Omicron varyantında merak edilen soru yanıt buldu: Hızlı bulaşmasına rağmen nasıl daha az öldürücü?

Koronavirüsün son mutasyonu ve dünya çapında vaka artışına neden olan Omicron varyantında merak edilen soru yanıt buldu. İngiltere'de yapılan bir araştırmalarda varyantın boğazda çoğalması bulaşıcılığı artırdığına ortaya çıktı. Uzmanlar, hastalığın daha hafif seyretmesine rağmen dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.

Koronavirûsün çok sayıda mutasyon içeren son varyantı Omicron'un çok hızlı yayılmasına rağmen daha az öldürücü görünmesinin nedeni araştırmalarla aydınlatılıyor.

The Guardian gazetesinin derlediği 6 araştırma, Omicron'un akciğerlere Delta ve daha önceki varyantlar kadar büyük zarar vermediğini ortaya koydu. İngiltere'nin prestijli üniversitelerinden UniversiLy College London UCL) öğretim üyesi Deenan illay, "Omicron'u önceki tüm varyantlardan farklı kılan tüm mutasyonlann sonucunda, farklı tür hücreleri etkileme becerisi değişmiş olabilir. (Omicron) Esas itibarıyla, üst solunum yollarını, yani boğazdaki hücreleri daha fazla enfekte edebiliyor gibi görünüyor.

Dolayısıyla akciğer kadar derinlere kıyasla, bogazdaki hücrelerde daha kolay çoğalıyor. Bunlar aslında ön sonuçlar ama araştırmalar aynı yöne işaret ediyor" tespiti yaptı.

Uzmanlar, Omicron'un boğazda çoğalması bulaşıcılığı artırdığına dikkat çekiyor. Akciğer dokularını enfekteletme becerisi olan bir virüsün ise potansiyel olarak daha tehlikeli olduğu ama daha az bulaşıcı olduğu belirtiliyor.

FARELER ÜZERİNDE DENENDİ

Söz konusu araştırmalardan biri, Liverpool Üniversitesi Moleküler Viroloji Araştırma Grubu tarafından fareler üzerinde gerçekleştirildi. Buna göre, Omîcron'la enfekte olan farelerde Kovid-19 hastalığı daha hafif seyretti.

Fareler daha az kilo kaybetti, daha az viral yük taşıdı ve Zatürreyi daha hafif geçirdi. Araştırma ekibinden Prof. Jiimes Stevvart, "Bu, yapbozun bir parçası. Hayvan modeli, hastalığın Delta'ya ve orijinal Vuhan virüsüne kıyasla daha hafif olduğunu gösteriyor. Bünyeden daha hızlı atılıyor. Hayvanlar daha hızlı iyileşti; bu da, elde edilen klinik verilerle uyuşuyor" dedi.

Bununla birlikte Stewart, önlemlerin hafifletilmesi için de uyarıda bulundu:
"İlk göstergeler bunun iyi haber olduğu yönünde ama bu, gardımızı düşürme yönünde bir sinyal de değil. Zira klinik açıdan riskli gruptaysanız, sonuçların hâlâ harika olduğu söylenemez. Omicron'dan ölenler var. Herkes maskesini alıp partiye gidemez."

Omicron varyantında merak edilen soru yanıt buldu: Hızlı bulaşmasına rağmen nasıl daha az öldürücü? ile ilgili etiketler araştırma omicron varyantı bulaşıcı
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.