New York'taki davada ifade veren Hüseyin Korkmaz kimdir?

Son günlerde gündemi oldukça meşgul eden olaylardan biri de New York'ta devam eden Rıza Sarraf olayı. o olayla bağlantılı kişilerden biri de FETÖ'cü komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz. Tanık Hüseyin Korkmaz ifade verdi. New York'ta İran yaptırımlarının yasa dışı yollarla delindiği yönündeki iddialarla ilgili görülen davanın bugünkü duruşmasında , eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz tanık olarak ifade verdi. Hüseyin Korkmaz kimdir? FETÖ'cü tanık Hüseyin Korkmaz'ın olayla bağlantısı nedir? Detaylar haber özette...

Son günlerde gündemi oldukça meşgul eden olaylardan biri de New York'ta devam eden Rıza Sarraf olayı. O olayla bağlantılı kişilerden biri de FETÖ'cü komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz. Tanık Hüseyin Korkmaz ifade verdi. New York'ta İran yaptırımlarının yasa dışı yollarla delindiği yönündeki iddialarla ilgili görülen davanın bugünkü duruşmasında, eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz tanık olarak ifade verdi. Hüseyin Korkmaz kimdir? FETÖ'cü tanık Hüseyin Korkmaz'ın olayla bağlantısı nedir? Detaylar haber özette...

hAseyin_korkmaz

İTİRAFÇI OLDU!

Savcılık, iddianamede yer alan ve duruşmada sunulacak kanıtlarla ilgili mahkemeye verdiği belgede, Türkiye'de 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen belge ve telefon dinlemelerini de mahkemeye sunacağı kanıtlar arasında olduğunu söylemişti.

Savcılık, telefon dinlemelerinin ve ilgili belgelerin nasıl elde edildiğine dair "bir ya da birden fazla tanığı" kürsüye çıkaracağını bildirmişti. Mahkemede tanıklık yapabilecek ya da adı geçebilecek kişiler listesinde 17-25 Aralık 2013 soruşturmalarında yer alan ancak daha sonra görevden ihraç edilen bazı polislerin ve savcıların isimleri de yer almıştı.

Korkmaz da bu listede yer alan isimlerden biri. Böylece, Korkmaz, savcılığın 17-25 Aralık 2013 tarihinde Türkiye'de yapılan soruşturmalarda elde edilen ve ABD'deki davada kanıt olarak dava dosyasına giren belge ve telefon dinlemelerle ilgili ilk tanığı oldu. Savcılığın bu konuda başka isimleri tanık olarak kürsüye çıkarıp çıkarmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Korkmaz, New York'taki ifadesinde 17-25 Aralık 2013 tarihinde yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili açılan davanın soruşturmasını yürüttüğünü ve emri altında sekiz polisin çalıştığını söyledi.

HÜSEYİN KORKMAZ KİMDİR?

Korkmaz, 2014 yılında 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten polislerle ilgili açılan dava kapsamında Fethullah Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle önce gözaltına alınmış ve sonrasında da tutuklanmıştı.
Eski komiser yardımcısı, 17 aylık tutukluğun ardından Şubat 2016'da serbest bırakılmıştı. Korkmaz ayrıca polislikten de ihraç edilmişti.

Korkmaz, o dönemde katıldığı duruşmada, tahliye talep ederken yaptığı konuşmada, "17/25 Aralık dosyalarında hiç çalışmadım, tek parafım yok, ben 17 aydır neden tutukluyum? 17/25 Aralık dosyasında görev almadığım için disiplin cezasına gerek olmadığım kararını Efkan Ala imzaladı. 17/25 Aralık dosyasında değil işlem yapmak, o dosyadan haberim bile yoktu. Başka büroda çalışıyordum. Nasıl suç işledim ben?" diye konuşmuştu.

17 Aralık soruşturması sırasında hem polis fezlekesini hem de savcı Celal Kara'ya gönderilen raporu yazdığı öne sürülen Korkmaz'a o dönem görevi kötüye kullanma suçlaması yöneltilmişti.

Korkmaz, operasyonların ardından iki kez görev yerinin değiştiğini, daha sonra ise 4 Eylül'de tutuklandığını anlattı.

New York'taki davada ifade veren Hüseyin Korkmaz kimdir? ile ilgili etiketler hüseyin korkmaz Rıza Sarraf fetöcü komiser yardımcısı hüseyin korkmaz kimdir olayla bağlantısı ne