Toruna fitre verilir mi? Diyanet fetvası oku

Mübarek Ramazan ayında farz olan ibadetlerden Zekat konusunda müslümanların araştırmaları devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da kimlere fitre, zekat verilir konusunda fetvasını vermişti. Peki, toruna fitre verilir mi?

Toruna fitre verilir mi merak ediliyor. 2021 Ramazan ayında kimlere fitre, zekat verilir sorusuna yanıtı Diyanet İşleri Başkanlığı fetvası verdi. Günlük fitre bedeli daha önce belirlenmişti. Ancak torununa fitre vermek isteyenler büyükler, bu konuda güvenilir kaynak arıyor.

TORUNA FİTRE VERİLİR Mİ?

Oruç fidyesi, tıpkı fıtır sadakasında olduğu gibi onları verecek kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl (üst soy) ve fürûuna (alt soy) veremez. Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürû ise, çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.

Oruç tutmayana fitre verilir mi? Diyanet açıklaması oku

Yine, bir kimse hanımına zekât, fitre ve fidyesini veremeyeceği gibi, hanımı da kocasına bunları veremez.

Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir (Zeylaî, Tebyîn, I, 301).

Toruna fitre verilir mi? Diyanet fetvası oku ile ilgili etiketler Ramazan toruna fitre verilir mi
GÜNÜN VİDEOSU

İETT otobüsünde yangın çıktı: Yanan otobüsü elinde yangın tüpü varken üfleyerek söndürmeye çalıştı

İstanbul Kağıthane'de İETT'ye bağlı halk otobüsünün motor kısmında yangın çıktı. Aracın şoförü yangını üfleyerek söndürmeye çalışınca ortaya ilginç bir manzara çıktı. İşte o anlar...