Rüzgarlar Çernobil'deki radyoaktif tozu getirir mi? Uzman isimden açıklama...

Nükleer felaketin yaşandığı Çernobil'de meydana gelen orman yangını büyük tedirginliğe neden oldu. Yangınla birlikte bölgede radyasyon seviyesinin 16 kat yükseldiği açıklanmış, bu açıklamanın ardından çeşitli senaryolar ortaya atılmıştı. Bunlardan biri de bölgedeki radyoaktif tozun rüzgarlar aracılığıyla Türkiye'ye geleceği iddiası oldu. Uzman isim o iddiaya yanıt verdi.

Çernobil'de 4 Nisan'da başlayan orman yangını nedeniyle dumanla havaya karışan radyoaktif tozun yağmurla yere inme endişesi yaşanırken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Çernobil nükleer faciasının yaşandığı bölgedeki orman yangınının nükleer santral için tehdit oluşturmadığını açıkladı.

Yağışlı havanın görülmesiyle radyoaktif tozun Türkiye'yi de etkileyeceği konusunda yaşanan endişe üzerine açıklamalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, Çernobil'de meydana gelen yangın nedeniyle dumanla havaya karışan radyoaktif tozun Türkiye'yi de etkileyeceği konusunda korkmaya gerek olmadığını belirtti.

Çernobil'deki yangından çıkan radyoaktif tozun asit yağmuru olmadığını, asit yağmurunun atmosferdeki kükürt ve azot bileşikleriyle oluştuğunu belirten Toros, radyoaktif parçacıklarının havayla beraber hareket ettiğini, yağmurun da havadaki parçacıkları yere indirdiğini anlattı.

Rüzgarlar Çernobil'deki radyoaktif tozu getirir mi? Uzman isimden açıklama...

'BÖLGEDEN ÇIKAN RADYASYON TÜRKİYE'YE ULAŞMIYOR'

Toros, herhangi bir yerden çıkan kirleticilerin meteorolojik şartlara göre dağıldığını anımsatarak, şöyle devam etti:

"Yangının meydana geldiği bölgede dün, bugün ve önümüzdeki günlerde batılı rüzgarlar hakim. Meteorolojik modellemeye göre, batılı rüzgarlar Türkiye'ye gelmiyor. Dolayısıyla yangınlardan çıkan radyoaktif toz Çernobil atıklarının bulunduğu bölgeye gelmesi durumunda bile ülkemiz açısından herhangi bir tehlike oluşturmuyor. O bölgeden çıkan radyasyon, rüzgarın etkisiyle Türkiye'ye ulaşmıyor."

'ATMOSFERDEKİ YOĞUNLUK UZAKLAŞTIKÇA AZALIYOR'

Radyoaktif tozun zaman geçtikçe atmosferde dağılarak etkisini kaybedeceğini dile getiren Toros, Çernobil atıklarının bulunduğu bölgede bu tozun normal atmosferdekinden 16 kat daha fazla olduğunu, ancak bulunduğu bölgedeki yoğunluğun, uzaklaştıkça azaldığını kaydetti.

Toros, 3 günlük modellemeye göre, o bölgede atmosfere karışacak kirleticilerin rüzgarın etkisiyle Türkiye'ye gelmediğini anlattı.

Rüzgarlar Çernobil'deki radyoaktif tozu getirir mi? Uzman isimden açıklama... ile ilgili etiketler Türkiye Ukrayna nükleer santral yangın çernobil