Yüz yüze eğitimde yeni dönem başladı! Peki PCR testi öncesi velilerden izin alınacak mı? İşte tüm merak edilenler...

Bugünden itibaren okullarda yeni bir dönem başlıyor. Rastgele seçilen öğrencilere PCR testi taraması yapılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yeni sistemi açıklamasının ardından veliler sistemin nasıl işleyeceğini merak ediyor. İşte okullarda başlanan PCR testi taraması uygulamasının tüm detayları...

Uzun bir aradan sonra belirli koronavirüs tedbirleriyle başlayan yüz yüze eğitimin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli bir uygulamanında okullarda yapılacağını duyurdu.

PCR TESTİ İÇİN AİLELERDEN İZİN ALINACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca öğrencilere rastgele seçilerek PCR testi taraması yapılacağını duyurdu.Bu karara bir kesim veli ise tepki gösterdi. Çocuklarına izinleri olmadan herhangi bir test uygulanmasını istemediklerini belirten vatandaşlar, sosyal medyada gündem oldu. Bu gelişme sonrasında Bakan Koca, PCR test için çocukların ailelerinden izin alınacağını belirtti.

 


"GİZLİ VAKALARI TESPİT EDEBİLMEK İÇİN BU UYGULAMAÖNEMLİ"

Salgının yayılımının belirlenmesini amaçlayan bu uygulamanın gerekliliğini CNN Türk yayınına katılan İç Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Mustafa Çetiner değerlendirdi. Velilerden izinsiz öğrencilerden test alınamayacağını söyleyen Çetiner, bu uygulamanın yüz yüze eğitimdeki sürekliliğe olumlu yönde etkileyeceğini vurguluyor. Çetiner'in açıklamaları şöyle: "Çocuklar yetişkinlere göre çok daha fazla oranda bulgusuz seyrediyorlar ve hastalığı yayma riskleri var. Bu anlamda gizli vakaları tespit edebilmek anlamında bu PCR testleri çok önemli. Bir anlamda bunu yapmak gerekiyor eğitimin devamlığını kesintisiz sürebilmesini hedefliyorsak bu tür önlemleri almak zorundayız."

"BELİRTİSİ OLMADAN, ÖĞRENCİLERİMİZDE SALGININ YAYGINLIĞINI GÖRMEK İÇİN YAPACAĞIZ"

Böylece, bugün itibariyle kentlerdeki bazı okullarda öğrencilere PCR tarama testi yapılacak. Bakan Koca, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Pazartesi'den itibaren illerimizde bazı okullarımızda örnek olabilecek okullarımızı ayrıca öğrencileri taramak istiyoruz. Rastgele taramayı yapıp, bu anlamda belirtisi olmadan, toplumda veya öğrencilerimizde salgının, virüsün yaygınlığını görmek için yapmış olacağız" demişti.

Yüz yüze eğitimde yeni dönem başladı! Peki PCR testi öncesi velilerden izin alınacak mı? İşte tüm merak edilenler... ile ilgili etiketler Öğrenci Sağlık Bakanı PCR testi