Mars'a ne kadar sürede gidilir? Mars'a gitmek ne kadar sürer?

Perseverance uzay aracı Mars'a iniş yaptı. NASA'nın tarihi Mars yolculuğu bu gece Perseverance adlı uzay aracının Mars yüzeyine iniş yapmasıyla başladı. Dünyalılar ise Mars'a gitmek ne kadar sürer, Mars'a ne kadar sürede gidilir sorularına yanıt arıyor.

Perseverance uzay aracı Mars yüzeyine iniş yaptı. Tüm dünyada canlı olarak takip edilen ve NASA'nın Mars'a yolladığı Perseverance uzay aracı başarılı bir iniş yaptı. Peki, Mars'a ne kadar sürede gidilir?

MARS'A NE KADAR SÜREDE GİDİLİR?

Mars gezegeni gece gökyüzünde olan en parlak objelerden biridir, onu çıplak gözle kolaylıkla parlak kırmızı bir yıldız olarak görebiliriz. Her iki yılda bir, Mars ve Dünya en yakın noktalarına ulaşırlar, buna “karşı konum” deniyor. Bu olduğunda Mars, Dünya’ya 55.000.000 km kadar yakın olabiliyor. Ve her iki yılda, uzay ajansları Kızıl gezegene uzay aracı yollamak için bu yörüngesel yerleşimin avantajını kullanıyorlar. Peki, Mars’a gitmek ne kadar sürüyor?

Mars’a gitmek ne kadar sürer?

Dünya’dan Mars’a olan toplam yolculuğun zamanı, fırlatmanın hızına, Dünya ve Mars’ın hizalanışına ve uzay aracının hedefine ulaşması için gereken yolcuğun zamanına dayanarak, 150-300 gün arasında değişiyor. Aslına bakarsanız, ne kadar yakıt yakmaya istekli olmanız zamanı etkileyen birinci faktör. Daha fazla yakıt, size daha kısa yolculuk zamanı olarak geri deniyor elbet; ama bu da maliyetin artması anlamına geliyor.

Mars’a gitmenin tarihi

Dünya’dan Mars’a olan seyahati tamamlamayı başaran ilk mekik NASA’nın Mariner 4’üydü. Mekik, 28 Kasım 1964 tarihinde fırlatılmıştı ve Mars’a 14 Haziran 1965 tarihinde başarılı bir şekilde, 21 fotoğraf çekerek ulaşmıştı. Mariner 4’ün toplam uçuş zamanı 228 gündü.

Mars’a olan bir sonraki başarılı görev Mariner 6’nındı; 25 Şubat 1969’da fırlatılan mekik, gezegene 1969’un 30 Haziran’ında ulaştı. Uçuş zamanı yalnızca 156 gün sürdü. Bu yolculuğu, Mariner 7’de başarılı bir şekilde bitirmiş ve bunun için sadece 131 güne ihtiyaç duymuştu.

Mars etrafında ilk kez başarılı bir yörünge dönüşüne giden Mariner 9, 1971’in 30 Mayıs’ında fırlatılmış ve 13 Kasım 1971 tarihinde 167 günlük bir sürecin sonunda yörüngeye varmıştı.

Mars keşifleri için zaman modeli, 50 yıla varan süredir sabit halde duruyor: yaklaşık 150-300 gün.

Mars'a ne kadar sürede gidilir? Mars'a gitmek ne kadar sürer? ile ilgili etiketler Mars marsa ne kadar sürede gidilir
GÜNÜN VİDEOSU

Kahramanmaraş'ta ağır hasar raporu verilen binalar patlayıcı ile yıkıldı

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat depremleri sonrası ağır hasar raporu verilen binalar patlayıcı ile yıkıldı.