Yağışlar sonrası barajlar doldu: 6 ay önce kuruma noktasına gelen baraj tamamen doldu

Trakya'daki barajları, Bulgaristan'daki karın erimesi ve mevsimsel yağışların etkisiyle doldu. İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan ve 6 ay önce durma noktasına gelen Istranca barajının doluluk oranı yüzde 100'e geldi. İSKİ verilerine göre ise İstanbul'a su sağlayan barajların doluluk oranı yüzde 83,41'e ulaştı.

Bulgaristan'daki karın erimesi ve bölgenin zamanında mevsim yağışlarını alması ile Trakya'daki barajlar doldu, nehirlerin de debileri yükseldi.

6 ay önce kuruma noktasına gelen, İstanbul'un su ihtiyacının karşılandığı Kırklareli'nin Vize ilçesindeki Kazandere ve Istrancalar barajlarındaki doluluk oranı, yüzde 100'e ulaştı.

Pabuçdere Barajı'nda ise doluluk oranı yüzde 90,89 oldu. DSİ Edirne 11'inci Bölge Müdürlüğü verilerine göre, tarım arazilerini sulayan ve ocak ölçümlerinde debisi 14 metreküp/saniye olan Tunca Nehri'nde su debisi, 32 metreküp/saniye oldu.

Yağışlar sonrası barajlar doldu: 6 ay önce kuruma noktasına gelen baraj tamamen doldu

Meriç Nehri'nde ise aynı tarihlerde su debisi, 364 metreküp/saniyeden 437 metreküp/saniyeye çıktı.

DSİ Edirne 11'inci Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Trakya'nın içme suyunu sağlayan barajlardaki doluluk oranını da arttı.

Edirne'nin içme su kaynağı Süloğlu Barajı'nda doluluk oranı yüzde 96, Kayalıköy Barajı'nda ise yüzde 76'ya ulaştı. Kırklareli'nin içme suyunu sağlayan Armağan Barajı'nda da doluluk oranı, yüzde 65 oldu.

Tekirdağ'ın Çokal Barajı'ndaki doluluk, yüzde 76 olarak kayıtlara geçti. Uzmanlar, bölgede baraj ve nehirlerle birlikte yer altı sularında da artış beklediklerini belirtti.

Yağışlar sonrası barajlar doldu: 6 ay önce kuruma noktasına gelen baraj tamamen doldu - Resim : 2

Bölgenin güzel yağış aldığını ve kuyularda su seviyesinin yükseldiğini belirten Özkan Umut, "Burada su seviyesi yükseldiği zaman Karaağaç'taki kuyularda da su yükseliyor. Bu durum, çiftçiye yansıyacaktır" dedi.

Edirne'de yaşanan kuraklık sonrası yağışların çok iyi olduğunu söyleyen Samet Demircan da "Edirne'de önceden kuraklık yaşanıyordu. Çok şükür, yağan yağışlarla birlikte su seviyeleri arttı. Bu durum çiftçilerimiz için iyi oldu, mahsulde de umarım daha iyi verim alırlar" diye konuştu.

Yağışlar sonrası barajlar doldu: 6 ay önce kuruma noktasına gelen baraj tamamen doldu - Resim : 3

Hasan Küçük ise nehirlerdeki su seviyesinin gözle görülür derecede arttığını dile getirerek, "Bu durum sevindirici. Nehirlerde su seviyesi oldukça azalmıştı. Yağan yağmurların ardından şimdi de kar bekleniyor. Çiftçimiz için iyi olacak. Bu durum verime de yansıyacak, diye düşünüyorum" dedi.

İSKİ verilerine göre ise İstanbul'a su sağlayan barajların doluluk oranı yüzde 83,41'e ulaştı.

Yağışlar sonrası barajlar doldu: 6 ay önce kuruma noktasına gelen baraj tamamen doldu ile ilgili etiketler Trakya Baraj doluluk oranı
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...