Yeni dalga mı geliyor? Omicron'un alt varyantının 1,5 kat daha bulaşıcı olduğu ortaya çıktı!

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayılarının artmasına neden olan Omicron varyantı henüz bitmeden, alt türü BA.2 hızla yayılıyor. Sıkı tedbirleriyle bilinen Danimarka, BA.2'nin en çok yayıldığı ülkelerin başında geliyor. Ülkede yapılan bir araştırma, alt varyantın Omicron'a göre daha hızlı yayıldığını ortaya koydu.

Koronavirüs salgınına karşı sıkı önlemler ve yüksek oranda aşılama ile karşı koyan Danimarka'da son dönemde Omicron varyantı ile birlikte vaka sayıları artmaya başlamıştı.

Ülkede son dönemde Omicron varyantının alt türü olan BA.2 de hızla yayılırken, bilim insanları Omicron BA.2'nin çok daha tehlikeli olduğunu ortaya çıkaran bir bilimsel araştırma hazırladı.

ORİJİNAL OMICRON'A GÖRE YENİ VARYANT DAHA KOLAY BULAŞIYOR

Danimarka'nın saygın üniversitelerinden Kopenhag Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarıyla Danimarka Sağlık Bakanlığı'nın ortaklaşa araştırmasında Omicron BA.2'nin orijinal Omicron varyantına göre çok daha fazla bulaşıcı olduğu duyuruldu. Araştırmanın henüz hakemli bir dergide yayınlanmadığını hatırlatan bilim insanları ilk bulgulara göre BA.2'nin ilk Omicron varyantı olan BA.1'e göre hem aşı olanlarda hem de aşısızlarda daha kolay bulaşabildiği kayıtlara geçti.

 Fakat uzmanlar, aşı olanların bu virüsü bulaştırma riskinin daha düşük olduğu sonucunu da ortaya çıkardı. Aşı olmayanların çok daha fazla virüsü aktardığına dikkat çeken uzmanlar, üçüncü doz aşı olanların ise bunu iki doz aşı olanlara göre daha az taşıdığının da altını çizdi.

OMICRON'A GÖRE BULAŞMA ORANI %10 DAHA FAZLA

Yaş, cinsiyet ya da aşı durumuna bakılmaksızın Omicron BA.2'nin hızla yayıldığına dikkat çeken uzmanlar, "Bir hanede bu vaka çıkınca bunun diğer aile fertlerine bulaşma oranı yüzde 39. Fakat ilk Omicron varyantında bu ihtimal yüzde 29'du" sözlerine yer verdi.

 

"AŞISIZ ÇOCUKLARA BULAŞMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK"

Bilim insanları, "Aşının koruyucu etkisi var. Fakat BA.2'nin okullarda ve kreşlerde aşı olmamış çocuklara bulaşma ihtimali yüksek" dedi.

Yeni dalga mı geliyor? Omicron'un alt varyantının 1,5 kat daha bulaşıcı olduğu ortaya çıktı! ile ilgili etiketler Omicron varyant
GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.