Korona

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsler, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşididir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunuyor, bu da SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960'ların ortasında tespit edildi ve şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün'de görüldü.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları ile kendini gösterir. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş diğer belirtileri arasındadır. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği bulunan hastalarda veya yaşlılarda daha sık görülür. Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu gibi laboratuvar testleri kullanılabilir. Kedilerde veya hayvanlarda görülen koronavirüs insanlara bulaşmaz.


ABD medyasında yer alan haberlere göre, Çin ziyaretinin ardından hastalanan ve Washington'da tedavi altına alınan kişinin, Vuhan'da görülen koronavirüsünün aynısını taşıdığı belirtildi. Durumu ağır olduğu ifade edilen kişinin kimliği açıklanmadı.

Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, koronavirüsün dün 77 kişide teşhis edildiğini, ülke genelinde vaka sayısının 291'e çıktığını bildirmişti.

Yeni vakaların 72'sinin Hubey eyaletinde, 2'sinin Şanghay'da, 3'ünün de Pekin'de görüldüğü belirtilmişti.

Virüs, Çin'de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

ÇİN'DE "GİZEMLİ HASTALIK"

Söz konusu salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını gösterdiğini ifade etmişti.

Hong Konglu uzmanlar, virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti. Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland'da da hastalık belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

Korona aşısı mahkemelik etti!
Almanya'da ilginç COVID-19 aşısı kararı: Tazminat ödeyecek İngiltere Kralı III. Charles’ın eşi Kraliçe Camilla Covid'e yakalandı
Dolar tırmanıyor, hisse senetleri düşüyor Çin'de yeni korona önlemi: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın koronavirüs testi pozitif çıktı ABD Başkanı Biden koronavirüse yakalandı DSÖ açıkladı: Koronavirüs vakaları arttı Vaka sayıları artıyor! Salgında yeni önlem: Kovid bileziği zorunlu hale geliyor Yeni hatırlatma dozu randevusu açıldı: Kimler aşı yaptırabilir? NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Covid-19’a yakalandı ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris Covid-19'a yakalandı DSÖ: Vaka ve ölümlerin azalması dikkatli şekilde yorumlanmalı! Metrobüste koronavirüs paniği: Terleyen ve öksüren yolcu aniden bayıldı! Uğur Şahin: 10 yıl daha Covid-19 ile yaşamaya alışmamız gerek Hollanda Covid-19 kısıtlamalarını 25 Şubat'ta tamamen kaldıracak! Bedava sucuk ekmek izdihamı: Covid-19 önlemleri yine hiçe sayıldı! Erdoğan'a gönderilen tüm geçmiş olsun mesajları ve verdiği yanıtlar! Anadolu Efes maçı oynanacak mı? Galatasaray'dan açıklama geldi! Alçaklık: Covid-19 olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'ölmesini' dilediler! Vaka sayısı 98 bin 715 oldu; 221 kişi Covid-19 yüzünden vefat etti! Ukrayna liderinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a samimi geçmiş olsun mesajı Ekolojik yaşam uzmanı Erkan Şamcı koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti! İtalya'da aşı olmayanlara para cezası kesilecek Dışarıda tuvalete girmeyenler dikkat! Böbreğinizi kaybedebilirsiniz! Engin Akyürek koronavirüse yakalandı! Turkovac aşısı yan etkileri neler? Turkovac ağrı yapar mı? Omicron Varyantı Yeni Semptomları Ortaya Çıktı? İşte Omicron'un yeni belirtileri Koronavirüse yakalanmayanlara "Covirgin" denilecek! Bakan Koca haftalık vaka haritasını açıkladı: Eskişehir zirvede!