Hızlı kilo vermek isterken sağlığınızdan olmayın! Şok diyetlerin zararları…

Obezitenin görülme sıklığı her geçen gün artmakta. Hızlıca kilo vermek isteyen kişiler ise son zamanlarda moda olan ve hızlı kilo verdirme vaadinde bulunan şok diyetleri uyguluyor. Fakat hızlı kilo verdiren bu diyetler hem sağlığı bozuyor hem de alınan kiloların uzun vadede geri alınmasına sebep oluyor. İşte şok diyetlerin zararları…

Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de obezitenin görülme sıklığı gün geçtikçe artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Türkiye'de her 3 kişiden 1'i obez. Son yapılan araştırmalar, Türk insanının obezitede Avrupa 1'incisi olduğunu gösteriyor. Hal böyle olunca da insanlar hızlı kilo verebilmek için şok diyetlere başvuruyor. Herkesin çok kolay ulaşabildiği şok diyetler hakkında bilgiler veren Özel Medicana Konya Hastanesi Uzman Diyetisyen Beyza Vural Öten, “Obeziteyle ilişkili sağlık sorunlarını önlemek veya estetik kaygılarla daha zayıf görünmek amacıyla pek çok insan az eforla kısa sürede hızlı kilo verebilmek için şok diyetlere başvuruyor. Şok diyetler genellikle çok düşük kalorili, tek bir besine dayalı veya düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı diyetler oluyor. Bu tür diyetler sürdürülebilir olmadığı için verilen kilolar hem çabuk geri alınıyor, hem de bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor” dedi.

Hızlı kilo vermek isterken sağlığınızdan olmayın! Şok diyetlerin zararları…

ŞOK DİYETLER METABOLİZMAYI YAVAŞLATIYOR

Diyetisyen kontrolü dışında uygulanan şok diyetlerin çok sağlıksız ve yararsız olduğunu vurgulayan Uzman Diyetisyen Beyza Vural Öten, “Meyve, sebze suyu içilerek vücuttaki toksinleri uzaklaştırmak ve hızlı kilo vermek amacıyla yapılan detoks diyetleri günümüzde çok yaygın. Kalorisi oldukça kısıtlı. Günlük yaklaşık 400 kalori içeren bu diyetler metabolizma hızının yavaşlamasına neden oluyor. Akut veya uzun süreli enerji kısıtlaması beyindeki iştah merkezindeki bazı hormonların salınımını artırarak iştah artışını da tetikliyor. Kısa sürede çok kilo vermeyi hedefleyen bu detoks diyetleri, ödem attırdığı için kaybedilen kilolar büyük ölçüde su kaybına neden oluyor. Bu değişikliklerle de verilen kilolar kısa sürede geri alınıyor” şeklinde konuştu.

Hızlı kilo vermek isterken sağlığınızdan olmayın! Şok diyetlerin zararları… - Resim : 2

ŞOK DİYETLER SAĞLIĞI BOZUYOR

Eğer kısa sürede sağlıklı kilo vermek istenilirse bunun sadece doktor veya diyetisyen kontrolünde planlanarak uygulanabileceğinin altını çizen Diyetisyen Beyza Vural Öten, “Çok düşük kalorili diyetler, bazı durumlarda belirli bir dönem aralığında, yalnızca doktor veya diyetisyen kontrolünde planlanarak uygulanması gerekir. Çünkü tek tip besine dayalı, patates diyeti, yoğurt diyeti gibi diyetler sindirim sistemini özellikle de bağırsak sağlığını olumsuz etkiliyor ve kas kayıplarına neden oluyor. Diyetisyen kontrolünde olmayan şok diyetlerin, geri dönüşü olmayan sağlık problemlerine dönüşmesi de kaçınılmaz olabiliyor. Üstelik kilo vermeyi hızlandırmak için yapılan şok diyetler çok düşük kalorili oluyor, aynı zamanda vücutta strese sebep olup kortizol düzeyini artırarak iştahı artırıyor ve kilo vermeyi daha da zorlaştırıyor. Düşük karbonhidratlı yüksek yağlı diyetler düşük kan şekeri ve insülin seviyesi ile iştahın bastırılmasına yardımcı olur. Kısa dönemde yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, kabızlık, kusma, hipoglisemi gibi bazı akut etkilere neden olurken uzun dönemde hiperlipidemi, aritmi, karaciğer yağlanması, vitamin ve mineral eksikliklerine neden olabilir. Dolayısıyla şok diyetler uzun vadede hastalıklara davetiye çıkartabilir” diye konuştu.

 

 

Hızlı kilo vermek isterken sağlığınızdan olmayın! Şok diyetlerin zararları… ile ilgili etiketler kilo verme
GÜNÜN VİDEOSU

Diyarbakır ve Mardin'de feci yangın! Ölü ve yaralılar var

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan büyük yangına müdahale ediliyor. Yangın sebebiyle 2 vatandaş hayatını kaybederken çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.