DSÖ’den Kovid-19 ve maymun çiçeğine dair önemli açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19 salgınının dünya genelinde gidişatını değerlendirerek verilen kararı duyururken maymun çiçeği hakkında da açıklamalarda bulundu. İşte DSÖ’den Kovid-19 ve maymun çiçeğine ilişkin açıklamalar…

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Örgütün Cenevre merkezindeki basın toplantısında, Kovid-19, maymun çiçeği ve kolera salgınları ile Etiyopya'nın Tigray bölgesindeki insani durumu değerlendirdi.

KOVİD-19 İÇİN ACİL DURUM DEVAM ETMELİ

Acil Durum Komitesinin geçen hafta Kovid-19'a ilişkin son durumu görüşmek üzere toplandığını belirten Ghebreyesus, komitenin görüşünün, Kovid-19'un Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) olarak devam etmesi yönünde olduğunu ve kendisinin de bu fikre katıldığını belirtti.

Ghebreyesus, salgının küresel acil durum olmaktan çıkması için "güçlendirilmiş takip, genişletilmiş test kapasitesi, risk grubundakilerin aşılanması ve her ülkenin kendi hazırlık planını yapması" yönünde Komite'nin tavsiyelerde bulunduğunu aktardı.

DSÖ’den Kovid-19 ve maymun çiçeğine dair önemli açıklama

MAYMUN ÇİÇEĞİNDERİSKLER VE BELİRSİZLİKLER DEVAM EDİYOR

Maymun çiçeği salgınının PHEIC olarak devam edip etmemesine dair de Acil Durum Komitesinin yarın toplanacağını duyuran Ghebreyesus, "Son 8 haftadır vakalarda üst üste düşüş gözlemlenmekte fakat tıpkı Kovid-19'da olduğu gibi maymun çiçeğinde de riskler ve belirsizlikler sürüyor. Bazı ülkelerde ise bulaşıcılık oranı artıyor." ifadesini kullandı.

DÜNYAYA YARDIM ÇAĞRISI

Ghebreyesus, Etiyopya'nın Tigray eyaletinde sivilleri olumsuz etkileyen çatışmalara dair de "Dünyanın başka bir yerinde yaklaşık 2 yıldır, 6 milyon insanın kuşatma altında tutulduğu bir ortam yok. Bankacılık, akaryakıt, gıda, elektrik ve sağlık hizmetleri silah olarak kullanılıyor ve parası olan insanlar bile gıdaya erişemediği için aç kalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bölgedeki sivillerin sağlık durumunun her geçen gün daha kötüye gittiğini vurgulayan Ghebreyesus, "Bu, 6 milyon insanın etkilendiği ve dünyanın yeterli oranda kulak vermediği bir sağlık krizidir. Medyaya ve uluslararası camiaya, bu krize yeterli ilgiyi gösterme çağrısında yapıyorum. Bölgede soykırımı önlemek için pencere daralıyor." dedi.

AA

DSÖ’den Kovid-19 ve maymun çiçeğine dair önemli açıklama ile ilgili etiketler Koronavirüs
GÜNÜN VİDEOSU

Terastan düşen ve cama tutunarak kurtulan genç yaşananları anlattı

Artvin'de terasta fotoğraf çekilmek isterken dengesini kaybedip düşerken son anda tuvaletin penceresine tutunarak hayatta kalan genç, yaşadığı korku dolu anları anlattı.