Danıştay'da dikkat çeken Coca-Cola kararı: Yasaklanabilir! İçindeki maddeler araştırılacak!

İçeriği yıllarca tartışılan Coca-Cola ile ilgili önemli bir karar verildi. Çocuk eğitimi ve sağlığı alanında araştırmalar yapan Ethem Öztürk isimli bir kişi Coca-Cola'ya dava açtı. Dikkat çeken bir gelişme yaşanan davada Danıştay 10. Dairesi kararıyla, Coca-Cola’nın içinde zararlı maddeler olup olmadığı araştırılacak.

Çocuk eğitimi ve sağlığı alanında araştırmalar yapan Ethem Öztürk isimli kişi Coca-Cola’nın sağlığa zararlı olup olmadığının belirlenmesine yönelik bakanlığa ilettiği talep reddedilince  Öztürk, bu kez de Ankara 18. İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

İdare mahkemesi, açılan davayı 2015 yılında reddetti.

Kararda, Cola’nın içindeki maddelerin yönetmelikte tanımlanan aroma vericilerin risk değerlendirmesinin yapıldığı ve gıdalarda kullanımına izin verilmiş maddeler olduğu savunuldu.

DANIŞTAY , MAHKEMENİN KARARINI BOZDU

DW Türkçe’de yer alan habere göre ret kararı bu kez de Danıştay’a taşındı. Danıştay 10. Dairesi itirazı kabul ederek, idare mahkemesinin kararının bozulmasına karar verdi.

 

ZARARLI OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILACAK

Kararın gerekçesinde, dava konusu uyuşmazlığın Coca-Cola İçecek AŞ tarafından üretilen gazlı içeceklerin içerisinde bulunan şeker, fosforik asit, karamel/4-metilimidizol, kafein, aspartam ve bisfenolA gibi katkı maddelerinin insan sağlığı açısından zararlı olup olmadığının belirlenmesi hususunda toplandığına işaret edildi.

 

"EKSİK İNCELEME VE DEĞERLENDİRME YAPILDI"

Yerel mahkemenin bu hususa ilişkin herhangi bir araştırma ve inceleme yapmadan davayı reddettiğine dikkat çekilen kararda, “Bilirkişi incelemesi yaptırılmak suretiyle Coca-Cola İçecek AŞ tarafından üretilen gazlı içeceklerin içerisinde yukarıda sayılan katkı maddelerin bulunup bulunmadığı, anılan maddelerin tespiti halinde mevzuatta kullanımına izin verilip verilmediği ile kullanım miktarlarının mevzuata uygun olup olmadığı ortaya konularak dava konusu işlemin hukuka uygunluk denetiminin yapılması gerekirken, eksik inceleme ve değerlendirme sonucunda verilen davanın reddi yönündeki mahkeme kararında hukuki isabet bulunmamaktadır” denildi.

Danıştay'da dikkat çeken Coca-Cola kararı: Yasaklanabilir! İçindeki maddeler araştırılacak! ile ilgili etiketler Danıştay coca cola karar yasak içerik madde
GÜNÜN VİDEOSU

Ermeni spiker, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin dağıldığını gözyaşlarıyla duyurdu

Ermeni spiker, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin feshedildiğini bildirirken, gözyaşlarını tutamadı. O anlar sosyal medyada gündem oldu.