Son dakika... 'Zoom' uygulaması kullananlara önemli güvenlik uyarısı!

Uzaktan eğitim sürecinde 'Zoom' gibi kullanımı artan, online video konferans uygulamaları hakkında dün dikkat çeken iddialar ortaya atıldı. MEB'den de konuyla ilgili açıklama yapılmıştı. Bu uygulamaların veri gizliliği ve bilgi güvenliğini tehdit ettiğine ilişkin haberler, kişisel verilerin korunması için alınabilecek tedbirleri önemli hale geldi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünyada kullanımı gittikçe artan online video konferans uygulamaları hakkında veri gizliliği ve bilgi güvenliğini ihlal ettiği iddialarının ortaya atılması, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunması konusunda alınabilecek önlemleri gündeme getirdi.

 

Bilgisayar korsanlarının, Zoom aracılığıyla yapılan toplantıları hacklemelerinin ardından çok sayıda kurum ve kuruluşun evden çalışma sırasında kullandığı çevrim içi programlar hakkında şüpheleri arttırırken uzmanlarca yapılan çeşitli uyarılarla kullanıcıların bilgi güvenliğinin arttırılması hedefleniyor.

"SALGINLA BERABER YAŞAM VE ÇALIŞMA BİÇİMLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAŞANDI"

Bilişim Grubu Başkanı ve siber güvenlik uzmanı Şenol Vatansever, yaptığı açıklamada, dünya genelinde etkin olan koronavirüs salgını ile beraber yaşam ve çalışma biçimlerinde değişiklikler yaşandığını söyledi.

Salgının alarm seviyesi düşene kadar evde zaman geçirme süresinin arttığını, yaşamdaki bu değişimin beklenenden daha önce ve hızlı gerçekleştiğini belirten Vatansever, "Yaşadığımız her yeni günde artık bu değişime ayak uydurabilen ve ayak uyduramayan ülkeler ile işletmeler arasındaki uçurumlar daha da derinleşecek. Dijital dönüşüm her alanda olduğu gibi teknoloji ve e-devlet uygulamalarında da etkisini gösterecek." diye konuştu.

 

Vatansever, dünyadaki mesleklerin yaklaşık yüzde 60'ının önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde yok olacağının öngörüldüğünü, bu sürenin koronavirüsün hayatlara ansızın girmesi ve domino etkisiyle 8-10 yıla kadar çekilebileceğini kaydetti.

ZOOM KULLANICI SAYISINI YÜZDE 67 ARTIRDI

Gelecek mesleklere uygun insan kaynağı oluşturulmadığı takdirde geniş kitlelere yayılmış işsizlik ve sosyal patlamalarla karşılaşılabileceğine dikkati çeken Vatansever, şöyle devam etti:

"Koronavirüs ile beraber milyarlarca insanın eve kapanması, video konferans uygulamalarına olan talebi olağanüstü düzeyde artırdı. Evden çalışma, görüntülü iş ve ekip toplantıları ve uzaktan eğitim için kullanılan bulut tabanlı uygulamalar arasında yer alan Zoom, son iki aydaki günlük aktif kullanıcı sayısını yüzde 67 artırarak en çok tercih edilenlerden biri haline geldi. Serbest çalışanlardan büyük holdinglere, öğrencilerden öğretmenlere; sağlık çalışanlarından devletlerin en üst kademedekilerine kadar görüntülü görüşme, çevrim içi toplantı, konferans, ders, sohbet ve mobil iş birliği yapmak isteyen herkesçe kullanır hale geldi. Geçen yıl halka arz edilerek ABD Borsası Nasdaq Endeksi’nde işlem görmeye başlayan şirketin geçen yılki gelirleri yüzde 88 arttı."

KİŞİSEL VERİLERİN GİZLİLİĞİ SIKINTIYA GİRİYOR

Vatansever, Zoom ile ilgili olarak daha önce ortaya atılan bazı iddialarda bu firmanın Çin bağlantısı ve yapılan görüşmelerin Pekin merkezli takip edilebildiğinin yer aldığını bildirdi.

Sosyal paylaşım platformları ile mobil uygulamaların, cihazlara kurulum aşamasından itibaren kullanıcılardan ihtiyaçlarının olmadığı birçok erişim izni istediğinin, bu kapsamdaki kullanıcı verilerini topladığının herkesçe bilindiğini dile getiren Vatansever, "Zoom uygulamasının 'Gizlilik Politikası’na onay vererek, cihazımız, ağımız ve internet bağlantımız hakkında teknik bilgiler, IP adresi, MAC (fiziksel) adres, diğer cihaz kimliği (UDID), cihaz türü, işletim sistemi ile istemci sürümü, kamera türü, mikrofon veya hoparlör, bağlantı türü, yaklaşık konum, Zoom'un nasıl kullanıldığına dair ilgili bilgiler, toplantı süresi, e-posta adresi, kullanıcının adı, katılım ve ayrılma zamanları, toplantı adı, tarihi ve saati, sohbet durumu gibi çeşitli kişisel verileri iletiyoruz. Video konferans kontrolünün kullanıcılarda olduğunu ve toplantı kayıtlarını Zoom’un bulut sunucularında veya kullanıcıların kendi depolama birimlerinde tutabileceği belirtiliyor. Artan kaygılar, Zoom toplantısını başlatan yönetici kullanıcısının yüzü bulan diğer kullanıcıların bilgi güvenliğini elinde bulundurmasından kaynaklanıyor." değerlendirmesini yaptı.

AA

Son dakika... 'Zoom' uygulaması kullananlara önemli güvenlik uyarısı! ile ilgili etiketler Koronavirüs zoom kovid-19 uzaktan eğitim
GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.