Kendimi sürekli yorgun hissediyorum diyorsanız buraya: Sürekli yorgunluğun nedeni nedir?

Bazı dönemlerde artan hayat temposu ya da stres sebebiyle herkes kendini yorgun ve halsiz hissedebilir. Fakat bu durum sürekli bir hale geldiğinde altta yatan başka bir sorun olabilir. Siz de eğer ‘Kendimi sürekli yorgun hissediyorum’ diyorsanız işte yorgunluğunuzun sebebi olabilecek hastalıklar.

Yorgunluk hissi artan hayat temposuyla ya da stresle birlikte ortaya çıkabilir bu normal bir durumdur ve çoğu zaman dinlenmekle geçer. Fakat bazı durumlarda hissedilen yorgunluğun sebebi bu kadar basit olmaz. Sürekli hissedilen ve dinlenince dahi geçemeyen yorgunluk hissinin altın bir hastalık yatıyor olabilir. İşte sürekli hissedilen yorgunluk hissinin altında yatan olası hastalıklar…

 Kendimi sürekli yorgun hissediyorum diyorsanız buraya: Sürekli yorgunluğun nedeni nedir?

Kronik yorgunluk sendromu

Kronik yorgunluk sendromu, zihinsel ve fiziksel aktivitelerden sonra çıkan dinlenmekle geçmeyen aylarca süren bir rahatsızlıktır. Yorgunluk hissine ek olarak boğaz ağrısı, kas veya eklem ağrısı ve baş ağrısı gelişebilir.

Bu durumun kesin nedeni bilinmemektedir, viral enfeksiyonlar, düşük tansiyon, zayıflamış bir bağışıklık sistemi veya hormon dengesindeki bir bozulma kronik yorgunluk sendromuna neden olabilir.

Anemi

Yorgunluk, anemi yani kansızlıkta en sık görülen belirtilerden birisidir. Anemi kandaki oksijen taşıyan hemoglobin seviyesinin düşmesine ve böylece oksijen seviyesinin de düşmesine sebep olur bu da yorgun hissetmeye sebep olur.  Yorgunluğa ek olarak nefes darlığı, titreme, baş ağrısı, soğuk eller ve ayaklar, soluk cilt ve göğüs ağrısı gibi durumlar da ortaya çıkabilir.

Hipotiroidizm

Hipotiroidizmin en yaygın belirtilerinden biri yorgunluktur. Araştırmalara göre, hipotiroidili hastalarda yorgunluk, tiroid kanserli hastalardan çok daha yaygındır. Hipotiroidizm belirtileri arasında ayrıca ani kilo alımı, saç dökülmesi, kuru cilt ve soğuğa aşırı duyarlılık vardır.

Kendimi sürekli yorgun hissediyorum diyorsanız buraya: Sürekli yorgunluğun nedeni nedir? - Resim : 2

Diyabet

Yorgunluk ve bitkinlik diyabetli kişilerde çok sık görülür. Diyabetin neden şiddetli yorgunluğa neden olduğu henüz tam olarak belli değildir, ancak araştırmacılar bunun nedeninin kan şekeri seviyelerindeki dalgalanmalardan kaynaklanan ekstra enerji tüketimi olduğunu düşünüyor. Diyabetin diğer belirtileri arasında sürekli susuzluk hissi, artan idrar miktarı ve açıklanamayan kilo kaybı bulunur.

Fibromiyalji

Fibromiyalji kasları, eklemleri ve yumuşak dokuları etkileyen ağrılı bir hastalıktır. Yapılan araştırmalar, fibromiyalji hastalarının en yaygın semptomunun sürekli yorgunluk olduğunu gösteriyor. Hastalığın diğer tipik belirtileri uyku bozuklukları, depresyon, sinirlilik, derin kas ağrısı ve ağrılı, hassas noktaların gelişimidir.

MS (Multipl Skleroz)

MS hastalığı, merkezi sinir sistemini etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Vücudun kendi bağışıklık sistemi, sinir hücrelerini çevreleyen miyeline saldırır. Sürekli yorgunluk, MS'in yaygın belirtilerinden biridir. Hastaların yaklaşık yüzde 80'i sürekli yorgunluk yaşar. Bu yorgunluk zamanla daha da şiddetlenir ve yüksek sıcaklıklar ve yüksek nem bu durumu daha da kötüleştirebilir. Huzursuz bacak sendromu, kötü uyku ve gün içinde yorgunluk da MS hastalarında sık görülür.

Kendimi sürekli yorgun hissediyorum diyorsanız buraya: Sürekli yorgunluğun nedeni nedir? - Resim : 3

Depresyon

Depresyon, iyi bir gece uykusundan sonra bile aşırı yorgunluğa neden olabilir. Ek olarak, depresyon yaşayan hastalar genellikle uyku bozuklukları çeker.

Glandüler ateş

Glandüler ateş Epstein-Barr virüsünün neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Şiddetli yorgunluğa neden olabilir ve tipik belirtileri ateş, iştahsızlık, kas ağrısı, boğaz ağrısı ve şişmiş lenf düğümleridir. Glandüler ateş bir ay gibi kısa bir sürede kaybolabilirken, yorgunluk aylarca devam edebilir.

Uyku apnesi

Uyku apnesi, gün içinde yorgunluğa neden olan yaygın bir durumdur. Uyku apnesi sırasında solunum durur. Bu, hava yollarının daralması veya tıkanmasından kaynaklanır. Belirtileri uyandıktan sonra yorgunluk, baş ağrısı ve horlamadır.

Menopoz

Kırklı yaşlarındaki kadınlar genellikle menopozdan sonra bir yorgunluk hissi geliştirirler. Bunun nedeni hormonal değişikliklerdir.

 

Kendimi sürekli yorgun hissediyorum diyorsanız buraya: Sürekli yorgunluğun nedeni nedir? ile ilgili etiketler
GÜNÜN VİDEOSU

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basketbol performansı! Takımını böyle yönlendirdi: Tam bir oyun kurucu

Sporla her zaman yakından ilgili olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sık sık basketbol oynamayı da ihmal etmiyor. AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da yer aldığı basketbol maçından görüntüleri paylaştı.