Orman yangınlarına TSK'nın 'Herkül' ve 'uçan kale'leri destek verecek

Milli Savunma Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, büyük orman yangınlarının söndürülmesinde "rezerv güç" görevi yapacak. Milli Savunma Bakanlığı, orman yangınlarına müdahale görevi için "C-130E Herkül" tipi 2 uçak ve aralarında "uçan kale" olarak nitelendirilen Chinook’ların da bulunduğu 18 helikopteri "rezerv güç" olarak belirledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hava araçları, büyük orman yangınlarının söndürülmesinde "rezerv güç" görevi yapacak.

MİLLİ SAVUNMA BAKALIĞI İLE TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI PROTOKOL ANLAŞMASI

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan "MSB Envanterinde Bulunan Hava Araçlarının Büyük Orman Yangınlarında Rezerv Güç Olarak Kullanılmasına Yönelik İş Birliği Protokolü"ne göre, büyük orman yangınlarında TSK envanterindeki hava araçlarından da faydalanılacak.

Orman yangınlarına TSK'nın 'Herkül' ve 'uçan kale'leri destek verecek

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NIN HAVA ARAÇLARI DESTEK VERECEK

Bu kapsamda MSB, harekat ihtiyaçları doğrultusunda kuvvet komutanlıkları ile koordineli şekilde büyük orman yangınlarına müdahale görevi için 2 uçak ve aralarında "uçan kale" olarak nitelendirilen Chinook'ların da bulunduğu 18 helikopteri "rezerv güç" olarak belirledi.

HELİKOPTER PİLOTLARINA VE TEKNİSYENLERİNE EĞİTİM VERİLİYOR

Uçak ve helikopterlerde kullanılmak üzere 2,5 ve 7,5 tonluk "bambi baket" adı verilen kauçuk yangın söndürme kovaları tedarik edildi. Söz konusu kovaların kullanılmasına yönelik helikopter teknisyenlerine eğitim verilirken pilotlar da yangınlarda harekat tarzı ve "bambi baket" kullanımı eğitimi aldı. Bunların yanı sıra yangınla mücadelede kullanılan yangın kutusuna yönelik de "C-130E Herkül" tipi uçakların pilotlarına ve uçuş teknisyenlerine eğitim verildi.

Orman yangınlarına TSK'nın 'Herkül' ve 'uçan kale'leri destek verecek - Resim : 2

UYGUN GÖRÜLMESİ HALİNDE REZERV GÜÇ HAREKETE GEÇECEK

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sağlanan "rezerv güç", AFAD ve Orman Genel Müdürlüğünce hazırlanan Büyük Orman Yangını Müdahale Planı'nda yer alan üçüncü ve dördüncü seviye yangınlarda kullanılacak. "Rezerv güç", Tarım ve Orman Bakanlığından gelen talebin MSB tarafından uygun görülmesinin ardından harekete geçecek.

ARAÇLAR EN KISA SÜREDE YANGIN BÖLGESİNE İNTİKAL EDİLECEK

MSB'den verilecek talimatın ardından "rezerv güç" olarak görevli hava araçları, en kısa sürede yangın bölgesine intikal edecek. Yangına müdahale sırasında Orman Genel Müdürlüğü ile kuvvet komutanlıkları arasında özel muhabere kanalları kullanılacak. "C-130E Herkül" tipi uçaklar ve bazı helikopterler, "rezerv güç" görevi kapsamında Kayseri'de konuşlu olacak. Bu arada Sikorsky, Cougar ve CH-47 Chinook helikopterleri, Marmaris’teki orman yangınını söndürme çalışmalarında yer alarak "rezerv güç" kapsamındaki ilk görevlerine katılmış oldu.

Orman yangınlarına TSK'nın 'Herkül' ve 'uçan kale'leri destek verecek - Resim : 3

Orman yangınlarına TSK'nın 'Herkül' ve 'uçan kale'leri destek verecek ile ilgili etiketler Milli Savunma Bakanlığı Tarım ve Orman Bakanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri Protokol anlaşması herkül uçan kale
GÜNÜN VİDEOSU

Malezya'da askeri geçit töreninde facia! 2 helikopter havada çarpıştı! Çok sayıda ölü var...

Malezya’da askeri geçit töreni hazırlıkları sırasında iki helikopter havada çarpıştı. Korkunç kaza saniye saniye kameralara yansırken, en az 10 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.