Peynir Helvası tarifi! Dilim dilim kesip kaşık kaşık yeniyor! Tadı Dondurma ya da Kaymakla çıkıyor!

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte bu mevsime özgü tatlar da sofralardaki yerini aldı. Adıyaman usulü Peynir helvası tarifi de aranan lezzetlerden biri oldu. Tarihi çok eskilere dayanan bu enfes tatlının yapımı da oldukça kolay. Yöresel lezzet peşinde koşanlara özel Peynir helvası nasıl yapılır sorusuna en pratik yanıtı aradık.

Peynir helvası tarifi damaklar iz bırakan tadıyla geri döndü. Geleneklsel Türk mutfağında da oldukça özel bir yere sahip olan peynir helvasının içindeki tadımsı peynir muhteşem bir lezzet kombinasyonuna imza atıyor. Peki Türkiye'nin pek çok yöresinde farklı tariflerle hazırlanan 700 yıllık bir geçmişe sahip olan peynir helvası nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir?

Peynir Helvası Evde Nasıl Yapılır? - İki Teker Çok Gezer

PEYNİR HELVASI ENFES TARİFİYLE GERİ DÖNDÜ!

Pratik yapımı ve enfes lezzetiyle Osmanlı mutfağından günümüze ulaşan Peynir helvası aslında Adıyaman'a özgü olsa da TÜrkiye'nin pek çok yöresinde ayrı bir tarif ve tat ile sofralarda yerini alıyor. Özellikle Tekirdağ mutfağında kendine özel bir tadı olan peynir helvasının malzemeleri de her evde bulunabiliyor. Hadi gelin misafirleriniz gelmeden peynir helvasının yapımına ve tarifine geçelim...

HORİS (PEYNİR HELVASI)

Peynir Helvası Tarifi...

Yapılışı yöreden yöreye farklılık gösterse de Çanakkale'de taze taze hazırlanan tuzsuz Ezine peyniriyle hazırlanıyor. Un yerine sadece irmik kullanıldığı da oluyor.

Erzurum Peynir Helvası Kg | Süt & Kahvaltılık | Erzurum Pazari-Y�resel  �r�nler

Peynir Helvası Malzemeleri

300 gram tuzsuz taze peynir
150 gram tereyağı
400 gram toz şeker
1 adet yumurta sarısı
250 gram un
75 gram irmik

Servisi için:

500 gram dondurma (ya da kaymak)

Tuzsuz taze peyniri ufalayarak derin bir tencereye alın. Tereyağı ve yumurta sarısı ekleyip karıştırın.
Kısık ateşte, aralarda karıştırarak peynir eriyene kadar pişirin.
Peynir tamamen eridiğinde sırasıyla; toz şeker, un ve irmik katıp tahta bir kaşıkla karıştırarak pişirme işlemini sürdürün.
Kaynamaya başlayıp özleşen helva karışımını ısıya dayanıklı kare bir fırın tepsisine aktarın. Üzerini bir spatula ile düzeltip önceden ısıtılmış 200 derece fırında renk alana kadar fırınlayın.
Dilimledikten sonra ılık ya da soğuk olarak dondurma ilavesiyle sevdiklerinizle paylaşın.

Peynir Helvası tarifi! Dilim dilim kesip kaşık kaşık yeniyor! Tadı Dondurma ya da Kaymakla çıkıyor! ile ilgili etiketler Yemek peynir helvası tarifi peynir helvası nasıl yapılır evde peynir helvası
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...