Bitcoin halving nedir, ne demek, ne zaman, önemi ne?

Bitcoin, geçtiğimiz günlerde 68 bin dolar seviyesinin altına gerilemesiyle yatırımcıların dikkatini çekti. Bitcoin'deki bu düşüş, piyasalarda çeşitli spekülasyonlara ve endişelere neden oldu. Bu bağlamda ortaya 'Bitcoin halving' gibi terimler çıkıyor. Peki, Bitcoin halving nedir, ne demek, ne zaman, önemi ne? İşte, Bitcoin halving hakkında merak edilenler...

Son dönemde Bitcoin fiyatının 68 bin dolar seviyesinin altına düşmesi, yatırımcıların ilgisini yeniden bu dijital varlığa çevirdi. Bitcoin'deki bu değer kaybı, piyasada birçok spekülasyon ve endişeye yol açtı. Bu süreçte, "Bitcoin halving" gibi terimler de tekrar gündeme geldi. Peki, Bitcoin halving nedir ve neden önemlidir? İşte, Bitcoin halving hakkında merak edilen detaylar...

Bitcoin halving nedir, ne demek, ne zaman, önemi ne?

Son dönemde yaşanan sert düşüş nedeniyle Coinglass verilerine göre son 24 saat içinde 298.320 yatırımcı pozisyonlarını tasfiye etti. Toplam tasfiye edilen rakamın ise 935 milyon dolar olduğu bildirildi.

Piyasalarda yaşanan bu sert düşüşte, İsrail – İran arasındaki siyasi gelişmelerin etkili olduğu düşünülüyor. Bu durum, yatırımcıların güvenli yatırım arayışına yönelmesine neden olabilir. Ayrıca, son 24 saatte 160 binin üzerinde kullanıcı pozisyonu likidasyona uğradı.

Bitcoin halving nedir?

Bitcoin blok ödülü yarılanması (halving), yaklaşık 4 yılda bir gerçekleşen bir olaydır. Mevcut verilere göre, bir sonraki halving'in 20 Nisan günü gerçekleşmesi bekleniyor. Bu durum, Bitcoin piyasasında önemli bir dönüm noktası olarak görülmektedir.

Bitcoin halving ne demek, önemi ne?

Bitcoin halving, Bitcoin madenciliği ödüllerinin yarı yarıya azaltıldığı bir süreçtir. Bu, yaklaşık olarak her dört yılda bir veya belirli sayıda blok madenciliği yapıldıktan sonra gerçekleşir. Bitcoin'in kurucusu Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanan bu mekanizma, Bitcoin arzını kontrol etmek ve enflasyonu önlemek amacıyla geliştirilmiştir.

Bitcoin halving ne zaman?

Son Bitcoin halving, Mayıs 2020'de gerçekleşti ve bir sonraki halving ise yaklaşık 2024 yılında bekleniyor. Bu tarih, 840,000'inci blok madenciliği yapıldığında gerçekleşecek.

 
 
 
Bitcoin halving nedir, ne demek, ne zaman, önemi ne? ile ilgili etiketler Bitcoin
GÜNÜN VİDEOSU

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan gündem yaratan açıklamalar: Aklımdan dahi geçmiyordu, zorla aday yaptılar...

CHP'nin eski lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı canlı yayın programında çok konuşulacak açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu 14 Mayıs seçimlerinde partisi tarafından zorla Cumhurbaşkanı adayı yapıldığını söyledi.