Bakanlık harekete geçti! Sıfır kilometre otomobil satışlarında 39 ilde inceleme başlatıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı vergi müfettişleri tarafından kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışları ile mücadele etme noktasında İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere toplam 39 ilde; 13 distribütör, 256 bayi ve 260 bin araç satışına yönelik çalışmalara başlandı. İşte detaylar...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomotiv sektöründe stokçuluk ve haksız fiyat artışlarına karşı 39 ilde çalışmalara başladı.

Bakanlık harekete geçti! Sıfır kilometre otomobil satışlarında 39 ilde inceleme başlatıldı

GEÇEN YIL EYLÜL AYINDAN BU YANA SATILAN 260 BİN ARAÇ MERCEK ALTINA ALINDI 

Geçen yıl Eylül ayından bu yana satılan 260 bin araç mercek altına alındı. 13 distribütör ve 256 bayiiden satış sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi talep edildi.

Ayrıca, 260 bin alıcıya da ulaşılarak satın aldıkları araçlar için elden ödeme yapıp, yapmadıkları, zorunlu aksesuar satın almaya zorlanıp zorlanmadıkları gibi bilgiler istendi.

Aksesuar bedelinin elden mi yoksa banka üzerinden mi yapıldığı soruldu. Liste fiyatının üzerinde talep edilen ücret 'vergi kaçakçılığı' sayıldı. Liste fiyatları üzerindeki ödemeler ve tahsilat yöntemi hakkında bilgi talep edildi. Liste fiyatının üzerinde talep edilen ücret vergi kaçakçılığı olarak nitelendirilecek.

İnceleme sonucunda araç satışlarında usulsüzlük tespit edilirse ilgili bayi ve distribütörlere cezai işlem uygulanacak.

"CEZAİ MÜEYYİDE UYGULAYABİLİR"

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sıfır otomobile erişimin oldukça güç olduğu bu dönemde bayilerin kişilere ayrıcalıklı öncelik tanımak adına liste fiyatlarına ek olarak ekstra aksesuar satışı ya da kasko ve trafik sigortasını kendi bünyelerinde yaptırma zorunluluğu talep ettikleri gibi bazı iddialar gündemdeydi.

Bakanlığımız konu üzerinde geriye dönük inceleme başlattığını açıkladı. Bu noktada Bakanlığımız iddialar üzerinde somut delile ulaştığı taktirde yasal çerçeve içerisinde cezai müeyyide uygulayabilir. Önemli olan bu tür talepler varsa önüne geçilmesidir.

Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş geçtiğimiz günlerde araç stoklamak suretiyle otomobile ulaşımı güçleştiren ve piyasayı daraltan kişi ya da kuruluşların tespiti hakkında Ticaret Bakanlığımız nezdinde çalışma başlattıklarını açıklamıştı.

Biz ikinci el otomobil satıcıları olarak yetki belgesi ve tabi olduğumuz yönetmelik ile Ticaret Bakanlığımızın vergiye tabi olan yasal kuruluşlar olduğumuz için de Maliye Bakanlığımızın her daim denetimi ve gözetimi altındayız.

Yani aldığımız ve sattığımız otomobiller ile stoklarımız yasal olarak kayıt altında bulunmaktadır. Dolayısı ile sayın Bakanımızın burada kastının sektör dışı bazı kişi ya da kuruluşlar olduğunu düşünüyoruz.

ÜRETİME NEDEN ARA VERİLİYOR?

Normal süreçte fabrikalar yılda bir ya da iki kez bakım onarım ya da bant değişikliği sebebiyle üretime ara verebiliyorlar. Olağan dışı verilen araların temel sebebi hammadde tedarik sıkıntısı. Yeteri kadar parça üretilip tedarik edilemediğinden fabrikalar bir süre üretime ara vermek zorunda kalabiliyorlar.

ZORUNLU SATIŞ

Zorunlu aksesuar satışı kasko ve trafik sigortasının kendi bünyelerinde yapılmasının zorunlu tutulması ya da takasa ikinci el araç almadan sıfır araba satışı yapılmaması gibi duyumlar hem vatandaşlarımızdan hem meslektaşlarımızdan geliyor. Bu noktada ticaretin akışını bozan haksız uygulamaların önüne geçilmesini ve bu konular hakkında çalışma yapılmasını bizlerde oldukça olumlu karşılıyoruz.”

 

 

 

Bakanlık harekete geçti! Sıfır kilometre otomobil satışlarında 39 ilde inceleme başlatıldı ile ilgili etiketler Otomobil İstanbul Ankara
GÜNÜN VİDEOSU

Pendik Belediyesi'nde CHP'li meclis üyesinden İmamoğlu önergesi! Ahmet Cin'den manidar cevap!

Pendik Belediye Meclisi’nde CHP meclis üyesi, İmamoğlu‘nun Pendik Belediye Meclisine resminin asılması ile ilgili önerge verdi. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, "Siz ne zaman Cumhurbaşkanımızın resmini asarsanız ben de o zaman İmamoğlunun resmini asacağım!" diyerek teklifi reddetti.