Matrix filminde "Kahin" rolüne hayat veren yıldız oyuncu Mary Alice hayatını kaybetti!

Dünyanın en iyi bilim kurgu yapımları arasında yer alan Matrix'in üçüncü filmin "The Matrix Revolutions"da "Kahin" rolüne hayat veren Mary Alice 85 yaşında yaşamını yitirdi...

Kariyer hayatına birçok başarı sığdıran Emmy ve Tony ödüllü oyuncu Mary Alice hayata veda etti. Usta oyuncunun evinde yaşlılığa bağlı nedenler sebebiyle hayatını kaybetti. 

2003 yılında seyirciyle buluşan 'The Matrix Revolutions' filminde kahin rolünü canlandıran Mary Alice, 1980’lerin sevilen dizilerinden ‘A Different World’deki Lettie Bostic rolüyle adını duyurmuştu.

Matrix filminde "Kahin" rolüne hayat veren yıldız oyuncu Mary Alice hayatını kaybetti!

Oscar ödüllü aktris Viola Davis, usta oyuncuyu "Tüm zamanların en büyük aktrislerinden biri" olarak ilan etmişti.

MATRİX'İN KAHİNİ MARY ALICE KİMDİR?

Mary Alice, Indianola, Mississippi'de doğdu. Genç yaşta kendi topluluğunda oyunculuk yapmaya başladı ancak bir süre öğretmenlik yapmak için sahnelere ara verdi. 1960’larda oyunculuğa geri döndü. 1974'te 'The Education of Sonny Carson' ile sinemaya adım attı ve 'Police Woman' ve 'Sanford and Son' gibi dizilerde rol aldı.

1987'de August Wilson'ın yönettiği ‘Fences’ yapımındaki Rose rolüyle ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Tony Ödülü kazandı. 1992'de ‘I'll Fly Away’ ile dizisinde ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ seçilerek Emmy Ödülü'nü kazandı. Diğer filmleri arasında; ‘Malcolm X’, ‘The Inkwell’, ‘Down in the Delta’, ‘Beat Street’, ‘To Sleep With Anger’, ‘Awakenings’, ‘The Bonfire of the Vanities’ ve ‘Sunshine State’ yer alıyor.

2005 yılında oyunculuktan emekli olan Alice, 2000 yılında 'American Theatre Hall of Fame'ye girdi.

Matrix filminde "Kahin" rolüne hayat veren yıldız oyuncu Mary Alice hayatını kaybetti! ile ilgili etiketler ölüm Mary Alice matrix