Ömer Çelik: Atama yetkisi yeniden MKYK'da

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MKYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada teşkilat hakkındaki kararların yeniden MKYK'ya devredilmesi için karara ilk imzayı Davutoğlu attı, kriz yok dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Ömer Çelik teşkilat hakkındaki kararların yeniden MKYK'ya devredilmesi için karara ilk imzayı Davutoğlu attı, kriz yok açıklamasında bulundu.

Çelik'in açıklamalarından satır başları;

Türkiye'nin terörle mücadelesinin ne kadar zorunlu olduğunu görüyoruz. Bazı çevreler terör örgütünün bir vahşeti yokmuş gibi davranıyorlar. Bu mücadele demokrasimizi, sokaktaki vatandaşımızı koruyor. Terörle mücadele konusunda kararlılıktan en ufak bir taviz verilmemesi gerekiyor. Eğer teröre karı yapılan bu mücadele sürmezse demokrasimizi koruyamayız.

İKİ EŞİT TARAFIN ÇATIŞMASI YOK

Bazen bazı uyarılar yapılıyor, 'Türkiye'de iç savaş var, iç savaş ortamı sona ersin' vs. gibisinden. Maalesef bazıları bunu Meclis'te bile telaffuz edebiliyor. Türkiye'de bir iç savaş yok. Türkiye'de iki eşit tarafın çatışması da yok. Türkiye'de meşru güçlerin, milletten yetki almış hükümetin verdiği emirle güvenlik güçlerinin yürüttüğü, terör örgütüne karşı, gayrimeşru bir yapıya karşı, gayriahlaki, gayriinsani şekilde davranan bir yapıya karşı meşru mücadelesi vardır.

PARALEL İLE MÜCADELE

Türkiye'nin milli güvenliğini tehdit eden bir durumdur. Türkiye'nin kurumlarının içine sızan bir faaliyet olarak devam etmektedir. Özellikle üniversitelerde yeni yapılanmalara gittikleri takip edilmektedir. Mücadele sürdükçe ve detaylara gittikçe, ne kadar kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır.

YENİ ANAYASA

Yeni anayasa konusunda, birincisi temel haklar kısmı, ikincisi kuvvetler ayrılığı ve denge denetim sistemleri, üçüncüsü yargı bağımsızlığı ve yargı tarafsızlığı gibi üç ana alanda konu başlıkları ele alınıyor. Temel haklar kısmının yazımı hemen hemen bitmek üzere, diğer alanlarda da hem değerlendirme çalışmaları hem yazım çalışmaları sürüyor. Bu takvimimiz aksamadan bu ayın içerisinde belli bir aşamaya ulaşmış olacağız, anayasa taslağı ortaya çıkmış olacak.

KOMİSYONDAKİ KAVGALAR

Anayasa Komisyonu'nda Sayın Adalet Bakanımızın üzerine yürünmesinden milletvekillerimizin darp edilmesine kadar bir tablo ortaya çıktı. Kuşkusuz bu tabloyu ortaya çıkaranları, bu tabloya imza atanları şiddetle kınıyoruz. Burada bir kere daha gözüküyor ki söyleyecek sözü olmayanlar, orada bir kere daha bu şiddete başvurmuş gözüküyorlar. Ama her halükarda, geçmişte olduğu gibi AK Parti bu komisyonları çalıştıracak, Meclis'in herhangi bir şekilde kilitlenmesine, komisyonların ve Genel Kurul'un kilitlenmesine müsaade etmeyecek.

MKYK'YA YETKİ DEVRİ

Bugün alınan kararla teşkilat ile ilgili alınan kararlar hakkında yetki tekrar MKYK'ya alınmıştır. Bunu radikal bir tutum olarak ele alınması doğru değildir. AK Parti'de teşkilatlarlar ilgili kararlar hiç bir zaman ertelenmez. Gereken hassasiyet gösterilir. Daha geniş bir takvimde ele alınması için böyle bir karar alındı. Bizim hukukumuz bir kardeşlik hukuku. Sık sık bir kriz mi var diye soruyorsunuz. Herhangi bir kriz yok. Bir şey olursa sizinle paylaşırım. Başbakanımız Davutoğlu bu karara ilk imzayı attı.

DOKUNULMAZLIK SÜRECİ

Fiziksel şiddetle engellenmesine teslim olmayız. Tıkanma olmayacak.

MHP'DE KONGRE SÜRECE

Süreci izliyoruz. Bakıyoruz. Onun dışından iç meselelerdir. MHP'de kimin Genel Başkan olacağı bizi ilgilendirnmez. Mahkeme kararıyla işler her gün başka bir yere gidiyor. Gönül isterki her şey siyasi süreç içerisinde gitsin.

MKYK NEDEN GEÇ BAŞLADI?

Arkadaşlar kriz yok.

Ömer Çelik: Atama yetkisi yeniden MKYK'da ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.