Naci Görür'den İstanbul için kritik deprem uyarısı: Bu kilitli faylar günün birinde kırılacaktır

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den olası Marmara depremiyle ilgili korkutan bir uyarı daha geldi. Naci Görür, İstanbul'da 7.2 ve 7.6 büyüklüğünde deprem beklendiğini söyleyip riskli bölgeleri açıkladı. Görür, "Bu kilitli faylar günün birinde kırılacaktır'' açıklamasıyla dikkat çekti.

Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı KRT TV canlı yayınında olası Marmara depremiyle ilgili önemli uyarılarda bulundu. İstanbulluların korkuyla beklediği deprem hakkında konuşan Naci Görür'ün açıklaması panik ve endişe yarattı.

İstanbul'da 7.2 ve 7.6 büyüklüğünde deprem beklediği söyleyen Naci Görür, riskli bölgeleri açıkladı.

"KİLİTLİ FAYLAR GÜNÜN BİRİNDE KIRILACAK"

"Bu kilitli faylar günün birinde kırılacaktır" ifadelerini kullanan Görür, "En fazla popüler olan veri; 1999’dan hemen sonra her an olmak kaydıyla 30 yıl içeresinde depremin olma olasılığı bugün revize edilmiş rakamla yüzde 47’dir. Bu anormal olasılıktır" uyarısında bulundu.

Görür'ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İstanbul’da 7.2 maksimum 7.6 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Bu depremlerin birini Adalar’ın güneyindeki Adalar Fayı üzerinde diğerini bu Adalar Fayı’yla birleşen Kumburgaz Fayı üzerinde bekliyoruz.

Bu faylar ikisi birlikte kırılırsa 7.5’e kadar gidebilir ama Kumburgaz fayı 7.2 büyüklüğünde deprem üretebiliyor. Bu 2 fay da kilitli. Bu kilitli faylar günün birinde kırılacaktır. Tekirdağ fayında beklemiyoruz. Yani Silivri açıklarında Tekirdağ’a kadar kısımda… Dolasıyla tehlike bu.

"TARİH TEKERRÜR EDECEK"

Zamana gelince bu konuda ciddi araştırmalar yapıldı. En fazla popüler olan veri; 1999’dan hemen sonra her an olmak kaydıyla 30 yıl içeresinde depremin olma olasılığı bugün revize edilmiş rakamla yüzde 47’dir. Bu anormal olasılıktır. Dolasıyla bu işin şakası yok. Buna artı, eksi 10 koymak gerekir. Aynen biz Kahramanmaraş depremini bağırdık, söyledik kimse dinlemedi. Şimdi korkuyoruz tarih tekerrür edecek, aynı şeyi biz yine söylüyoruz günün birinde bu iş de bitecek.

KIYILARDAKİ TEHLİKE!

Marmara kıyılarına yakın olan yerler en fazla deprem şiddetine maruz kalacaklardır. Bu ne kadardır? 9 şiddeti… Kıyılarda dolgu alanlarda ve alüvyon içlerinde olan çökel niteliği olan zeminlerde depremde ayakta kalman için sağlam olması lazım.

Naci Görür'den İstanbul için kritik deprem uyarısı: Bu kilitli faylar günün birinde kırılacaktır ile ilgili etiketler Naci Görür deprem İstanbul
GÜNÜN VİDEOSU

Afrika ülkesinde darbe girişimi engellendi! Darbeye kalkışan grubun içinde 3 CIA ajanı yakalandı....

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC), ordu, sabah saatlerinde başlayan bir darbe girişiminin güvenlik güçleri tarafından bastırıldığını duyurdu. Darbeye kalkışan grubun içinde ABD vatandaşı 3 CIA ajanı yakalandı.