Almanya'nın bir eyaletinde daha dışarıdan ezan okunmasına izin verildi! Bölgede yaşayan müslümanlar sevinçle karşıladı!

Almanya'da, Müslümanlar için önemli bir gelişme yaşandı. Bazı şehirlerde camilerde ezan seslerinin hoparlörden okunmasına izin verilmesi kararı, Müslümanlar tarafından büyük sevinçle karşılandı.

Bu kararın öncüsü, Köln'deki DİTİB Merkez Camii oldu. Köln Belediyesi, pilot bölge olarak seçilen camide iki yıl boyunca cuma günleri öğle namazı öncesi 5 dakika süreyle ezan okunmasına izin verdi. Bu uygulama, 2022 Ekim ayında başladı ve büyük ilgi gördü.

Köln'deki uygulamanın ardından, Almanya'nın Krefeld kentinde de bir camide ezan okunmasına izin verildi. Krefeld Yunus Emre Camii'nde de cuma günleri ezan sesi yükselmeye başladı.

Almanya'da ezan okunması konusunda her şehirde geçerli olan tek bir kural yok. Bazı şehirlerde cuma günleri belirli saatler arasında ezan okunmasına izin verilirken, bazı şehirlerde ise günün beş vakti ezan okunabiliyor. Ezan sesinin desibel sınırı da şehirden şehre değişiklik gösterebiliyor.

Ezan seslerinin serbest bırakılması, Almanya'daki Müslümanlar için önemli bir kazanım olarak görülüyor. Bu sayede Müslümanlar, namaz vakitlerini daha kolay takip edebilecek ve dini kimliklerini daha rahat yaşayabilecekler.

Ancak bu kararın bazı Alman vatandaşları tarafından tepkiyle karşılandığı da biliniyor. Ezan seslerinin rahatsız edici olduğunu savunanlar, bu konuda yasal düzenlemeler yapılmasını talep ediyor.

Almanya'da ezan okunması konusundaki tartışmalar devam ediyor olsa da, bu karar Müslümanlar için önemli bir ilerlemeyi temsil ediyor. Ezan seslerinin serbest bırakılması, Almanya'daki dini hoşgörünün ve çoğulculuğun da bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Krefeld Yunus Emre Camii Dernek Baṣkanı Adem Cankur'da Müslümanların Almanya'nın bir parçası olduğunu dile getirdi:

"Çok mutluyuz. Biz müslümanlar almanya'nın bir parçasıyız. Ezan-ı Muhammediye'yi minareden, dıṣarıdan okunması bizim için çok anlamlı çok önemlidir. Biz Müslümanlar Almanya'da 60 yılı aṣkın süredir yaṣamaktayız. Bize verilen bu izinle birlikte biz kendimize alman toplumuna kanıtlamıṣ durumdayız. İslamiyetinde bu toplumun bir parçası olduğunun ispatıdır. Alman toplumunun bizlerin kabulunün hüsnü kabuludür."

EZAN SESİNİ DUYAN VATANDAŞLAR BÜYÜK SEVİNÇ YAŞADI

Vatandaṣlar da dıṣarıdan ezan okunmasını sevinçle karṣıladı. Köln Belediyesi tarafından 2022 yılında pilot bölge olarak seçilen Köln DİTİB Merkez Camii'nde iki yıl boyunca dıṣarıdan hoparlörle ezan okunmasına izin verilmiṣti.

Yunus Emre Camii'nde dışarıdan ezan sesi çevredekileri rahatsız etmemek ṣartıyla ses seviyesi maksimum 70 desibeli geçemeyecek. Krefeld Belediyesi'nin aldığı bu kararın diğer kentlerede örnek olması bekleniyor. 

Almanya'nın bir eyaletinde daha dışarıdan ezan okunmasına izin verildi! Bölgede yaşayan müslümanlar sevinçle karşıladı! ile ilgili etiketler Almanya ezan
GÜNÜN VİDEOSU

İsrail'in Lübnan'ın güneyine yönelik hava saldırısında ölü ve yaralıların olduğu bildirildi

İsrail ordusunun Lübnan'ın güneyindeki 3 katlı bir binaya düzenlediği hava saldırısında ölü ve yaralıların olduğu belirtildi.