Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u nasıl fethetti? Kuşatma kaç gün sürdü?

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u nasıl fethetti? Şanlı tarihimizin en önemli başarıları arasında yer alan İstanbul'un Fethi'nin 566. yıl dönümünde coşku tüm yurtta yaşanıyor. Genç yaşına rağmen üstün askeri zekasını kullanarak İstanbul'u fethetmeyi başaran Fatih Sultan Mehmet, tarihe ismini altın harfler ile yazdırmayı başarıyor. İşte Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u nasıl fethetti? Kuşatma kaç gün sürdü? Merak edilen detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u nasıl fethetti? Bizans İmparatorluğu'nun 1000 yıllık tarihine son vererek İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'in tarihi başarısı yıllar sonra konuşulmaya devam ediyor. 566. yıl dönümünde vatandaşlar İstanbul'un nasıl fethedildiğini araştırmaya başladı. Genç yaşına rağmen üstün askeri zekasını kullanarak İstanbul'u fethetmeyi başaran Fatih Sultan Mehmet, tarihe ismini altın harfler ile yazdırmayı başarıyor. İşte Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u nasıl fethetti? Kuşatma kaç gün sürdü? Merak edilen detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u nasıl fethetti? Kuşatma kaç gün sürdü?

Milattan önceki dönemlerden beri birçok kez denendi; ama bu hayale 21 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet ulaşabildi. Bir çağı kapatıp başka bir çağı açan ve diğerlerinin aksine başarıyla sonuçlanan kuşatma 29 Mayıs'ta yapıldı. Peki, bu fetih tarihi ne yönde değiştirdi? İşte bütün yönleriyle İstanbul'un Fethi...

SURLARI YIKAN TOPLARIN PLANINI 'FATİH' BİZZAT HAZIRLADI

1453 yılı 23 Mart'ta ordusuyla Edirne'den hareket eden Sultan II. Mehmet, İstanbul surlarını yıkacak büyüklükteki topların planını bizzat kendisi hazırlayarak, o zamana kadar yapılan toplardan çok daha büyük toplar döktürdü.

Büyük dahinin balistik hesaplarını bizzat kendisinin yaptığı, yaklaşık 17 ton bakır kullanılarak dökülen ve 1,5 ton ağırlığındaki mermileri 1000 metre uzağa atabilen toplara "Şahi" adı veriliyordu.

Fetih için kapsamlı bir plan yapan Sultan II. Mehmet, Bizans`a denizden gelebilecek yardımı önlemek amacıyla Anadolu Hisarı'nın karşısına Rumeli hisarını yaptırdı.

Bizans'a Balkanlardan gelebilecek muhtemel Haçlı yardımını önlemek için sınır boylarına akıncı birlikleri gönderdi.

Kuşatma 6 Nisan'da başladı. İstanbul`u fetih için 80.000 ile 200.000 arası değişen bir ordu ile İstanbul`a hareket eden II. Mehmet, uzunluğu 22,5 km.yi bulan dönemin en güçlü surları ile mücadele etti.


KENTİ TAŞLA ÖRDÜLER; OSMANLI ORDUSU YİNE DE GİRDİ

Bizans'ın Haliç'e zincir germesiyle ve kentin kapılarını taşlarla örerek kapamasıyla, Osmanlılar, başta şehre giremedi. İşte burada Sultan II. Mehmet`in kıvrak zekası devreye girdi.

Haliç'e girmeden İstanbul'un fethedilmeyeceğini anlayan Sultan II.Mehmet, Tophane'den Kasımpaşa'ya kadar kızaklar döşetti. Gemilerin, kızakların üzerinden kaydırılabilmesi için, Galata Cenevizlilerinden zeytinyağı, domuzyağı ve sade yağ alınarak kızaklar yağlandı. 21-22 Nisan gecesi 67 parça Osmanlı gemisi bu kızaklardan kaydırılarak Haliç'e indirildi. Haliç`e yağlı kızaklarla indirdiği gemilerle surlara saldırdı.

Gemilerin, kızakların üzerinden kaydırılabilmesi için, Galata Cenevizlilerinden zeytinyağı, domuzyağı ve sade yağ alınarak kızaklar yağlandı. 21-22 Nisan gecesi 67 parça Osmanlı gemisi bu kızaklardan kaydırılarak Haliç'e indirildi. Haliç`e yağlı kızaklarla indirdiği gemilerle surlara saldırdı.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN MÜJDESİNE NAİL OLDU

Bizans başkenti "Konstantinopolis", 54 gün süren kuşatmayla 29 Mayıs`ta Osmanlı topraklarına geçti. İşte bu günden sonra Fatih ünvanını alan, Sultan II. Mehmed Han aslında sadece bir Fatih değil, müthiş keşifler sahibi bir dehaydı.

Peygamber Efendimizin 'İstanbul mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir' sözlerini gerçekleştirebilmek için öncelikle zekasını ortaya koydu Sultan Fatih Sultan Mehmet.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u böyle fethetti! İşte çağ açıp çağ kapatan zafer...
18 Nisan'da İstanbul adaları alındı. 22 Nisan gecesi Türk donanması karadan Haliç'e indirildi ve son olarak 29 Mayıs sabahı yapılan taarruzla, yirmi sekiz defa kuşatılan İstanbul, Osmanlı topraklarına katılmış oldu.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u böyle fethetti! İşte çağ açıp çağ kapatan zafer...
29 Mayıs 1453 sabahı, şafak sökmeden önce başlayan top atışlarıyla surlar sarsılıyor, mehter takımı İstanbul semalarını inletiyordu. Bugün büyük bir gündü.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u böyle fethetti! İşte çağ açıp çağ kapatan zafer...
"Şahî" adlı büyük top bugün Topkapı denilen yerdeydi. Fatih'in keşfi olan geliştirilmiş havan topları, Beyoğlu sırtları ve Galata surlarından aşırtma atışlarla Haliç'teki düşman gemilerini batırmaya başlamıştı.

FETHEDİLMESİ ZOR ŞEHİR

Karadeniz ile Ege`yi birbirine bağlayan deniz yolu üzerinde kurulu olan İstanbul, günümüzde olduğu gibi o zamanlar da oldukça önemli bir şehirdi.

1453 yılına kadar farklı zamanlarda, birçok farklı millet ve medeniyet tarafından defalarca kuşatılmışsa da, gerek Bizans`ın sahip olduğu Rum ateşi (grejuva), gerekse şehrin o zamanlar için aşılamaz olarak görülen surları, bu fetih hareketlerini başarısız kılmıştı.

AÇIK UNUTULAN KAPI HİKAYESİ

Batılı tarihçi ve edebiyatçıların bazıları İstanbul`un fethinin son safhasını şu şekilde anlatır: "Surların arasında dolaşan birkaç Türk askeri Edirnekapı ile Eğrikapı arasında bulunan Kerkoporta (Cambazhâne) denilen yayalara ayrılmış küçük kapılardan birisinin aklın alamayacağı bir unutkanlık yüzünden açık kaldığını görürler.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u böyle fethetti! İşte çağ açıp çağ kapatan zafer...
Diğer askerlere de haber verilir ve Türkler bu kapıdan girerek İstanbul`u fethederler. Herkesin unuttuğu bir kapı olan Kerkoporta, küçücük bir rastlantı, dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir."

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u nasıl fethetti? Kuşatma kaç gün sürdü? ile ilgili etiketler İstanbul Fatih Sultan Mehmet istanbul'un fethi
GÜNÜN VİDEOSU

Ölümün kıyısından döndü! TV izlerken kurşun kafasını böyle sıyırdı

Yalova'da gece bekçiliği yapan vatandaş, iş yerinde televizyon izlediği sırada bir yorgun mermi tavanı delerek başını sıyırıp koltuğa düştü. Ölümden dönen İdirs Fidan isimli vatandaşın yaşadığı korku dolu anlar güvenlik kameralarına yansıdı.