Peki, Miraç Kandili önemi nedir? Miraç gecesi ne oldu?

Müslüman alemi için en önemli günler arasında yer alan Miraç Kandili mübarek Cuma gününde idrak ediliyor. Miraç Kandili önemi ve Miraç gecesinde ne olduğu büyük bir merakla araştırılıyor. Peki, Miraç Kandili önemi nedir? Miraç gecesi ne oldu? Ayrıntılar haberimizde...

Miraç Kandili bu akşam (17 Şubat) ibadet ve dualar ile idrak edilecek. Recep, Şaban, Ramazan ayını kapsayan üç ayların başlamasıyla yılın ikinci Miraç Kandili'nde müslümanlar ibadetlerini yerine getirecek. Tüm bunlara ek olarak, Miraç Kandili önemi ve Miraç gecesinde ne olduğu büyük bir merakla araştırılıyor. Peki, Miraç Kandili önemi nedir? Miraç gecesi ne oldu? Ayrıntılar haberimizde... 

Peki, Miraç Kandili önemi nedir? Miraç gecesi ne oldu?

MİRAÇ KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

Miraç Kandili'ni ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Çünkü bu gece Peygamber Efendimize ve ümmetine "namaz" hediye edilmiştir. Beş vakit namaz farz kılınmıştır. Peygamberimize (s.a.v) “Peygamberlerden hiçbiri Sen’den evvel, ümmetlerden hiçbiri de Sen’in ümmetinden evvel cennete girmeyecektir!” müjdesi verilmiştir. (Râzî, XXVIII, 248)

Yine Müslim’de rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte şöyle buyrulur:

“Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e (Miraç’ta) üç şey verildi: Beş vakit na­maz, Bakara Sûresi’nin sonu ve ümmetinden şirke düşmeyenlere büyük günahlarının affedildiği haberi…” (Müslim, Îman, 279) müjdesi verilmiştir. Miraç gecesine özel ibadet bulunmamaktadır. Fakat gündüzünde oruçlu olmanın, geceyi nafile ve kaza namazları ile eda etmenin ecri büyüktür. Bu geceye özel toplanıp, cemâatle namaz kılınması bid’at sayılmaktadır. Zaten, Terâvihten başka hiçbir nâfile namazın, çağrışarak cemâatle kılınması sünnet değildir, mekrûh sayılır. Ancak bir yerde bulunan, iki üç kimsenin bu gibi namazları cemâatle kılmaları câiz görülmüştür..” (İslâm İlmihali, Ö. Nasuhi Bilmen sh: 207)

MİRAÇ GECESİ NE OLDU?

Miraç: Arapça'da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarını dile getirir. İslam'da Hz. Peygamber (s.a.s)' in göğe yükselerek Allah'ın huzuruna kabul edilmesi mucizesidir. Mirac olayı hicretten bir yıl ya da on yedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir.

Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Hz. Peygamber (s.a.s) MescidülHaram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an'ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında isra adını alır. İkinci aşamayı ise Hz. Peygamber (s.a.s)'in Beytü'l-Makdis'ten Allah'a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur'an'da anılmaz, ama çok sayıdaki hadiste ayrıntılı biçimde anlatılır.

Peki, Miraç Kandili önemi nedir? Miraç gecesi ne oldu? ile ilgili etiketler Miraç Kandili Kandil