Sırrı Süreyya Önder kimdir? Sırrı Süreyya Önder hapiste mi? Kaç yıl ceza aldı?

Sırrı Süreyya Önder kimdir? Gündeme son dakika olarak düşen Sırrı Süreyya Önder ve Selahattin Demirtaş cezaları onandı.Yazar ve oyunculuk da yapan Sırrı Süreyya Önder HDP milletvekilliği görevinide yerine getirmişti.Vatandaşlar merakla konuyu araştırmaya başladı.Peki Sırrı Süreyya Önder kimdir? Sırrı Süreyya Önder hapiste mi? Kaç yıl ceza aldı? Merak edilen detaylar haberimizde...

Sırrı Süreyya Önder kimdir? Son dakika Sırrı Süreyya Önder ve Selahattin Demirtaş cezaları onandı.Yazar ve oyunculuk da yapan Sırrı Süreyya Önder HDP milletvekilliği görevinide yerine getirmişti.Vatandaşlar merakla konuyu araştırmaya başladı.Peki Sırrı Süreyya Önder kimdir? Sırrı Süreyya Önder hapiste mi? Kaç yıl ceza aldı? Merak edilen detaylar haberimizde...

Sırrı Süreyya Önder kimdir? Sırrı Süreyya Önder hapiste mi? Kaç yıl ceza aldı?

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 'silahlı terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 4 yıl 8 ay, HDP eski Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezalara sanık avukatları itiraz etmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi İkinci Ceza Dairesi Demirtaş ve Önder hakkında verilen cezaları onadı. Bu kararla iki isim hakkında verilen cezalar kesinleşti.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER

1962 Adıyaman doğumlu. Türkmen kökenli Türk sinemacı, yönetmen ve yazar. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okudu.

Yönetmenlik, sinema oyunculuğu, senaristlik, müzik yapımcılığı ve ulusal basında köşe yazarlığı yaptı. Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu (BDP'nin desteklediği Bağımsızlar) saflarında katıldığı 2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi.

1978 yılında Adıyaman Lisesi'nde öğrenciyken Maraş Katliamı'nı protesto ettiği için tutuklanarak cezaevine giren Önder, tahliye olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazanarak Ankara'ya gitti. 12 Eylül Darbesi yapıldığında Ankara'daydı. İlk tutuklama furyasında hapse girdi. Uzunca bir yargılama sürecinin ardından 12 yıl hapse mahkûm edildi. Açlık grevleri vb. protestoları ve eylemleri nedeniyle infazlarının yakılması sonucu çeşitli cezaevlerinde yedi yıl hapis yattı.

Önder, BKM Film tarafından çekilen senaryosunu da kendisinin yazdığı Beynelmilel isimli filmde ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. Muharrem Gülmez'le birlikte yönettiği film 2006 yılında çekildi ve 2007 Ocak ayında gösterime girdi. Filmde 12 Eylül 1980 sonrası sıkıyönetiminin, doğuda yerel halk ve çalgıcı sınıfı (gevende) üzerine etkileri trajikomik bir şekilde anlatılır.

Sırrı Süreyya Önder kimdir? Sırrı Süreyya Önder hapiste mi? Kaç yıl ceza aldı? ile ilgili etiketler HDP Sırrı Süreyya Önder Son dakika