ABD'li diplomat Natalie Oldani'nin Samsun'da ne işi var?

Amerikalı diplomat, siyasi parti ve STK'ların başkanlık sistemi ve yeni anayasa hakkındaki tavırlarını değerlendirmek için Samsun'da nabız yokladı.

ABD Ankara Büyükelçiliği İç Politika Uzmanı Natalie Oldani, dün Samsun'a gitti. Diplomat Natalie Oldani, Samsun'da Büyükşehir Belediye Başkanı, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile görüşme yaptı. Görüşmelerde başkanlık sistemi ve yeni anayasa konularının konuşulduğu öğrenildi.

300920160201308500523_3.jpg

MHP randevu vermedi, CHP 'Neden?' diye sormadı

Samsun Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Natalie Oldani, MHP il başkanlığından randevu alamadı. CHP İl Başkanı Avukat Tufan Akcagöz, "Biz gelen misafirlerimize neden geliyorsunuz diye sormayız" diyerek randevu verdi.

Konu başkanlık ve yeni anayasa

Akcagöz, ABD'li diplomatla başkanlık sistemi ve yeni anayasanın dışında 15 Temmuz darbe girişimi ve terör konusunun görüşüldüğünü belirtti. "Bize başkanlık sistemi ve yeni anayasa ile ilgili görüşlerimiz soruldu" diyen Akcagöz, "Başkanlık sistemine karşı olduğumuzu dile getirdik. Başkanlık sisteminin halkın önüne getirilmesi halinde destek bulamayacağını belirttik. Terörün, Büyük Ortadoğu Projesi'nin arkasında kimin olduğunu bildiğimizi söyledik. PKK ve IŞİD'in arkasında devletlerin olduğunu ifade ettik. Terörün arkasında bu devletler olmasa PKK'nın başını ezerdik dedik. Teröre destek vermek yerine belinin kırılması gerektiğini ABD'li diplomata konuşmamızda dile getirdik." dedi.

ABD'li diplomat daha sonra İHH Samsun temsilciliğini ziyaret etti.

300920160201508509201_3.jpg

ODA TV

ABD'li diplomat Natalie Oldani'nin Samsun'da ne işi var? ile ilgili etiketler ABD diplomat Natalie Oldani