Doğum kontrol hapı fiyatları 2020! Nasıl kullanılır? Doğum kontrol hapının zararları ve yararları nelerdir? Doğum kontrol hapı bittikten kaç gün sonra adet görülür?

Doğum kontrol hapı fiyatları 2020! Doğum kontrol hapları, cinsel ilişki yaşamadan kullanılan ve kadının hamile kalmasını engelleyen korunma yöntemlerindendir. Kadınlar için birden fazla korunma yöntemi vardır. Bu yöntemlerden en yaygın olanlarından biri de doğum kontrol haplarıdır. Peki 2020 doğum kontrol hapı fiyatları ne kadar? Doğum kontrol hapı zararları nelerdir? Doğum kontrol hapı bittikten kaç gün sonra adet görülür? İşte detaylar..

Doğum kontrol hapı fiyatları 2020! Doğum kontrol haplarının hemen hemen diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi bir uzman eşliğinde kullanılması gerekir. Kişinin kendi kendine bu ilaçları kullanması durummunda vücudunda oldukça büyük zararlar meydana gelebilir. Peki 2020 yılı doğum kontrol hapı fiyatları ne kadar? Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır? Ne işe yarar? Doğum kontrol hapı zararları nedir? Yan etkileri nelerdir? Doğum kontrol hapı bittikten kaç gün sonra adet görülür? Yararları nedir? Doğum kontrol hapı hamileliği önler mi? İşte tüm bu sorular ve yanıtları...

Doğum kontrol hapı fiyatları 2020! Nasıl kullanılır? Doğum kontrol hapının zararları ve yararları nelerdir? Doğum kontrol hapı bittikten kaç gün sonra adet görülür?

DOĞUM KONTROL HAPI FİYATLARI 2020!

Aktif bir cinsel hayatı olan veya bebek sahibi olmak istemeyen kadınların sık kullandığı korunma yöntemlerinden biri de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları hemen hemen diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi bir uzman eşliğinde kullanılması gerekir. Kişi kendi kendine bu ilaçları kullanması vücudunda oldukça büyük zararlara yol açabilir. Doğum kontrol hapının içeriğinde bulunan estrojen-progesteron yine yüksek etkinlik ve az yan etkisinden dolayı uzun yıllardır kullanılan bir korunma yöntemidir. Ancak yine de herhangi bir şekilde ilacı doktor kontrolü altında olmadan kullanmak sağlığa oldukça zararlıdır.

DOĞUM KONTROL HAPI NASIL KULLANILIR?

Aylık olarak kullanılan doğum kontrol hapları 21 tablet veya 28 tablet olarak kullanılır. Regl olduktan sonra ilk 5 gün içerisinde başlanılır ve 21 gün boyunca her gün 1 tane alınarak devam edilir. Daha sonra ise 7 gün ara verdikten sonra yenisine başlanılır. 28 günlük olanı kullanırsanız eğer yine regl döneminin ilk 5 günü içerisinde başlayıp 28 gün boyunca kullanacaksınız ancak 28 günün sonunda 1 haftalık ara vermeyeceksiniz. 28 günlük hapların çıkarılmasının sebebi ise arada bulunan 7 günlük süredeki karışıklıkları ortadan kaldırma amacıyla yapılmıştır.

Doğum kontrol hapı faydaları;

Adetleri düzene sokar, adet kanama miktarını ve adet sancılarını azaltır.
Adet öncesi gerginlik, ödem, göğüslerde şişme gibi belirtileri azaltır.
Over tümörü, kistlerini ve kolon kanserini azaltır.
Çikolata kistleri, kronik karın ağrısı, myomların yol açtığı kanama azalır.
Sivilce ve vücuttaki kıllanmayı azaltır.
Kemik yapısını güçlendirir.

Doğum kontrol hapının zararları;

Mide bulantısı Çoğu doğum kontrol hapı, yumurtalıklarınızın ürettiği birincil hormon olan östrojen ve progesteron içeriyor
Göğüslerde hassasiyet ve ağrı Bu da doğum kontrol haplarının yan etkilerinden biri
Ani kanamalar
Vajinal kuruluk
Libido seviyesinde düşme

DOĞUM KONTROL HAPI İSİMLERİ FİYATLARI 2020!

–Angelig 28 Film tb doğum kontrol hapı eczanelerde sunulan ortalama satış fiyatı: 28 ila 30 tl aras

–Desolett doğum kontrol hapı ve eczanelerdeki ortalama satış fiyatı:18 ila 20 tl arası

–Drosetil doğum kontrol hapı 3 mg / 0.03 mg 21 Tb. : 23 ila 25tl arası

–Ella 30 mg doğum kontrol hapı 1 tablet olarak satışa sunulmuş olan ertesi gün adı altındaki hapın ortalama fiyatı 50 ila 52 tl arasındadır.

–Ginera Doğum kontrol hapı 21 draje şeklinde kutuda bulunur ve ortalama fiyatı 13 tl ila 15 arası değişmektedir.

–Implanon 68 mg 1 implant ( tek kullanımlık bir uygulama cihazı yani ( aplikatör ) cilt altına yerleştiriliş olan bir doğum kontrol ilacıdır. Yumuşak, esnek, 2 mm çapında ve 4 cm uzunluğunda plastik bir çubuktur. )

–Jerbera 21 draje halindeki doğum kontrol hapı ise nerdeyse en makul fiyata sahip bir haptır. Fiyatı ise 3 tl ile 4 tl arası bir ilaçtır.

–Mesigyna kullanıma hazır halde bulunan enjektör ( Bu da gebelik önleyici bir doğum kontrol ilacıdır. Bu ilaç yumurtalıklardaki yumurtlamayı engeller diğer bir taraftan ise rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgıların sebep olur spermlerin rahim içine ulaşmasını engeller)

–Microgynon 21 drajelik doğum kontrol hapı 13 tl ile 15 tl arası bir satış rakamı bulunmaktadır.

–Minaya doğum kontrol hapının 24 + 4 tb ( minaya tabletlerin üzerinde bulunan oklarla gösterilen yönlerde kullanıma başlanır.)

– Miranova 21 drajelik doğum kontrol hapı fiyatı ise 16 tl ile 17 tl arası değişkenlik gösteren bir üründür.

–Myralon doğum kontrol hapı 21 tablet halindeki hapımız 25 tl ile 26 tl arasındadır.

–Qlairista doğum kontrol hapının 28 tablet olan ürün fiyatı eczanelerde 31 tl ile 33 tl arası değişmektedir.

–Reginon doğum kontrol hapı 0.02 mg ve 21 drajelik olan bu hapın fiyatı 6 tl ile 7 tl arası değişkenlikler gösterir.

–Yasmin doğum kontrol hapı 21 tablet halindeki doğum kontrol hapıdır ve 25 tl ile 27 tl arası değişen bir fiyata sahiptir.

–Yazz doğum kontrol hapı 24 + 4 tablet halinde bulunur ve fiyatı da buna nazaran 30 tl ile 33 tl arası değişkenlikler göstermektedir.

DOĞUM KONTROL HAPI HAMİLELİĞİ ÖNLER Mİ?

Pensilvanyalı kimya profesörü Russell Marker 1942'de projesteron hormonu üretebileceği bir bitki arıyordu. O sıralar bu hormon kadınlarda menopoz sürecine yardımcı olmak ve düşüğü önlemek gibi birçok amaçla kullanılıyordu.

Yüzlerce bitki türünü inceledikten sonra Meksika'da yam (hint yer elması veya tatlı patates adıyla bilinir) kökünde karar kıldı.

Kısa bir süre sonra bu bitkiden üretilen hormon doğum kontrol haplarına kaynaklık etti.

Doğum kontrol sayesinde hamilelik korkusu yaşamadan seks mümkün hale geldi. Kadınlar artık 20-30'lu yaşlarını evde oturup çocuk bakmak yerine eğitime ve işe ayırabilir hale gelecekti.

Ama en başından beri doğum kontrol hapının bir sırrı vardı.

Doğum kontrol hapları beyni nasıl etkiliyor

Az miktarda erkeklik hormonu testosteron bile kadınların beyninde bazı bölgelerin küçülmesine neden olabiliyor.

Son yıllarda bilim insanları doğum kontrol hapı kullanan kadınların beyninin diğer kadınlardan farklı olduğunu fark etti. Bu kadınların beynindeki bazı bölümler erkek beynini andırıyordu.

Ayrıca davranışlarda da değişim gözleniyordu. Bazı doğum kontrol haplarını kullanan kadınlar, kadınların genel olarak yetenekli olduğu sözel becerilerde gerileme yaşıyor, erkeklerin yetenekli olduğu başka becerilerde daha iyi hale gelebiliyordu.

Bilim insanları bu duruma şaşırıyor, ne olduğunu anlamaya çalışıyordu.

Doğum kontrol haplarının östrojen ve projesteron hormonu içerdiği söylenir genellikle. Oysa hiçbir doğum kontrol hapında bu hormonlar yoktur.

Zira bu hormonlar ağızdan alındığında çok çabuk parçalandığı için işe yaramaz. Onun yerine bu hormonların sentetik türleri üretilir. Burada hammadde o iki hormonu taklit edebilen daha dayanıklı hormonlardır.

Bu hormonların ikisini de içeren karma doğum kontrol haplarında sentetik östrojen (etinel estradiol) ve sekiz farklı sentetik projesteron (projestin) türünden biri kullanılır. Sentetik östrojen vücudun her ay yumurta üretmesini engellerken projesteron da rahim ağzındaki mukusun koyulaşmasına neden olarak döllenmeyi engeller.

Doğum kontrol hapları beyni nasıl etkiliyor

Doğum kontrolü hapları kadınların kelimeleri hatırlama hızını, dolayısıyla konuşma akışını etkileyebiliyor.

Ancak bu hormonlar gebeliği önlemede başarılı olsa da doğal hormonlarla tam uyum göstermiyor. Bu yüzden sentetik hormonların akne, terleme, tüylenme gibi istenmeyen farklı etkileri ortaya çıkıyor.

Fakat bunun nedeni de şaşırtıcı. 2012'de ABD'de yapılan bir araştırmada, kadınların yüzde 83'ünün erkek hormonlarından üretilen bir projestin içeren hapları kullandığı görüldü.

Nandrolon adlı bu hormon erkek üreme organlarının gelişimini sağlıyor ve vücut geliştirme, boks gibi alanlarda bazı sporcular tarafından doping için kullanılıyor.

Bu yan etkiler yıllardır biliniyor. 1940-60'larda bazı gebe kadınlara düşük riskine karşı bu hormonlardan verilmiş ve vücutlarında terleme, kıllanma, sivilce gibi yan etkilerin yanı sıra bebeğin cinsel organlarında da erkekleşme izleri görülmüş, bazılarında ameliyata başvurulmak zorunda kalınmıştı.

Doğum kontrol hapları beyni nasıl etkiliyor

Doğum kontrol hapı kullanan kadınların insanlardaki üzüntü gibi yüz ifadelerini algılama özelliğinin azaldığını gösteriyor.

Bugün kullanılan projestinlerde ise erkekleşme etkisi çok daha az. Zira doğum kontrol haplarında bu hormonlar daha düşük dozda kullanılıyor ve östrojen hormonu da içermesi nedeniyle etkisi büyük ölçüde giderilmiş oluyor.

Son zamanlarda üretilen sentetik projesteronlarda ise tersine 'kadınlaştırıcı' etki söz konusu olduğundan akne ve kıllanma gibi şikayeti olan kadınlara bu haplar veriliyor.

İşte bu güçlü sentetik hormonlar beyni de etkiliyor. Ancak doğum kontrol haplarının fiziksel ve duygusal yan etkileri üzerine çok sayıda araştırma yapılmış olsa da beyin ve algı üzerindeki etkileri pek incelenmemiş.

Salzburg Üniversitesi'nde nörolog Belinda Pletzer sekiz yıl önce bu konuyu araştırdı. Sonuçlar oldukça ilginçti.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınların beyninde bazı bölgeler diğer kadınlarınkine kıyasla daha büyüktü. Tıpkı erkeklerde olduğu gibi.

Başka araştırmalarda da benzer sonuçlar elde edildi. 'Erkekleşme' etkisi gösteren androjenik projestinleri kullanan kadınlarda hızla yeni kelime düşünüp akıcı konuşma becerisinin diğer kadınlara kıyasla düştüğü, ama erkeklerde daha gelişkin olan uzamsal algı alanında becerilerinin arttığı görülüyordu.

Belli ki bazı haplar kadınların beyninde 'erkekleşme' etkisi gösteriyordu. Pletzer'in 2015'te yaptığı başka bir araştırmada ise iki farklı tür doğum kontrol hapı kullanan kadınların beyinleri karşılaştırıldı. Bu kez 'kadınlaştırıcı' etkisi yüksek yeni hapları kullananların beyinlerinde birçok bölgenin hap kullanmayan kadınlara kıyasla daha fazla büyümüş olduğu görüldü. Bu durum davranışlarına da yansımış, yüz tanıma özellikleri artmıştı.

Kadınların hap kullanma süresi uzadıkça bu bölgelerdeki büyüme de artıyordu. Üstelik sentetik östrojen de içeren karma hapları kullanan kadınların beyninde hem 'erkekleştirici' hem de 'kadınlaştırıcı' etkiler birlikte ortaya çıkıyor olabilirdi.

Kim derdi ki yam gibi bir bitkinin feminist devrimi destekleyen bir etkisi olacaktı. Doğum kontrol hapı 20. yüzyılın en büyük icadı olarak adlandırılıyor ve 1960'lardan bu yana kadınların ücretlerinde üçte bir artış olmasında payı olduğu söyleniyor.

Ancak bu hapların karanlık yönleri de olabilir. Atletler bu tür steroidleri kullandığında bu 'doping' olarak adlandırılıyor ve istismar olarak görülüp toplum tarafından iyi karşılanmıyor. Ama milyonlarca kadının her gün bu hormonları almasında bir sorun görülmüyor.

Bu hapların beyin ve davranış üzerindeki etkilerini tüm ayrıntılarıyla ortaya koymak için yeni araştırmalar yapılması ihtiyacı gün gibi ortada.

Doğum kontrol hapı fiyatları 2020! Nasıl kullanılır? Doğum kontrol hapının zararları ve yararları nelerdir? Doğum kontrol hapı bittikten kaç gün sonra adet görülür? ile ilgili etiketler 2019 doğum kontrol
GÜNÜN VİDEOSU

Sahte araç satış ilanları ile 70 milyon TL topladılar... O dolandırıcılar işte böyle yakalandı!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, nitelikli dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve kurulan örgüte üye olma suçlarına yönelik 15 ilde eş zamanlı düzenlenen 'Sibergöz-9' operasyonlarında toplam 37 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Bu şahısların oltalama siteleri üzerinden araç sigortası yapmak vaadiyle vatandaşlarla irtibat kurdukları tespit edilirken sahte ilanlar ile kapora bedeli talep ederek 49 kişiyi dolandırdıkları tespit edildi.