İsmailağa Cemaati Haberleri

İsmailağa cemaati Sünni Müslümanların ilim ve kardeşlik cemiyeti olarak tanımlanmaktadır. Dini duyguları pekiştirmek ve dini bilen bireyler yetiştirmektir. Türkiye ve Dünya’daki bir çok ülkede en fazla müridi olan cemaatlerden biridir. Dünya genelinde 3 milyon müridi olduğu bilinmektedir. Cemaatin erkek Müridleri uzun sakallı cübbeli ve şalvarlı kıyafetler tercih etmektedir. Kadın Müridler de siyah çarşaf tercih edilir. Cemaatin medyatik yüzü ise Cübbeli Ahmet Hoca’dır. İsmailağa İlim ve Hizmet Vakfı üzerinden tüm çalışmaları sürdürmektedir.

İsmailağa Cemaatinin lideri Efendi hazretleri olarak bilinen İsmailağa Camisi imamlarından Mahmut Ustaosmanoğlu‘dur.

İsmailağa Cemaatinin amacı ise tamamen dinini bilen toplumda dini kurallara göre yaşayan hayatını dinin emrettiği gibi yaşayan insanlar yetiştirmek. Ahlaklı iyi kalbi temiz bir toplum oluşturmak. Allah yolunda ilerleyen ve yaşantısını tamamen dinin kurallara göre yaşayan ve ibadet eden bir toplum oluşmasını sağlamak. 100 ‘ün üstünde Türkiye’de ve bir çok Avrupa ülkesinde kuran kursları bulunmaktadır. İsmailağa camisinde namazlardan sonra para toplanmaktadır. Bu paralar ile ihtiyacı olanlara ve kuran kurslarına yardım edilmektedir.

İsmailağa cematine nasıl girilir sorusu neredeyse en çok aranan soruların başında. Aslında İsmailağa camisi tüm müslümanlara açık bir camidir. Dileyen gelip istediği gibi namazını kılar ve gider. İsmail ağa cemaatinin içinde eğitim almak ve cemaate katılmak için aslında 2 kural vardır. Bu kurallar içerisinde İsmailağa Cemaatinin bir bireyi olabilirsiniz. Yeter ki inançlı ve haramdan günahtan uzak duran biri olun.

Nefsi Tezkiye: Nefsi emmare’nin kötü isteklerinden alışkanlıklarından ve ahlakından uzak durmak. Helal ve Haramı ayırt edebilmek. Tembellikten uzak durmak.

Kalbi Tasfiye: Günah ve haramlardan kararmış ve taşlamış kalbi müşridin öğrettiği usuller ile temizlemek ve arınmak. Kalbi nur ile doldurmak. Kuran’ı Kerim’de mahşet günü hiçbir evladın hiçbir zenginliğin hiçbir mal mülkün fayda vermeyeceğini sadece Kalb-i Selim ile gelenlerin kurtulacağını bilmek.

Yukarıdaki iki başlık aslında İsmailağa cemaatinin en çok dikkat ettiği konulardır. Bu şekilde bir yaşam tarzına sahipseniz İsmailağa Cemaatin de yer bulabilirsiniz.

Bazı cemaatlerde bulunan şuradan mal alacaksın, şuradan alışveriş yapacaksın , şu dergiye üye olacaksın gibi zorunluluklar İsmailağa Cemaatinde yoktur.