KYK faizleri ne zaman silinecek? KYK borcunu ödeyenler faizileri geri alabilecek mi?

KYK kredi borcu faizlerinin silinmesine yönelik araştırmalar büyük bir merakla devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KYK kredi borç faizlerinin silinmesine ve sadece alınan paranın geri ödemesine yönelik açıklama yapmıştı. Peki, KYK faizleri ne zaman silinecek? KYK borcunu ödeyenler faizileri geri alabilecek mi? Ayrıntılar haberimizde...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından KYK kredi borç faizlerinin silineceğini ve mezunların sadece aldıkları parayı ödeyeceğini açıklamıştı. Konuyla ilgili araştırma yapan binlerce vatandaş, KYK borçlarının ne zaman silineceğini ve KYK borcunu ödeyenlerin faizlerinin geri ödenip ödenmeyeceğini merakla ediyor. Peki, KYK faizleri ne zaman silinecek? KYK borcunu ödeyenlerin faizileri geri ödenecek mi? Detaylar haberimizde... 

KYK faizleri ne zaman silinecek? KYK borcunu ödeyenler faizileri geri alabilecek mi?

KYK FAİZLERİ NE ZAMAN SİLİNECEK?

Söz konusu karar, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek. Diğer taraftan KYK faizlerinin silinmesinin e-Devlet üzerinden de kademeli olarak görülmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyio Erdoğan, öğrencilerin KYK kredi fazilerinin silinmesine ilişkin kabine toplantısında aldıkları kararları şu şekilde ifade etti:

"Bu yıl 750 bine yakın gencimiz yurt imkanından faydalanarak, 520 binden fazla gencimiz burs ve 881 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alarak eğitim öğrenimine devam etmiştir. Geçtiğimiz 20 yılda kredi ve burs miktarlarını 14 kat artırdık. Halen öğrencilerimiz lisansta 850 lira, dikkat edin biz göreve geldiğimizde bu 45 liracıktı. Şimdi ise 850 lira. Yüksek lisansta 1700 lira, doktorada 2 bin 550 lira kredi veya burs alıyor. Yılbaşında bu rakamları tekrar revize edeceğiz, yükselteceğiz. Burs almak isteyen öğrencilerimizin başvuruları 12 farklı kamu kurumunun veri altyapısında yapılan taramayla gayet adil ve şeffaf bir sistemle değerlendiriliyor. Öğrenim kredisi ise başvuran her öğrencimize veriliyor.

Alınan kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten 2 yıl sonra başlıyor. Şayet bu süre içinde mezun öğrenci henüz sigorta girişi olan bir işe başlayamamışsa elektronik devlet sistemi üzerinden ödemeyi erteleyebiliyor. Bugüne kadar kredi ödemelerinin yıllık güncellemesi belirli bir faiz oranı üzerinden değil, yurt içi üretici fiyat endeksi farkına göre yapılıyordu. Hiçbir zaman bir faiz uygulaması yapmadık. Hiçbir öğrenci faiz uygulamasına tabi tutulmamıştır. Son dönemde enflasyonun arzu etmediğimiz düzeylere yükselmesi öğrenim kredisi güncellemelerinde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasına yol açtı. Gençlerimizi elbette böyle bir yükün altında bırakamazdık.

Nitekim haftalar öncesinden ilgili arkadaşlarımıza talimatı verdik çalışmaları başlattık. Biraz önceki kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani anapara. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak. Aldığımız bu kararla kredi geri ödemelerinde toplamda 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz."

KYK BORCUNU ÖDEYENLER FAİZLERİ GERİ ALABİLECEK Mİ?

KYK borçlarını ödeyen vatandaşlar da faizlerin silinmesine yönelik söz konusu karardan yararlanmak istiyorlar. Ancak bakanlık yetkilileri, geriye dönük yapılan ödemelerde faizlerin geri ödenmeyeceğini açıkladı. Konu ile ilgili henüz detayla bir açıklama ise yapılmadı.

KYK BORÇ SORGULAMA EKRANI

KYK borçlarınızı e-Devlet kapısı üzerinden BURAYA TIKLYARAK sorgulayabilirsiniz. 

KYK faizleri ne zaman silinecek? KYK borcunu ödeyenler faizileri geri alabilecek mi? ile ilgili etiketler KYK borç kyk faiz kyk kredi borcu iptal mi
GÜNÜN VİDEOSU

Starbucks protestocusu önce kahve içenlere küfür etti sonra polise tokat attı

Niğde’de İsrail'i protesto amacıyla Starbucks'ta oturanları protesto etmek isteyen bir şahıs, müşterilere küfür ve hakaret edince tartışma çıktı. Olay yerine gelen polise de saldıran şahıs gözaltına alındı.