İkinci el araçtaki fırsatçılığa yazılım önlemi geliyor

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç satışlarında fırsatçılara göz açtırmıyor. Her karara boşa çıkaracak yöntemler geliştiren fırsatçılara artık yazılımla dur denecek. Otomotiv sektörü artan fiyatlar ve fiyatlardaki yükselişe rağmen satışlarda kırılan rekorlar ile gündeme gelmeye devam ediyor. İşte detaylar...

Otomobilin yatırım aracı haline gelmesi ve sektör kaynaklarına göre satışların yüzde 40'ının yatırım amaçlı olması ise, ikinci elde de fiyatları yükseltiyor. Hatta, pandeminin başından bu yana devam eden bu durum, ikinci el araç fiyatlarının aynı aracın sıfır fiyatını aşmasına yol açıyor.

İkinci el araçtaki fırsatçılığa yazılım önlemi geliyor

İşte bu duruma el atan Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda, ikinci el araç ilan fiyatlarının, sıfırı araç fiyatlarını geçemeyeceğine yönelik bir düzenleme hazırladı. Ticaret Bakanlığı, aynı günlerde, 2022'de çıkarılan ve kamuoyunda '6+6' olarak anılan ikinci el araç düzenlemesinde de güncellemeye gitti.

Buna göre, hem kurumların hem de şahısların yaptığı ikinci el araç satışlarında, 6 ay ve 6 bin kilometre şartı aranacak. Bu kapsamda, bu iki şart sağlanmadan ikinci el araç satışı yapılamayacak.

Her iki düzenlemenin ortak amacı, ikinci elde vergisiz kazancı ortadan kaldırarak, otomobilin bir yatırım aracı olarak görülmesini engellemek olarak açıklanabilir.

KAÇIŞ YOLUNU BULUYORLAR

Fakat, her ne kadar ilan sitelerinde düzenlemeye aykırı ikinci el araç ilanı sayısı 20 binden 7 bin adede düşse de, araçların devir işlemlerinin yapıldığı noterler ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmuyor.

Dolayısı ile, ilan fiyatı sıfır kilometre araçtan düşük olan bir ikinci el bir aracın, noterde sıfır kilometre araçtan daha pahalı olacak şekilde devrinin yapılmasını engelleyecek bir durumun olmadığı söylenebilir.

ÖZEL YAZILIM HAZIRLANIYOR

İşte tüm usulsüzlüklerin önüne geçmek için, yeni bir çalışma yapılıyor.Habertürk'ün ikinci el araç sektörü kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Türkiye Noterler Birliği ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda bir bilgisayar yazılımı hazırlanıyor.

Bu yazılım sayesinde, araç devir işlemleri sırasında, '6+6' düzenlemesinin takibi yapılabilecek. Ayrıca, kişilerin bir yıl içerisinde yaptıkları satışlarda noterler tarafından görülecek ve gerekirse araç satış işlemi engellenecek.

Yani özetle, ikinci el araç piyasasına yönelik yapılan uygulamaların tümüne aykırı durumlar noterler tarafından anında görülerek araç devir işlemleri gerek görüldüğü durumlarda yapılmayacak.

Hazırlanan yazılımın Ağustos ayı başında devreye alınmasını planlandığını da aktaralım. Sektör kaynakları, söz konusu yazılımın detaylarının önümüzdeki günlerde yapılacak resmi açıklama ile netleşeceğini aktardı.

İkinci el araçtaki fırsatçılığa yazılım önlemi geliyor ile ilgili etiketler Otomobil Ticaret Bakanlığı
GÜNÜN VİDEOSU

Provokasyon yapan DEM'li Sarıtaş'a Siirt Emniyet Müdüründen ayar! "Sen bu devletin vekili değilsin"

Siirt Emniyet Müdürü Necmettin Öztürk, dokunulmazlığını kullanarak provokasyon yapmak isteyen DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş'a "Sen bu devletin milletvekili değilsin" çıkışında bulundu.