Manguerite Duras’ın eşsiz kitabı Hiroşima Sevgilim

Manguerite Duras’ın eşsiz kitabı Hiroşima Sevgilim yeni dalga akımının önde gelen yönetmeni Alain Resnais tarafından sinemaya uyarlandı. Hiroşima Sevgilim, hatırlamanın ve unutmanın kaçınılmazlığı üzerine sıra dışı eşsiz bir metin. İşte zihinde var olan bir aşkın detayları...

Manguerite Duras’ın eşsiz kitabı Hiroşima Sevgilim yeni dalga akımının önde gelen yönetmeni Alain Resnais tarafından sinemaya uyarlandı.

“Aklını böyle yitirmenin ne olduğunu bilmeyenler atsın bana ilk taşı. Aşktan başka yurdum yoktu artık benim.”

Hiroşima'ya barış üzerine çekilen bir filmde rol almak için gelen Fransız aktris ile Japon bir mühendisin sevişen bedenleriyle açılır sahne. Bize acı gerçeği unutturur bir an, birbirine sarılmış iki çıplak beden.

Çünkü asıl ayıp ve çirkin olan Hiroşima gerçeğidir, Fransa'nın küçük bir kentinde, sevdiği adamın ölüsünün yanında saçları kazınan, o olayın anısıyla yaşamaya mahkûm edilen genç kadının yaşadığı yıkımdır. İnsan her yerde konuşabilir Hiroşima'yı; bir otel odasında, bir kaçamak sırasında bile.

Manguerite Duras’ın eşsiz kitabı Hiroşima Sevgilim

Sayfa sayısı: 120 

Manguerite Duras’ın eşsiz kitabı Hiroşima Sevgilim ile ilgili etiketler Manguerite Duras Hiroşima Sevgilim Alain Resnais
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.