FETÖ'den alınan şirketlerin akıbeti ne oldu?

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'den dolayı kayyumluk yaptıkları şirketlere dair bilgileri paylaştı. Şirketlerin milletin emaneti olduğunu belirten Gülal, “Şirketlerde 41 bin 270 kişi çalışıyor. Tedarikçileri de dahil ettiğinizde 70-80 bin kişiye tekabül ediyor. Bu şirketlerde irtifa kaybı istemiyoruz. Temel politikamız büyüsün, katma değer, istihdam yaratmaya devam etsin” diye konuştu.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Hürriyet gazetesinden Neşe Karanfil'e konuştu. Gülal, FETÖ’den dolayı kayyumluk yaptıkları şirket sayısının 829, bu şirketlerin aktif büyüklüklerinin 59.6 milyar lira, özkaynak büyüklüğünün de 23.9 milyar lira olduğunu söyledi. 

İşte Gülal'ın röportajından öne çıkanlar;

KAYITDIŞI İŞLEMLERİ KAYIT ALTINA ALDIK

Gülal, FETÖ aidiyeti olan şirketlerin, devraldıktan sona aktif olarak yüzde 38 büyüdüklerini belirterek, “İmaj sorunu vardı. Hem imajını hem bilançosunu yönetiyoruz. Şirketlerin içinde içi boşaltılanlar, sürekli zarar edenler vardı. Buna rağmen yüzde 38 büyüdüler” dedi. Koza Altın’ı 2016 ağustos ayından itibaren yönetmeye başladıklarını ifade eden Gülal, “Türkiye’de çıkarılan 30 ton altının üçte birini burası çıkartıyor. Yılda 11 ton civarında altın üretmiş olacağız. Biz devraldığımızda borsada değeri 13 liraydı şimdi 77 lira. Aktif olarak devirden itibaren yüzde 68 büyüdü, kârlılığı yüzde 338 arttı. ‘Böyle ne oldu, para mı konuldu’’ diye soruluyor. Hiçbir şey konulmadı. Yönetimleri oluştururken birikimli, profesyonel insanlarla yönetelim dedik, bu da performansa yansıdı. Bu performansın arkasındaki asıl neden anlaşılan bu şirketlerde kayıtdışı çok işlem vardı her şey kayıt altına alınınca şirketlerin aktifi, cirosu, kârlılığı büyüdü. Kaymaz altın madeni var. Üretim de arttı tamam ama çıkarılabilecek altın miktarı belli. Koza bir önceki yıl kurumlar vergisi rekortmenleri sırasında 35. sıradaydı bu yıl 20’nci sırada. Aydınlı listeye ilk defa girdi” diye konuştu. Aynes Gıda’nın ilk devralındığında iflas erteleme halinde olduğunu kaydeden Gülal, bu sene ilk defa kâra geçeceğini kaydetti. Naksan Grubu devraldıklarında bütün fabrikaların durmuş vaziyette olduğunu anlatarak, “3 bin 600 çalışanı var, şimdi fabrikalar çalışıyor kapasite yüzde 80’e ulaştı. Çok önemli bir sosyal sorumluluk üstlendik” dedi.

274 KAYYIM VAR

Gülal, şirketlerde atanmış 274 kayyum olduğunu belirterek, bunun 145’inin TMSF personeli olduğunu ifade etti. Şirketlerin performansını takip eden bir departmanları olduğunu belirterek, “Hedefler veriyoruz. Ben de fırsat buldukça her hafta bir şirkete gidiyorum. Buraya salı günü gelseniz kimseyi bulamazsınız, herkes şirketine gidiyor” dedi. Gülal kayyumlara sadece tek bir şirketten 4 bin ile 15 bin lira arasında huzur hakkı verildiğini kaydetti.

FETÖ'den alınan şirketlerin akıbeti ne oldu?

TEDARİKÇİDEN ÖRGÜTE YÜZDE 10

Gülal, FETÖ örgütüne ne kadar yardım yapıldığına ilişkin bir soruya, “Bizdeki şirketlerin aktif büyüklüğü 60 milyar seviyesinde yani 10 milyar doların üzerinde. Hukuki süreç devam ediyor ama 10 milyar dolarlık bir yapıyla terör örgütü finanse ediliyordu ifadesi yanlış olmaz.

Ama her birinde ayrı ayrı yapılan işlem var. Örneğin (X) firmasında tüm tedarikçilerden örgüte yüzde 10 para kesiliyordu. Biz bunu dosyaladık, delillendirdik” diye konuştu.

AYNES, ROYAL 2020’DE SATIŞA SUNULACAK

2019’da satış için agresif olmadıklarını ancak 2020’de satışı artırmayı planladıklarını dile getiren Gülal, ekonomik devamlılığıyla ilgili bir tehlike olması halinde şirketin satışının gündeme gelebildiğini söyledi. Gülal, bu çerçevede Aynes’in, Naksan Holding’e ait plastik fabrikasının, Royal Halı’nın satışının planlandığını kaydetti.

MERKEZ BANKASI KİRACIMIZ OLACAK

Merkez Bankası’nın TMSF’nin kiracısı olacağını kaydeden Gülal, “Katırcıoğlu’na ait bir bina var. Tadilat devam ediyor 31 Ocak itibariyle biz teslim edeceğiz. Çok uzun süreli kalmayacaklar, finans merkezinde yerleri yapılıyor, iki ya da en fazla üç yıl kiracımız olacaklar. Orada başka kiracımız da var. Vakıfbank, Vakıf Katılım, Kalkınma Bankası kiracımız. Orda küçük bir finans merkezi kurduk” dedi.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

 

FETÖ'den alınan şirketlerin akıbeti ne oldu? ile ilgili etiketler FETÖ Hürriyet TMSF Muhiddin Gülal kayyum Şirket Neşe Karanfil
GÜNÜN VİDEOSU

Vatandaşlar sandıklara akın etti! İşte Türkiye'den seçim manzaraları...

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında ikinci tur için sandık başında. Sabahın erken saatleri olmasına rağmen, oy kullanma işlemlerinde yoğunluk olduğu görüldü. İşte Türkiye'den seçim manzaraları...