'Yakın temastan bulaşıyor...'

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya ölüm saçan koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan Bilim Kurulu'nun üyeleri arasında yer alan Prof. Dr. Ateş Kara, Çin'de ortaya çıkan ve yeni salgın riski oluşturan 'G4 H1N1' virüsüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, Çin'de ortaya çıkan yeni virüse ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kara, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Çin'de pandemi yapma riski olan yeni bir grip virüsünün 'G4 H1N1', domuzlar arasında yaygın olarak tespit edildiği bildirildi. Bugün için hayvanlarla yakın teması olan insanlara geçebildiği ancak insandan insana bulaşı olmadığı da açıklandı. Lütfen; mesafe, maske, el yıkama" dedi.

'Yakın temastan bulaşıyor...'

YENİ DOMUZ GRİBİ TÜRÜ G4 EA H1N1 NEDİR?

G4 EA H1N1 Çin’de keşfedilen bir grip virüsüdür.

Mezbahalarda ve domuz endüstrisinde çalışan insanlarda ilk enfeksiyon bulgusu bulunmuştur. Esas olarak domuzları etkiler, ancak insanlarda iki vaka tespit edilmiştir.

Haziran 2020’den itibaren insanlar arasında kolayca bulaşmayacağı, ancak “pandemik potansiyele” sahip olduğu belirlenmiştir. Sadece hayvandan insana geçiş doğrulandığı için “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Pandemi Faz Tanımları”nın ikinci aşamasındadır. 35 kişinin yeni grip virüsü G4 EA H1N1 tarafından enfekte olduğu bilinmektedir.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri’nden (PNAS) hakemli bir makale, “G4 EA H1N1 virüslerinin, insanları enfekte etmek için son derece uyarlanmış olmanın tüm temel özelliklerine sahip olduğunu belirtti. Domuzlarda ve yakınlardaki hakim G4 EA H1N1 virüslerini kontrol etmek Domuz çalışan popülasyonlarının takibi derhal uygulanmalıdır. ” (Mevcut izleme programı, yedi yılda 30.000’den fazla domuzun swaplarını aldı.)

'Yakın temastan bulaşıyor...' ile ilgili etiketler Domuz Virüs Çin Bilim Kurulu Ateş Kara G4 H1N1
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.