash takıma geldiğinde 30 galibiyetin altındaki takımını alıp ligin zirvesine, 62 galibiyete taşıdı. Aynı sezon takımın All-Star uzunu olan Amare Stoudemire olmadan takımını batı finallerine kadar sürüklemeyi başardı. Bunların hepsi bir yana takıma gelen Boris Diaw'a En Çok Gelişme Gösteren Oyuncu Ödülü'nü ve 2003 NBA Seçmeleri ilk tur son sıra seçimi olan Leandro Barbosa'ya Yılın Altıncı Adamı Ödülü'nü kazandırdı. Diğer takımlara göre kısa ama atletik kadrosuyla 2004-05 ve 2005-06 sezonlarında batı finaline kadar yükseldiler. 2005-06 sezonunda yedi oyuncu kariyerlerinin en yüksek sayı ortalamalarına ulaştı.

2006-2007 sezonunda takım NBA şampiyonluğu için bütün otoritelerin en büyük favorilerden biriydi. Batı konferansını Dallas Mavericks'in ardından ikinci tamamlayıp play-off'a girmeye hak kazandılar. İlk turda Los Angeles Lakers'ı 4-1 ile geçip konferans yarı finalinde San Antonio Spurs'e rakip oldular. Burada ilk dört maçta hakemlerin desteğini alan Spurs yaptıkları kasti faullerle Suns'ı yıpratmayı başardı. Bu faullerin sonuncusunda Nash'e omuz atan Horry (Nash'in cüsse olarak tam 2 katıdır) benchin ayaklanmasına sebep oldu. Sonrasında birer maç ceza alan Boris Diaw ve Amare Stoudemire takımlarını uzunsuz bıraktılar. Böylece hakemlerin ve David Stern'ün desteğiyle Spurs turu geçip ilerisindede şampiyonluğa ulaştı. 7 Şubat 2008 tarihinde NBA in en büyük oyuncularından olan Shaquille O'Neal'ı Shawn Marion ve Marcus Banks karşılığında takas ederek herkesi şaşırtmışlardır. Aynı sezon bir kez daha şampiyonluğun favorilerindendi. Fakat 2008 NBA Playoffları ilk turundada eşleştikleri San Antonio Spurs'e 4-1 yenilerek elendiler. Bunun üzerine takımın çalıştırıcısı Mike D'Antoni takımdan gönderildi ve New York Knicks'le anlaştı. 2012 yılında Steve Nash ise Los Angeles Lakers'a takas edildi.