Günlük kalori miktarı nasıl hesaplanır? Günde kaç gr protein, kaç gr karbonhidrat alınmalı?

Günlük kalori miktarını hesaplamak için birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Genel olarak, kilonuz, boyunuz, yaşınız, cinsiyetiniz ve günlük aktivite düzeyiniz gibi faktörler göz önüne alınır. Peki, Günlük kalori miktarı nasıl hesaplanır? Günde kaç gr protein, kaç gr karbonhidrat alınmalı? Ayrıntılar haberimizde...

Genel olarak, kilonuz, boyunuz, yaşınız, cinsiyetiniz ve günlük aktivite düzeyiniz gibi faktörler göz önüne alınır. Bu faktörlerin bir kombinasyonuyla günlük enerji ihtiyacınız belirlenebilir. Hesaplamak için Harris-Benedict denklemleri veya Mifflin-St Jeor denklemleri gibi formüller kullanılabilir.

Günlük kalori miktarı nasıl hesaplanır? Günde kaç gr protein, kaç gr karbonhidrat alınmalı?

İşte temel adımlar:

mel Metabolizma Hızı (BMR) Hesapla:

Harris-Benedict formülü (erkekler için): BMR=88.362+(13.397×ağırlık,kg)+(4.799×boy,cm)−(5.677×yas\c,yıl)BMR=88.362+(13.397×ağ​ırlık,kg)+(4.799×boy,cm)−(5.677×yaş\c​,yıl)

Harris-Benedict formülü (kadınlar için): BMR=447.593+(9.247×ağırlık,kg)+(3.098×boy,cm)

−(4.330×yas\c,yıl)BMR=447.593+(9.247×ag˘​ırlık,kg)+(3.098×boy,cm)−(4.330×yas\c​,yıl)

Aktivite Seviyenizi Hesaplayın:

Çalışma tipinize göre BMR'yi çarparak günlük enerji harcamanızı bulabilirsiniz. Örneğin, sedanter bir yaşam tarzına sahipseniz BMR'yi 1.2 ile çarparak günlük ihtiyacınızı bulabilirsiniz.

Hedeflerinizi Belirle:

Hedeflerinize bağlı olarak kilo almak, kilo vermek veya ağırlığınızı korumak istiyorsanız günlük kalori alımınızı ayarlayabilirsiniz.

Protein, karbonhidrat ve yağ miktarları bireysel ihtiyaçlara göre değişiklik gösterebilir. Ancak, genel olarak kabul edilen bazı öneriler vardır:

Protein: Genellikle kilogram başına 1.6-2.2 gram protein önerilir. Bu, aktivite seviyenize ve hedeflerinize bağlı olarak değişebilir.

Karbonhidrat: Kalorilerinizin çoğunu karbonhidratlardan almanız önerilir. Günlük karbonhidrat ihtiyacınız, günlük toplam kalori alımınızın büyük bir kısmını oluşturmalıdır. Yine de, kişisel tercihler ve hedeflere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Yağ: Sağlıklı yağlar, günlük toplam kalori alımınızın yaklaşık %20-35'ini oluşturmalıdır. Bu yağlar, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gibi esansiyel yağları içermelidir.

Unutmayın ki bireysel ihtiyaçlar kişiden kişiye değişebilir, bu nedenle bu genel önerilere uymak her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı ve beslenme uzmanının rehberliği, kişisel ihtiyaçlarınıza daha iyi uyum sağlayabilir.

Günlük kalori miktarı nasıl hesaplanır? Günde kaç gr protein, kaç gr karbonhidrat alınmalı? ile ilgili etiketler kilo verme Diyet
GÜNÜN VİDEOSU

Türkiye’nin savaş uçağı KAAN'ın yeni görüntüleri paylaşıldı: KAAN'ı bir de kendi sesinden dinleyin!

Türk Havacılık Uzay Sanayii, Milli Muharip Uçağı KAAN'ın uçuşuna dair yeni görüntüler paylaştı. Paylaşıma "KAAN’ı bir de kendi sesinden dinleyelim" notu düşüldü.