Taliban şimdi de tabelalara el attı: 'Şeriata aykırı' resimler siliniyor

Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından koyduğu yasaklarla gündemde olan Taliban'dan yeni bir hamle geldi. Taliban, Kabil'deki sokaklarda yer alan billboardlarda 'şeriata aykırı' olan fotoğrafları silmeye başladı. Açıklamada billboard ve reklamlarda etik ilkelere uyulması gerektiği kaydedildi.

Afganistan'da Taliban yönetimi, başkent Kabil'de, billboardlardaki 'şeriat kurallarına uymayan' fotoğrafların silinmeye başlandığını duyurdu.

Taliban yönetiminin Kabil Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, başkent Kabil'de billboardlardaki şeriat kurallarına uymayan fotoğrafları silme işlemlerinin başladığı bildirildi.

Açıklamada, toplumun tüm kesimine saygı gösterilmesinin yanı sıra billboard ve reklamlarda da etik ilkelere uyulması gerektiği kaydedildi. Belediye tarafından paylaşılan görüntülerde ise özellikle kadın fotoğraflarının yer aldığı billboard ve reklam panolarının temizlendiği görüldü.

Taliban şimdi de tabelalara el attı: 'Şeriata aykırı' resimler siliniyor

15 Ağustos'ta Afganistan'ın kontrolünü ele geçiren Taliban, çeşitli alanlarda özellikle kadınlara yönelik bazı kısıtlamalar getirmişti. Taliban yönetimi, ülkenin birçok vilayetinde kızlara yönelik lise eğitimini durdurmuştu.

Taliban geçici hükümeti, sadece erkek öğrencilere yönelik ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitimi başlatmış, kız öğrencilerin ise bir süre 6. sınıfa kadar okula gidebileceğini açıklamıştı.
Ülkenin birçok vilayetinde okullarda bina yetersizliği nedeniyle kız ve erkek öğrenciler aynı okulda, farklı saatlerde eğitim görüyor. Taliban yönetimi ise erkek ve kız öğrencilerin eğitim göreceği binaların da ayrı olmasını istiyor.

Taliban şimdi de tabelalara el attı: 'Şeriata aykırı' resimler siliniyor - Resim : 2

Ayrıca Taliban geçici hükümeti Kadın İşleri Bakanlığı'nı kabinesinden çıkarmış ve yerine İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığını getirmişti. Son olarak Taliban yönetimi, 22 Kasım'da yayımladığı bir açıklamada, televizyon kanallarında kadın sunucuların İslami hicaba riayet etmesi istenmişti.

Taliban'ın ülkenin kontrolünü ele almasından önce medya çalışanlarının yüzde 30'undan fazlasını kadınlar oluştururken, şu an ise sadece birkaç kadın gazeteci çalışmalarını sürdürüyor. Taliban'ın ülkede hakim olmasının ardından onlarca medya çalışanı ülkeyi terk etmişti.

Taliban şimdi de tabelalara el attı: 'Şeriata aykırı' resimler siliniyor ile ilgili etiketler Taliban fotoğraf Kabil Afganistan billboard şeriat
GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.