11 Eylül saldırılarıyla bağlantılı hastalıklardan ölen itfaiyeci sayısı 343'e çıktı

11 Eylül saldırılarının üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen etkileri sürmeye devam ediyor. New York İtfaiye Teşkilatı tarafından yapılan açıklamaya göre saldırılardan doğan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybeden itfaiyeci sayısının 343'e çıktığı belirtildi.

New York İtfaiye Teşkilatı, 11 Eylül 2001'de gerçekleşen saldırılarla ilişkilendirilen hastalıklardan yaşamını yitiren üyelerinin sayısının, o günün acil müdahale ekibi olarak görev yapan 343 kişinin sayısına ulaştığını açıkladı. 

New York Şehri İtfaiye Komiseri Laura Kavanagh, yaptığı açıklamada, teşkilata bağlı 2 kişinin daha kanser ve akciğer rahatsızlığından öldüğünü duyurdu.

Kavanagh, son iki ölümle 11 Eylül'le bağlantılı hastalıklardan hayatını kaybedenlerin sayısının, saldırı günü ölen 343 itfaiyeci sayısına ulaştığını kaydetti.

11 BİN İTFAİYECİ HASTALIKLARLA MÜCADELE EDİYOR

Her iki hastalığın da saldırı sonrası "Dünya Ticaret Merkezi sahasında kurtarma ve iyileştirme çalışmalarında harcanan zamanın bir sonucu" olduğunu savunan Kavanagh, "Bu ölümlerle dikkate değer bir dönüm noktasına ulaştık." ifadesini kullandı.

Kavanagh, 11 Eylül 2001'den bu yana 3 bin 500'ü kanser olmak üzere teşkilata bağlı 11 bin acil müdahale çalışanının saldırı kaynaklı hastalıklarla mücadele ettiğini vurguladı.

İkiz Kuleler çöktükten sonra, havaya yayılan toz bulutlarındaki asbest gibi zehirli kimyasal maddeler, başta alanda görev yapan acil müdahale ekiplerinde olmak üzere çevrede yaşayanlarda sağlık sorunlarına yol açmıştı.

11 Eylül saldırılarıyla bağlantılı hastalıklardan ölen itfaiyeci sayısı 343'e çıktı ile ilgili etiketler 11 Eylül ABD New York
GÜNÜN VİDEOSU

Tekirdağ'da pitbull dehşeti! Kadını ve köpeğini vatandaşlar zor kurtardı: Korku dolu anlar

Tekirdağ'da köpeği ile birlikte yürüyüşe çıkan kadın, ağızlıksız ve tasmalı bir pitbullun saldırısına uğradı. Vatandaşlar kadın ve köpeğini pitbullun elinden zor kurtardı.