İran’dan Fransız otomobil markalarına ambargo! İran Peugeot, Renault, Citroen ithalatını yasakladı

İran Peugeot, Renault, Citroen gibi Fransız otomobil markalarının ülkede tescilini ve ithalatını yasakladı. İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’in haberine göre Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Omid Kalibaf, kararın, Fransız otomobil üreticilerinin önceki yıllarda ''profesyonel olmayan davranışlarına karşılık'' alındığını söyledi. İşte detaylar…

İran’dan Fransız otomobil markalarının ithalatını yasakladı. 

İran’dan Fransız otomobil markalarına ambargo! İran Peugeot, Renault, Citroen ithalatını yasakladı

Bakanlığın aldığı karar kapsamında Renault, Peugeot ve Citroen gibi Fransız firmaların ürettiği araçların ithalatının yasaklandığını aktaran Kalibaf, şunları ifade etti:

"Bu dönemde Fransız otomobillerinin ithalatı için herhangi bir lisans vermedik. Otomobil ithalatı konusunda odak noktamız sadece Japon, Kore, Çin ve Fransız olmayan Avrupa otomobilleri. İran, onların (Fransızlara) yaptırımlarla İran otomobil sektörüne ve piyasasına baskı yapmasına izin vermeyecek."

İran Khodro ve Saipa gibi İranlı otomobil üreticileri, çoğunlukla Peugeot, Renault ve Citroen gibi Fransız şirketlerle ortak üretim yapıyordu.

ABD'nin 2018'de devreye soktuğu yaptırımlar, İran'daki en büyük istihdam alanlarından otomotiv sektörünü de hedef almıştı.

Başta, Peugeot, Renault ve Citroen gibi Fransız otomobil üreticileri olmak üzere yabancı şirketler, ABD'nin geniş kapsamlı tek taraflı yaptırımları nedeniyle İran'daki faaliyetlerini durdurmuştu.

Bu yüzden parça tedarikinde sorunlarla karşılaşan İran yerli çözümlere yönelmişti.

 

İran’dan Fransız otomobil markalarına ambargo! İran Peugeot, Renault, Citroen ithalatını yasakladı ile ilgili etiketler Otomobil İran Renault Peugeot
GÜNÜN VİDEOSU

Provokasyon yapan DEM'li Sarıtaş'a Siirt Emniyet Müdüründen ayar! "Sen bu devletin vekili değilsin"

Siirt Emniyet Müdürü Necmettin Öztürk, dokunulmazlığını kullanarak provokasyon yapmak isteyen DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş'a "Sen bu devletin milletvekili değilsin" çıkışında bulundu.